Kraina Lessowych Wąwozów - najlepsze pomysły na udany weekend
Lubelszczyzna może pochwalić się kilkoma wyjątkowymi turystycznymi perełkami. Warto odwiedzić cudownie klimatyczny Kazimierz Dolny, zabytkowy Zamość, piękne Muzeum Wsi Lubelskiej, urokliwy Zwierzyniec czy Pałac Czartoryskich w Puławach. W czołówce znajdzie się także Roztocze oraz Kraina Lessowych Wąwozów. Ten ostatni punkt na mapie Lubelszczyzny jest jednym z najbardziej interesujących zakątków turystycznych w kraju. Zdecydowanie warto go odwiedzić i spędzić tu naprawdę udany urlop. Co warto tu zobaczyć w okolicy i co robić w wolnej chwili? Sprawdźcie kilka naszych propozycji.
Kraina Lessowych Wąwozów to miejsce ofereujące wiele walorów turystycznych. Czekaja tu na nas urokliwe krajobrazy, cenne przyrodnicze obszary, interesujące zabytki, klimatyczne zakątki oraz sieć unikatowych lessowych wąwozów. W zakątku tym będziemy mogli spędzić atrakcyjny urlop, naładujemy baterie i odetchniemy pełną piersią. Przed wyruszeniem w drogę sprawdźcie, jakie atrakcje tu na was czekają i wybierzcie najciekawsze pomysły na udany weekend w Krainie Lessowych Wąwozów!
Kraina Lessowych Wąwozów - co robić w wolnym czasie?
Pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Krainie Lessowych Wąwozów jest wiele. Przede wszystkim warto postawić na aktywny wypoczynek. W ten sposób będziemy mogli nie tylko poprawić swoje samopoczucie czy popracować nad kondycją, ale odkryjemy piękno pobliskiejprzyrody. W okolicy możemy zdecydować się na piesze wycieczki, jazdę rowerem, spływy kajakowe oraz wycieczki konne.
-
Piesze wędrówki po wąwozach
Piesze wędrówki po wąwozach
Udając się do Krainy Lessowych Wąwozów, koniecznie powinniśmy odwiedzić główną atrakcję regonu! W okolicy znajdziemy imponującą sieć wąwozów lessowych, będącą jedną z najgęstszych w Europie (na jeden kilometr kwadratowy przypada tutaj 10 kilometrów wąwozów!). Oznacza to, że na atrakcyjne wąwozy natrafimy niemal na każdym kroku, warto tu jednak wymienić kilka najpiękniejszych, które koniecznie należy uwzględnić w swoim planie! Wśród ścisłej czołówki znajdzie się między innymi Wąwóz Lipcyk w Nowym Gaju mierzący około 800 metrów długości i uchodzący do doliny Bystrej. Jego zbocza porasta las bogaty w graby, lipy i leszczynę. W Nałęczowie warto odwiedzić Wąwóz “Głowackiego” składający się z 550-metrowego wąwozu głównego oraz kilku ramion bocznych o długości 100-150 metrów.
Kilka świetnych miejsc do spacerowania znajdziemy także w okolicy Kazimierza Dolnego. Tutaj warto udać się na wędrówkę po słynnym Korzeniowym Dole (600 metrów długości), będący obecnie pomnikiem przyrody, a także zaliczyć wypad do Norowego Dołu (800 m) oraz Plebankę - ponad kilometrowy wąwóz biegnący przy klasztorze franciszkanów i niedaleko kazimierskiego rynku.
-
Odkrywaj krainę na rowerze!
Odkrywaj krainę na rowerze!
Krainę Lessowych Wąwozów warto odkrywać także w rowerowego siodełka. Na aktywnych turystów czekają to liczne dobrze oznakowane trasy o łącznej długości ponad 500 kilometrów! Zabiorą one nas w najbardziej atrakcyjne tereny Krainy Lessowych Wąwozów i pozwolą podziwiać urokliwe i piękne zakątki! Oto kilka najciekawszych propozycji dla miłośników rowerowych wycieczek:
-
Czerwony Szlak Kazimierz Dolny-Nałęczów-Lublin - trasa o długości około 65 kilometrów poprowadzi nas przede wszystkim przez malownicze tereny Kazimierskiego Parku Krajobrazowego - czekają tam na nas nie tylko piękne krajobrazy, ale także wizyty w klimatycznym Nałęczowie czy Wąwolnicy, których możemy zatrzymać się na dłuższy postój. Na trasie miniemy także dopływ Bystrej oraz malownicze wąwozy. Trasa nie należy do wymagających. Po drodze czekają nas tylko kilka bardziej stromych podjazdów.
-
Szlak niebieski „Dolina Chodelki” - trasa o długości około 51 kilometrów wiedzie przez jeden z najpiękniejszych i najczystszych zakątków Krainy Lessowych Wąwozów - Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu. Poza pięknem przyrody dużą zaletą szlaku są walory historyczne - trasa przebiega obok średniowiecznych grodzisk. Największe i najlepiej zachowane znajdziemy w Chodliku. Krótki postój warto zorganizować sobie w rezerwacie “Skarpa Dobrska”, gdzie czeka przepiękny widok na krajobraz pełen licznych wąwozów.
-
Czerwony Szlak Kazimierz-Kraśnik - trasa o długości 107 kilometrów przebiega między innymi przez Wrzelowiecki i Kazimierski Park Krajobrazowy. Po drodze czeka na nas wiele atrakcyjnych punktów widokowych oraz miejsc na dłuższy odpoczynek.
-
Szlak żółty Kazimierz Dolny-Opole-Bęczyn - szlak o długości 67 kilometrów. Po drodze zobaczymy między innymi drewniany młyn wodny, jezioro Bartków Ług oraz pomnik Hieronima Dekutowskiego.
-
Szlak niebieski Puiławy-Gołąb-Piskory-Bałtów-Puławy - trasa o długości 30 kilometrów. Łatwy szlak zabierze nas do atrakcyjnych przyrodniczo okolic Puław. W podróż warto zabrać ze sobą lornetkę, ponieważ w rezerwacie “Piskory” będziemy mogli zobaczyć wiele gatunków ptactwa wodnego.
Atrakcyjne noclegi w Kazimierzu Dolnym:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Kazimierzu Dolnym
-
Czas wolny w Krainie Lessowych Wąwozów - szlaki kajakowe
Czas wolny w Krainie Lessowych Wąwozów - szlaki kajakowe
Świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w Krainie Lessowych Wąwozów będą także spływy kajakowe. Okolica stanowi naprawdę świetne miejsce dla miłośników takiej formy wypoczynku. Znajdziemy tu atrakcyjne trasy o różnym poziomie trudności, dzięki czemu, każdy bez problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Oto kilka najciekawszych propozycji:
-
Spływ Wisłą - pływanie po królowej polskich rzek jest świetnym pomysłem przede wszystkim dla doświadczonych kajakarzy. Najciekawszą propozycją będą spływ trasą z Kazimierza Dolnego do Puław. Szlak liczy sobie około 16,5 kilometra, a jego pokonanie zajmie nam około 2-3 godziny, możemy także przedłużyć wyprawę do Dęblina. Po drodze czekają na nas widoki mały wiosek położonych na brzegach, piaszczyste plaże, dzikie plaże oraz naprawdę wyjątkowa przygoda!
-
Spływ Wieprzem - ten wybór zapewni nam podróż przez liczne dziewicze miejsce, gdzie króluje przyroda. To właśnie możliwość obcowanie z dziką naturą stanowi największą zaletę podróżowania Wieprzem. Panująca tu cisza, spokój oraz zwierzęta, które z pewnością spotkamy po drodze, sprawią, że poczujemy się jak podczas przeprawy przez niezbadane zakątki planety! Świetnym pomysłem będzie spływ z Kośmina do Skoków koło Dęblina - pokonanie trasy o długości około 19 kilometrów zajmie nam 4 godziny.
-
Spływ Kurówką - licząca zaledwie 50 kilometrów rzeka świetnie nada się dla początkujących i mało doświadczonych kajakarzy. Jedynym wyzwaniem podczas podróży będzie konieczność sprawnego manewrowania. W nagrodę oferuje jednak malownicze widoki oraz krętą podróż pośród dzikich i zielonych brzegów. Najbardziej atrakcyjnym odcinkiem będzie 16-kilometrowa trasa z Szumowa do miejscowości Opoka.
-
Spływ Chodelką - kolejne niewielka rzeka w okolicy. Łatwa, rekreacyjna i o niewielkiej głębokości. Najciekawszą propozycją spływu będzie odcinek pomiędzy Szczekarkowem a Pogórzem. Po drodze będziemy mogli zobaczyć rezerwat przyrody “Skarpa Dobrska. Podróż zajmie około 2 godzin.
-
Kraina Lessowych Wąwozów - najlepsze miejsca na spacer!
Kraina Lessowych Wąwozów - najlepsze miejsca na spacer!
W okolicy znajdziemy także kilka ciekawych zakątków, w których po prostu warto nieco zwolnić i wybrać się na długi leniwy spacer. To świetne propozycje zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i zakochanych par pragnących nacieszyć się swoim towarzystwem. Gdzie udać się na taki relaksujący spacer? Oto kilka ciekawych pomysłów:
-
Park Zdrojowy w Nałęczowie - jest to najpiękniejszy zakątek lubelskiego uzdrowiska, który cieszy się ogromną popularnością nie tylko kuracjuszy, ale także turystów! Na powierzchni około 20 hektarów czekają na nas liczne zielone drzewa, znajdziemy tu także piękne stawy, alejki, a także rzeźby i piękne klomby. Dodatkowo możemy zatrzymać się tu na chwilę i usiąść na jednej z licznych ławeczek. Możemy udać się tu także do palmiarni, zajrzeć do źródełka „Miłości”, a także spróbujemy tutejszych wód mineralnych. Spacer w tym miejscu świetnie sprawdzi się jako okazja do chwili wytchnienia pomiędzy wzmożonym aktywnym wypoczynkiem.
-
Park Czartoryskich w Puławach - w Puławach, obok pięknego pałacu znajdziemy klimatyczny park romantyczny urządzony w stylu angielskim. Swój obecny charakter zawdzięcza on staraniom Izabeli Czartoryskiej. Podczas spaceru po parku poza ciszą, spokojem oraz zielenią, czekają także liczne zabytki - najppopularniejszym z nich jest świątynia Sybilli, w której mieści się pierwsze Muzeum Narodowe w Polsce. Dodatkowo znajdziemy tu także Domek Gotycki z XIX wieku, Altana Chińska czy kopia rzeźby Tankred i Klorynda.
Kraina Lessowych Wąwozów - co warto zobaczyć?
Poza niezwykle przyjemnymi walorami przyrodniczymi Kraina Lessowych Wąwozów ma nam do zaoferowania kilka naprawdę ciekawych i interesujących miejsc i zabytków. Warto wpisać je w nasz plan zwiedzania okolicy. Będą one bowiem świetnym urozmaiceniem naszego cudownego weekendu!
Co warto zobaczyć w Karinie Lessowych Wąwozów? Te miejsca naprawdę warto odwiedzić!
-
Kazimierz Dolny i jego zabytki: to w zasadzie absolutna numer jeden. Zatrzymując się w pięknym Kazimierzu będziemy mogli przespacerować się po niezwykle klimatycznym rynku głównym - tam też czekają na nas między innymi wspaniałe zabytkowe bliźniacze kamieniczki. Warto wyruszyć także do klimatycznych ruin zamku górującego nad miastem oraz zajrzeć do zabytkowej Baszty, z której rozciąga się piękny widok na okolicę!
-
Zamek w Janowcu - będąc w Kazimierzu lub jego okolicach, warto zajrzeć także do Janowca. W miejscowości znajdującej się po drugiej stronie Wisły znajdziemy charakterystyczne ruiny - jedynego zamku w pasku. Twierdza została wybudowana w XVI wieku. Dziś możemy zwiedzać tu pozostałości dziecińca, krużganki, taras widokowy na Wisłę oraz Dom Północny zawierający wystawę prezentującą historię twierdzy. Zamek stanowi oddział Muzeum Nadwiślańskiego
-
Skansen w Janowcu - w skład muzeum wchodzi także niewielki skansen budownictwa drewnianego. Znajdziemy tutaj kilka obiektów przeniesionych z terenów Lubelszczyzny m.in.: dom mieszkalny z lat 20. XX wieku, stodołę czy wozownię, w której znajdziemy kolekcję starych bryczek. W dworskim spichlerzu czeka na nas wystawa etnograficzna, natomiast najcenniejszym obiektem znajdującym się w skansenie jest piękny barokowy dwór z Moniaków ocalony od zniszczenia - w nim znajdziemy ekspozycję prezentująca wnętrze domu szlacheckiego.
-
Pałac Czartoryskich w Puławach - zabytkowy zespół pałacowo-parkowy jest najpiękniejszym zabytkiem miasta oraz należy do jednych z najpiękniejszych miejsc w regonie. Ukształtowany został na przełomie XVIII i XIX wieku zgodnie z wyobrażeniem Izabeli Czartoryskiej. Zobaczymy tu piękny pałac z zachowanymi wnętrzami, a także kilka zabytkowych obiektów rozsianych po pięknym ogrodzie. Wśród nich m.in.: Świątynia Sybilli będąca pierwszym polskim muzeum narodowym.
Najciekawsze miejsce w Krainie Lessowych Wąwozów - jak spędzić czas wolny?
Spędzając czas w Krainie Lessowych Wąwozów, nie powinniśmy mieć problemów ze zorganizowaniem czasu wolnego. Czeka tu na nas kilka atrakcyjnych zabytków, a także całe mnóstwo możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednak kolejny wycieczki rowerowe i zwiedzanie okolicy możemy znacznie wzbogacić, odwiedzając kilka tych atrakcyjny miejsc.
Jak spędzić czas w Krainie Lessowych Wąwozów:
-
Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie - jedyne takie muzeum kowalstwa w Polsce. Znajduje się ono na najwyższej kondygnacji XVI-wiecznej Wieży Ariańskiej. Znajdziemy tam ekspozycję złożoną z ponad tysiąca eksponatów sztuki kowalskiej. Zobaczymy tu w pełni wyposażoną starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem oraz miechem kowalskim, a także metalowe wyroby użytkowe oraz artystyczne. Jednak aby zobaczyć wystawę, musimy pokonać aż 107 schodów!
-
Muzeum Minerałów w Nowym Gaju - znajduje się ono w młynie wodnym “Hipolit” wybudowanym w 1937 roku. Malowniczo położone miejsce należy do turystycznych perełek Lubelszczyzny. Zgromadzone tu ponad 2 tysiące eksponatów, a wśród nich między innymi meteoryty z Rosji i Argentyny, największa kolekcja soli niebieskiej, pochodząca z Brazylii skamieniała ryba sprzed 250 milionów lat oraz bryła węgla brunatnego ważąca 40 kilogramów z widocznymi słojami i korą drzewa!
-
Muzeum Nadwiślańskie - składa się ono z sześciu oddziałów zlokalizowanych w trzech miejscowościach, z czego cztery z nich znajdziemy w Kazimierzu Dolnym. W domu Kuncewiczów znajdziemy oddział literacki poświęcony Kuncewiczom, w Kamienicy Celejowskiej czeka na nas wystawa koloni artystycznej, natomiast w Oddziale Przyrodniczym znajdziemy ekspozycje poświęcone okolicznej przyrodzie. Muzeum Sztuki Złotniczej oferuje zbiory artystyczne i historyczne oraz literaturę specjalistyczną poświęconą złotnictwu. Kolejne dwa oddziały to Zamek w Janowcu oraz Grodzisko w Żmijowiska.
-
Magiczne Ogrody w Trzciankach - świetna atrakcja na rodzinne wypady. Czeka tam na nas kilkanaście krain tematycznych opartych o bajkowe i baśniowe motywy. Pośród drzew, kolorowych kwiatów, strumieni oraz malowniczych wodospadów znajdziemy wiele fantastycznych i magicznych atrakcji i postaci, jak chociażby smoki, krasnoludki, wróżki oraz prastare drzewce!
Noclegi w Krainie Lessowych Wąwozów
Kraina Lessowych Wąwozów obejmuje między innymi gminy Kazimierz Dolny, Janowice, Puławy, Opole Lubelskie, Nałęczów oraz Wojciechów. Ze względu na duży turystyczny potencjał regionu w okolicy nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem atrakcyjnego noclegu dla siebie. Wśród najpopularniejszych i najlepszych miast do zatrzymania się na dłużej na pewno zaliczymy popularny Kazimierz Dolny. Tam najwięcej ofert znajdziemy w kategoriach kwatery i pokoje oraz agroturystyka. Możemy jednak liczyć także na pensjonaty, domki czy apartamenty. Średnia cena za nocleg wynosi jedynie 142 złote. Najkorzystniejsze oferty znajdziemy w kategorii kwatery i pokoje, tam cena za nocleg może wynieść nawet 35-40 złotych. Podobnie sytuacja przedstawia się w Nałęczowie. Tam średnia cena noclegów to jedynie 99 złotych. W bogatej ofercie obiektów znajdziemy przede wszystkim kwatery i pokoje oraz pensjonaty. Cena za nocleg w pierwszej kategorii może wynieść nawet 35 złotych za dobę. W poszukiwaniu ciszy i spokoju warto poszukiwać także obiektów w mniejszych miejscowościach. Należy pamiętać, że cena za nocleg uzależniona jest od lokalizacji oraz poziomu świadczonych usług.
Atrakcyjne noclegi w:
Komentarze