Kościół św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach niegdyś pełnił funkcję kościoła parafialnego, a aktualnie stanowi świątynię pomocniczą miejscowej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła, która została założona II połowie XIV wieku. Budowla została wzniesiona w latach 1774- 1776, o czym świadczy data wyryta na balustradzie chóru kościelnego.
Najważniejsze informacje:
- kościół jest zbudowany z drewna;
- nie posiada wieży, a jedynie niewielką wieżyczkę na sygnaturę;
- posiada konstrukcję zrębową z wielobocznie zamkniętym prezbiterium;
- przylega do niego piętrowa zakrystia, kaplica św. Józefa i niski przedsionek z pulpitowym daszkiem;
- w murowanej trójakadowej dzwonnicy parawanowej z I połowy XIX wieku wiszą trzy dzwony: "Maryja", "Andrzej" i "Wojciech" wykonane w latach 60. XX wieku;
- wyposażenie wnętrza jest głównie barokowe;
- ołtarz główny poświęcony jest Najświętszej Maryi Pannie. Na uwagę załuguje obraz Sacra Conversatione (Święta Rozmowa) przedstawiającym Matkę Boską z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Andrzeja i Mikołaja;
- ołtarze boczne: św. Józefa, św. Antoniego Padewskiego, ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej;
- warto również zwrócić uwagę na: XVIII-wieczną ambonę, kamienną chrzcielnicę z XIX wieku, barokową rzeźbę Matki Boskiej, gotycki obraz Ukrzyżowany, dwa moździerze, skarbiec o 12 ryglach, 5 krucyfiksów, XVIII-wieczne obrazy, stacje Drogi Krzyżowej, wykonane w 1967 przez Romualda Reguła.
Obok zabytkowego kościoła św. Andrzeja został wzniesiony nowy kościół parafialny. Został on poświęcony i oddany do użytkowania w listopadzie 2013 roku i nosi wezwanie św. Jana Pawła II.
Jest to najważniejszy i najstarszy zabytek Słopnic. Powstał w latach 1774-1776. Ołtarz główny zdobi obraz "Święta rozmowa" z 1637r.