Bazylika Mniejsza p.w. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu to gotycki kościół z górującą nad nim ogromną wieżą o wysokości 91.46 m zlokalizowany na wrocławskim rynku.
Należy on do najstarszych zabytków tego miasta, jego budowa rozpoczęła się w XIV wieku a fundatorem był Bolesław III, choć wcześniejsza świątynia istniała tu już w XIII wieku. We wnętrzu tej trójnawowej bazyliki znaleźć możemy wiele cennych dzieł sztuki. Na uwagę zasługuje tu szczególnie wczesnobarokowy ołtarz i ambona. Wiele zabytków kościoła spłonęło w pożarze w 1976 roku, spaliły się wtedy na przykład śląskie barokowe organy autorstwa Michaela mł. Englera .
Po licznych pracach renowacyjnych kościół trafił pod opiekę Wojska Polskiego ( stąd nazwa „Kościół Garnizonowy”) a w 1997 roku świątynia została poświęcona przez samego Ojca Świętego Jana Pawła II. Od lat gromadzą się tutaj na swoich uroczystościach żołnierze, kombatanci, władze miejskie i wojewódzkie, harcerze, Bractwo Kurkowe i inne organizacje społeczne.
Do najcenniejszych zabytków świątyni zaliczyć możemy m.in.: gotyckie sakramentarium wykonane w latach 1453-1455 przez Jodocusa Tauchena, średniowieczne drewniane stalle (siedziska) z ostatniej ćwierci XV w., gotycką Figurę Madonny z Dzieciątkiem stojącej na sierpie księżyca (tzw. Assunta) z 1498 r. czy też Sąd Ostateczny - fresk z kaplicy rodziny von Restis z 1457 r.
Wielość cennych eksponatów znajdujących się w tej świątyni sprawia, że jest ona z pewnością warta odwiedzenia.