Kręte, strome, czy kamieniste? Poznaj najpopularniejsze schody w Polsce
Wchodzimy po nich, zarówno zimą, jak i latem. Znajdziemy je w popularnych turystycznie miejscach, jak i dużych polskich miastach. Są kamieniste, metalowe, drewniane, kręte i strome. Prowadzą nas na popularne górskie szczyty, klify lub na samą górę tych najwyższych budynkach. O czym mowa? O schodach oczywiście! Poznajmy te najpopularniejsze, które można znaleźć w Polsce.
Przejście po nich, bardzo często stanowi pewnego rodzaju wysiłek. Ale czego się nie robi dla przyjemności i możliwości podziwiania tych najpiękniejszych widoków. Bo nie od dziś wiadomo, że te najlepsze panoramy rozciągają się z samej góry. To oczywiste, że nie wszędzie wjedziemy windą lub skorzystamy z kolejki linowej. Bardzo często, pozostaje nam siła naszych mięśni, wytrwałość i cel, którym jest wejście po schodach.
Warto podkreślić, że na ich pokonanie potrzebujemy pewnego czasu. Z pewnością wielu z Was, podczas trwających właśnie wakacji, miało taką możliwość, by wspiąć się na ten najwyższy punkt podczas noclegu nad morzem lub w górach. A czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, kiedy powstały prowadzące do danego punktu schody? Ile liczą stopni i z czym związana jest historia ich powstania? My znamy odpowiedź na tego typu pytania.
Zobacz koniecznie: Najpiękniejsze punkty widokowe nad polskim morzem
Najpopularniejsze schody w Polsce - gdzie warto się wybrać?
Z myślą o turystach, którzy planują wypoczynek w rozmaitych miejscach w Polsce, przygotowaliśmy kilka wskazówek odnośnie schodów, które będziemy musieli pokonać, by dotrzeć do upragnionego celu. Którymi z nich warto przejść podczas naszego wypoczynku? Sprawdźmy!
-
Schody na plażę w Jastrzębiej Górze
Rozpoczynamy od jednej z najpopularniejszych miejscowości nad polskim morzem. Każdy, kto zdecydował się na wakacje w Jastrzębiej Górze, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że dojście na plażę nie jest wcale takie proste.
Klif w Jastrzębiej Górze należy zaliczyć do jednego z najpiękniejszych i najwyższych na polskim wybrzeżu. Jeśli kilka lat temu, turyści tu wypoczywający na drewniane schody, które przemierzały tłumy turystów. Obecnie wszystko zmieniło się za sprawą rewitalizacji, która miała miejsce kilka lat temu.
Sprawdź: Do Jastrzębiej Góry z bonem turystycznym. Zobacz, gdzie go wykorzystasz
Zejście nr 23 to nowoczesne, estetyczne, oświetlone zejście, wykonane z ekologicznego hanitu. Każdy, kto zechce zejść na plażę, będzie musiał pokonać 300 stopni. Zdecydowanie trudniej będzie wejść. Ale czego się nie robi dla malowniczych widoków nad polskim morzem.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Jastrzębiej Górze:
-
Wyjątkowe wejście na Szczeliniec Wielki
Z najchętniej wybieranej części Polski na wakacje 2022, szybko przenosimy się w góry. Niezależnie od regionu, znajdziemy tu wiele wyjątkowych schodów, które zaprowadzą nas na upragniony szczyt.
Dobrym przykładem, tych najbardziej charakterystycznych schodów jest wejście na najwyższy szczyt w Górach Stołowych, czyli Szczeliniec Wielki. W tym przypadku, do pokonania mamy 680 kamiennych stopni. To, co bezapelacyjnie niezwykłe w tym przypadku to widoki, które w każdych górach należą do tych najpiękniejszych.
Poznaj: Szczeliniec Wielki - obowiązkowy punkt wizyty w Górach Stołowych!
Ich historia sięga roku 1814, kiedy to ułożył je Franz Pabel - sołtys pobliskiego Karłowa, pierwszego przewodnika i jednocześnie autora pierwszej broszury o Szczelińcu Wielkim.
Wybierz dla siebie ten najlepszy nocleg w Górach Stołowych:
-
Schody na wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Nasza kolejna propozycja na pewno będzie długa, ale wyjątkowa, bo prowadzi na samą wieżę jednej z największych atrakcji Gdańska, czyli Bazyliki Mariackiej.
Sama wieża liczy 82 m, a prowadzi na nią 409 stopni schodów. Warto podkreślić, że duża część przypada na oryginalnie zachowana bardzo wąską, spiralną klatkę schodową z epoki średniowiecza. Przejście tym fragmentem powinno w związku z tym być jedyne w swoim rodzaju.
Przeczytaj: Zakochaj się w Gdańsku. Dlaczego warto odwiedzić stolicę Pomorza?
Bazylika Mariacka to prawdziwa perełka Trójmiasta. Czas powstania to druga połowa XV wieku. Będąc na szczycie wieży dojrzymy nie tylko Gdańsk, ale też Półwysep Helski, Gdynię, Sopot i Kaszuby. Warto się tu wybrać, bo nie ma w Gdańsku drugiego miejsca, które gwarantuje takie widoki.
Oto najlepsze noclegi w Gdańsku:
-
Wejście na Tarnicę w Bieszczadach
Ta kwestia może budzić pewnego rodzaju kontrowersje. Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach. Najchętniej wybieranym szlakiem jest ten z Wołosatego. I to właśnie w tym miejscu, w ostatnim fragmencie trasy, utworzono drewniane schody - tzw. progi, które zostały ogrodzone taśmą.
Zobacz: Tarnica - najwyższy szczyt polskich Bieszczadów
Według turystów, ten pomysł to degradacja naturalnego środowiska. Jednak, jak przekonuje dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego, tego rodzaju rozwiązanie było konieczne, ze względu na ilość osób, które zdobywa Tarnicę. Schody powstały, celem zabezpieczenia szlaku, który prowadzi do tego niezwykłego miejsca.
Podejście w tym przypadku, jest porównywalne do wejścia w bloku na 4. piętro.
Rzuć wszystko i zarezerwuj nocleg w Bieszczadach:
-
Taras widokowy w Bazylice w Licheniu Starym
Na sam koniec zostawiliśmy prawdziwą perełkę, jeśli chodzi o punkty widokowe w Polsce, jak i niezwykłe świątynie, które odwiedzamy podczas pielgrzymek.
Imponująca w przypadku Bazyliki w Licheniu Starym jest nie tylko wspaniała świątynia i znajdujący się tu punkt widokowy na wieży, ale fakt, że aby wejść na taras widokowy o wysokości 114 metrów, musimy pokonać aż 762 stopnie schodów. Ale czego się nie robi dla tych najlepszych widoków.
Zobacz: Wakacyjne pielgrzymki - miejsca kultu religijnego w Polsce
A są one imponujące, bo możemy zaobserwować całą bryłę Bazyliki Licheńskiej, Jezioro Licheńskie, stawy z nenufarami, a także sielską mozaikę łąk, pól i lasów.
Sprawdź oferty noclegów w Licheniu Starym:
A jak jest w Waszym przypadku? Które z tych schodów mieliście okazję pokonać? Jeśli chcecie się podzielić wrażeniami z pokonywania innych tego typu wejść, to koniecznie dajcie nam znać w komentarzu pod tym artykułem.
Komentarze