Kościół pw. św. Władysława wybudowany około 1355 roku należy do tzw. „serii baryczkowskiej”. To budynki pokutne ufundowane przez króla Kazimierza Wielkiego w ramach zadośćuczynienia za spowodowanie śmierci księdza Marcina Baryczki. Według Długosza należą do niej także: kolegiata w Wiślicy, kolegiata w Sandomierzu, pozostałe kościoły w Szydłowie oraz kościoły w Stopnicy, Zagości i Kargowie.
Świątynia św. Władysława została wzniesiona na planie prostokąta i wyjątkowo wybudowano ją z cegły, a nie z wapienia jak wszystkie inne budynki z tamtego, a także późniejszego okresu. Fara przez wiele lat podlegała licznym zmianom. W 1630 roku została zniszczona w wyniku pożaru, a w 1944 roku wskutek działań frontowych. Kościół został odbudowany w latach 1945-48, a podczas prac odkryto bogate, gotyckie portale z XIV wieku.
Przy świątyni znajduje się dzwonnica przebudowana z baszty obronnej z 1724 roku oraz ruiny gotyckiej wikarówki, którą wybudowano na przełomie XIV i XV wieku.
Kościół pw. św. Władysława w Szydłowie znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca. Odzwierciedla ona dawną średniowieczną drogę do Santiago de Compostela i związana jest z pielgrzymowaniem do grobu św. Jakuba.
Zabytek jest dostępny dla turystów po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Zobacz również: Atrakcyjne Świętokrzyskie: Szydłów