Festiwalowe Miasto - Mrągowo
Mrągowa nie sposób jest pominąć zwiedzając Mazury. To rozśpiewane miasto, położone nad jeziorem Czos, oferuje w sezonie gwar i szaloną zabawę. Lato upływa w nim pod znakiem międzynarodowego Pikniku Country, refleksyjnego Festiwalu Kultury Kresowej i rozbawionej Mazurskiej Nocy Kabaretowej. A wśród nich wiele innych koncertów i festiwali.
Nie bez powodu Mrągowo nazywane jest Festiwalowym miastem. W roku 2009 miasto uzyskało certyfikat „Mrągowo – festiwalowe miasto”. Zasięg mrągowskich imprez jest szeroki: odbywają się zarówno te o zasięgu wojewódzkim, jak i krajowym a nawet międzynarodowym.
Synagoga żydowska
Dawniej nikogo nie dziwiła obecność na Warmii i Mazurach różnych wyznań. W zgodzie żyli ze sobą Żydzi, katolicy, ewangelicy, starowiercy. w 1888 r. w Mrągowie mieszkało 148 Żydów. Dla nich w latach 1895-1896 wzniesiono bożnicę żydowską. Podarowano im również teren pod cmentarz.
Sytuacja Żydów zmieniła się diametralnie jeszcze przed II wojną światową. W 1938 r. podczas Nocy Kryształowej naziści zabrali gminie żydowskiej świątynię, spalono wszystkie księgi parafialne oraz zniszczono kirkut - żydowski cmentarz.
Kościół prawosławny
II wojna światowa to straszliwy pogrom ludności żydowskiej. Nie pozostało jej również i w Mrągowie. Dawna bożnica żydowska stała się kościołem prawosławnym. Związane jest to z przybyciem w ramach Akcji Wisła ludności wyznania prawosławnego. Był to rok 1947. Początkowo modlili sie oni w świątyni w Wojnowie. W 1948 r. przekazano prawosławnym niewielką kapliczkę na cmentarzu ewangelicko–augsburskim, którą zaadaptowano na cerkiew. Po latach służby prawosławnym kapliczka wymagała gruntownego remontu. Pochłonęłoby to ogromne koszty i ostatecznie wiązałoby się z postawieniem nowego budynku, dlatego też wynajęto świątynię przy ulicy Roosevelta 3 - dawną bożnicę żydowską. Stała się ona własnością parafii w 1971 r.
Do dnia dzisiejszego zachowały się zabytkowe okna witrażowe świątyni.