Krótka historia Poronina

Krótka historia Poronina

Pierwsze wzmianki o Poroninie pochodzą z roku 1624, ale sama nazwa Poronin, choć w odniesieniu do rzeki, pojawia się już w 1254. Prawdopodobnie teren dzisiejszego centrum gminy był we wczesnym średniowieczu wielką polaną wypasową, przysiółkiem Białego Dunajca, o nazwie Bańkówki.

Około roku 1620 Poronin stał się odrębną wsią. W 1806 wybudowana została tu kaplica, a w 1833 utworzono samodzielną parafię z kościołem.

Około 1813 powstał w Poroninie zakład przerabiający surówkę - Kuźnia Poroniańska. Wyrabiano tu doskonałe kosy i lemiesze. Stąd też pochodzi nazwa części wsi - Kośne Hamry.

W początkach XIX w. Poronin stał się letniskiem, znanym bardziej niż Zakopane. Bywali tu sławni Polacy, jak: Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Leopold Staff. W latach 1913-1914 w zajeździe Pawła Guta Mostowego bywał, mieszkający w pobliskim Białym Dunajcu - Włodzimierz Ilicz Lenin. Po wojnie w 1947 w budynku karczmy Gutów-Mostowych utworzono Muzeum Lenina a na przyległym placu postawiono jego pomnik. Muzeum zlikwidowano w 1990 a pomnik obalono. Obecnie w tym budynku mieści się Gminny Ośrodek Kultury.

Przez wiele lat Poronin był stolicą gminy. W 1977 wraz z sąsiednimi wsiami włączono go do Gminy Tatrzańskiej. Jednakże z dniem 1 stycznia 1995 ponownie utworzono Gminę Poronin.

 

Źródło: www.wikipedia.pl

Następny artykuł W Filharmonii Lubelskiej

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!