Kotor - perła Adriatyku
Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie, pełnym zabytkowych budowli. Stare miasto otoczono średniowiecznymi murami miejskimi, łączącymi się z twierdzą św. Jana na Samotnym Wzgórzu.
Kotor to miasto portowe i gmina miejska w południowo-zachodniej części Czarnogóry. Położone jest dość malowniczo nad Zatoką Kotorską na wybrzeżu Adriatyku, u podnóża masywu Lovćen, otoczone z trzech stron górami. Jest to region wyjątkowego przyrodniczego piękna, gdzie strome zbocza gór opadają ku morzu. Zatoka ma cechy norweskich fiordów i jest niekiedy określana jako najdalej położony na południe fiord Europy.
Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie, pełen zabytkowych budowli. Stare miasto otoczone jest średniowiecznymi murami miejskimi, które łączą się z twierdzą św. Jana na Samotnym Wzgórzu.
Charakterystyczną średniowieczną urbanistykę stanowią wąskie, kręte uliczki i nieregularne place, wspaniałe świątynie i budynki w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. W uznaniu wyjątkowej wartości historycznej części Kotoru, został on w roku 1979 wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
Warto zobaczyć:
- cerkiew Św. Łukasza (Sv. Luke) z XII wieku, zbudowaną podczas panowania Nemanijciów
- cerkiew Matki Boskiej od Zdrowia (Gospe od zdravlja) w obrębie murów obronnych
- cerkiew św. Mikołaja (Sv. Nikole) z licznymi cennymi ikonami
- pierwotną katedrę romańską św. Tripuna (Katedrala Sv. Tripuna) patrona miasta, kilkakrotnie przebudowywana przede wszystkim w okresie XII-XVII wieku, głównie z powodu powtarzających się uszkodzeń przez trzęsienia ziemi
- kolegiatę z XIII w.
- romańsko-gotycki kościół Św. Michała (Sv. Mihaila), zbudowany na ruinach benedyktyńskiego klasztoru, z malowidłami z XIV wieku i freskami z XV wieku
- kościół św. Klary (Sv. Klare), z wyjątkowej piękności marmurowym ołtarzem
- kościół św. Pawła (Sv. Pavla) z XIII wieku
- kościół św. Anny (Sv. Ane) z przełomu XII i XIII wieku, freski z XV wieku
- kościół Najświętszej Marii Panny (Sv. Marija Koledjata), będący romańską kolegiatą z 1221 roku
- wieżę zegarową z XVI wieku
Komentarze (1)