Koszary Dragonów już niedługo perłą Olsztyna?
Być może Olsztynowi, stolicy Warmii i Mazur, przybędzie nowa atrakcja. Prywatny inwestor planuje odrestaurować stajnie i ujeżdżalnie znajdujące się w zabytkowych Koszarach Dragonów na olsztyńskim Zatorzu.
Nazwa Koszary Dragonów pochodzi od Wschodniopruskiego Pułku Dragonów, który w nich stacjonował. Była to formacja elitarna, składająca się z korpusu oficerskiego wielu przedstawicieli szlachty i ziemiaństwa. Była również formacją, w której szczególną rolę odgrywały konie, stąd w koszarach znajdowały się stajnie i ujeżdżalnie.
W 2009 roku koszary wpisano do rejestru zabytków - dzięki staranim Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur "Sadyba". Zajmują one teren 11 hektarów. Dokumenty wojewódzkiego konserwatora zabytków mówią o ochronie całego zespołu koszar wraz z historyczną zabudową obejmującą łącznie 26 budynków oraz zieleni należącej do tego zespołu.
Jeśli kogoś z was zainteresował temat Koszar Dragonów, zapraszamy do przeczytania książki Rafała Bętkowskiego "Dragoni z Olsztyna. Dzieje formacji i koszar".
Jak wiemy, dzięki wielu przykładom z Warmii i Mazur (zabytkowe cmentarze, pałace, dwory...), wpis na listę zabytków nie jest jednoznaczny z odnową i ochroną zabytków, tak więc koszary niszczeją od dawna. W ich sprawie urzędnicy wielokrotnie przeprowadzali rozmowy, były i wykłady, i konferencje z udziałem ekspertów. Ale żadnej konkretnej decyzji nie podejmowano. Co jakiś czas odbywały się tam wystawy olsztyńskich artystów, jednak miejsce przypominało ruinę. W koszarach planowano nawet otworzyć magazyn metali - do czego na szczęście nie doszło, ponieważ stałyby się zamknięte dla artystów i ich wystaw.
Cztery lata temu Lucyna Kurowska kupiła zabytkowe koszarowce od wojska (2 stajnie i ujeżdżalnię). Od prawie miesiąca trwa rewitalizacja trzech dużych koszarowców. Inwestorka marzy, aby przywrócić koszary do życia. Planuje ulokować tam Olsztyński Inkubator Przedsiębiorczości i Olsztyński Inkubator Przedsiębiorczości Medical. Pojawią się gabinety rehabilitacyjne, a także usługi i sklepy, których w Olsztynie jeszcze nie ma. Co ważne, rewitalizacja odbywa się pod okiem konserwatora i budynki z zewnątrz mają przypominać siebie sprzed wielu wielu lat.
Koniec prac przewidziano na kwiecień przyszłego roku. Trzymamy kciuki, aby wszystko się udało.
Poczytaj o innych wyjątkowych miejscach w Olsztynie:
Dom Gazety Olsztyńskiej
Ławeczka z Mikołajem Kopernikiem
Wiadukty przy ul. Artyleryjskiej
Muzeum Przyrody
Park giantycznych owadów w MAKUMBA PARKU
Komentarze