Krakowskie Centrum Kinowe ARS rozpoczęło swoją działalność w 1955 roku a inicjatorem jego powstania był Andrzej Kucharczyk – legenda krakowskiej kinematografi lat 90. Początkowo w skład Krakowskiego Centrum Kinowego wchodziły trzy sale : Aneks, Reduta i Sztuka i to od ich pierwszych liter powstała nazwa "ARS". Każda z sal poszczycić się może niebagatelną historią.
Sztuka istniała od 1916 roku i była jedną z najstarszych sal w Polsce. Na repertuarze filmów tu wyświetlanych możemy prześledzić kolejne etapy rozwoju kinematografii. Kino działało sporadycznie nawet w czasie II wojny światowej, a w 1964 roku stało się ono placówką studyjną, gdzie wyświetlano filmy o wysokich walorach artystycznych. Przez dłuższy czas kino było zamknięte i trafiało do rąk innych właścicieli. Od 1995 roku działa jako część składowa Krakowskiego Centrum Kinowego ARS.
Sala Reduta znana była niegdyś jako Sala Saska i Redutowa. Powstała w 1802 roku i spełniała często funkcje sali balowej. Tutaj książe Józef Poniatowski organizował bale dla śmietanki towarzyskiej. Potem odbywały się w niej spektakle, koncerty, wystawiano sztuki teatralne i kabarety oraz wieczory poetyckie. Przez pewien czas swoją siedzibę miał w niej Teatr Lalki i Maski Groteska. Następnie sala przeszła generalny remont po którym salę wynajęło Krakowskie Centrum Kinowe.
Aneks to miejsce bardziej kameralne, o klubowym charakterze, wyposażone w wygodne fotele, które ma liczne grono zadeklarowanych miłośników.
W kolejnych latach ARS został poszerzony na trzy kameralne sale – Kiniarnia, Salon i Gabinet. W 2012 roku Centrum utraciło salę "Sztuka" i obecnie składa się z 5 sal a wejście przeniesiono z ulicy św. Jana 6 na ulicę św. Tomasza 11.
Krakowskie Centrum Kinowe ARS jest jedną z wizytówek miasta i polskiej bazy kinowej. Prezentowane są tu zarówno filmy komercyjne, jak i mniej znane, ambitniejsze produkcje. ARS jest członkiem sieci Europa Cinemas w Paryżu oraz Sieci Kin Studyjnych w Warszawie. Wszystkie sale kinowe wyposażone są w klimatyzacje.