Zielony zabytkowy kościół stoi w cieniu ogromnej, parafialnej świątyni. W środku możemy podziwiać przykłady malarstwa sakralnego z przełomu XVII i XVIII wieku - np. wizerunki św. Antoniego Padewskiego i św. Wawrzyńca. W ołtarzu głównym znajduje się obraz „Ukrzyżowanie Chrystusa” z 1819 roku. Cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience, który pochodzi z XVII wieku, znajduje się w lewym ołtarzu bocznym. Pododno "… po zamordowaniu św. Andrzeja Boboli w Janowie Poleskim Kozacy zamordowali ks. Wojciecha Prusa. Wtedy „morowe” powietrze padło na Sarnaki. Zachorował także ówczesny proboszcz Stanisław Rosochacki. Kiedy przyszedł pod obraz Matki Boskiej, modli się i zostaje uzdrowiony. Od tego czasu są opisy cudów, uzdrowień, dzieci i dorosłych" - opowiada kościelny.
Pierwszy kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach powstał prawdopodobnie około 1430 roku (data związana z erygowaniem parafii). Obecna drewniana świątynia została ufundowana w 1816 roku przez hrabiego Stanisława Ossolińskiego, starostę sulejowskiego. Z powodu niezbyt starannego wykonania był kilkakrotnie przebudowywany i udoskonalany. Kościół od 1657 roku słynie z uzdrowień, a przypominają o tym np. zawieszone przy obrazie wrota, które zostały przyniesione w podzięce za cudowne łaski.
Tuż przy światyni wznosi się murowana dzwonnica-brama (1871 lub 1872) z trzema dzwonami, nieco nowsza kamienna kostnica (1881), kolumna z przeniesioną w sąsiedztwo świątyni figurą św. Jana Nepomucena (1874) i 2 toskańskie kolumny z rzeźbami Zbawiciela i NMP.
Kościół otwarty jest w trakcie mszy św.
Msze święte:
- niedziele i święta: 8.30, 10.00, 11.30, 17.00,
- święta nie będące dniami wolnymi od pracy: 7.00, 10.00, 17.00,
- dni powszednie: 7:00 oraz 18:00 (zimą 17:00).