Parafia pw. świętego Jakuba Apostoła jest najcenniejszym zabytkiem toruńskiego Nowego Miasta, stojącym w narożniku Rynku Nowomiejskiego, wybudowanym w pierwszej połowie XIV wieku. Świątynię zalicza się do najciekawszych osiągnięć architektonicznych średniowiecza na terenie Polski.
Jest to kościół bazylikowy, który charakteryzuje się niższymi w stosunku do nawy głównej - nawami bocznymi. Pierwsza taka budowla powstała w państwie krzyżackim. Od pozostałych kościołów toruńskich różni się on rzadko stosowanym na ziemiach polski systemem konstrukcji, który polega na przeniesieniu ciężaru sklepień nawy głównej za pomocą łuków odporowych na szkarpy naw bocznych.
Wewnątrz zabytku umieszczono niektóre elementy przeniesione z rozebranego w XIX wieku Kościoła św. Mikołaja. Na teren kościelny z Rynku prowadzi gotycka brama z filarem i barokową figurą patrona - św. Jakuba.
Warto wspomnieć, że parafia posiada drugie, najstarsze w Polsce, bogato rzeźbione renesansowe organy z 1611 roku, niewiele ustępujące organom z Kościoła Mariackiego, z m.in. rzeźbionymi na prospekcie herbami Torunia i Królestwa Polskiego.
Msze Święte:
- dni zwykłe: 7:00, 8:30, 18:00;
- niedziele i święta nakazane: 7:00, 8:30, 10:00 - suma, 11:30 - msza święta z udziałem dzieci, 13:00 - msza święta dla młodzieży, 18:30;
- inne święta: 7:00, 8:30, 10:00, 16:30, 18:00.
Kościół jest rzeczywiście rewelacyjny. Prawdziwym numerem jest jednak to, że żadne ze zdjęć nie przedstawia kościoła św. Jakuba. Urodziłem się w domu z widokiem z okien zarówno na kościół św. Jakuba, jak i na obiekt na zdjęciach (obecnie siedziba fundacji Tumult Toruński).