Krzywa wieża w Pizie, czy w Toruniu?

Krzywa wieża w Pizie, czy w Toruniu?

Podróżować lubi każdy z nas. Chyba nie ma takiego miejsca, którego nie chcielibyśmy odkryć. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim te miejsca najbardziej znane. Wśród nich jest również krzywa wieża, którą można znaleźć we włoskiej Pizie, ale również u nas, w Toruniu. Które miejsce warto odwiedzić i dlaczego?

Krzywa wieża jest bez wątpienia tą światową atrakcją, które króluje na fotografiach, wykonywanych przez turystów i następnie umieszczanych w ich mediach społecznościowych. Większość z nich prześciga się w pomysłach na to, by w możliwie najciekawszy sposób zaprezentować słynną wieżę, znajdującą się we włoskiej Pizie. Najczęściej jest to perspektywa “pchania” wieży.


Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość zabytków, przede wszystkim tych europejskich, możemy podziwiać tylko i wyłącznie na zdjęciach lub na filmach. Niejako zmienił się sam sposób podróżowania i odkrywania niezwykłych miejsc. Turyści przede wszystkim wybierają na swój wypoczynek - popularne miejsca w Polsce. Na podróżowanie po Europie, w takim stopniu, jaki znaliśmy do tej pory, musimy jeszcze trochę poczekać. 


Sprawdź również: Najśmieszniejsze i najdziwniejsze miejsca w Polsce


Gdzie można znaleźć krzywe wieże w Polsce?


Pierwsza myśl, która przyjdzie nam do głowy, gdy usłyszymy hasło “krzywa wieża”, na pewno będzie związana ze słynną budowlą z Pizy. Zna ją niemal każdy na świecie. Wyróżnia się przede wszystkim dość nietypową formą - jej wysokość to 55 metrów, natomiast odchylenie od pionu w jej przypadku wynosi aż 5 metrów


Warto podkreślić, że słynna krzywa wieża w Pizie, zaczęła opadać z jednej strony już po rozpoczęciu budowy w 1174 roku. I pomimo tego, że w 1990 roku zamknięto ją dla zwiedzających, to nie przestraszyło to turystów. Jest to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych włoskich atrakcji, która rocznie przyciąga nawet 10 mln turystów. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie jest to przykład jedynego pochylonego budynku na świecie. Wręcz przeciwnie - konkurencja jest ogromna. Nawet w Polsce znajdziemy co najmniej kilka budowli, które nie trzymają pionu. Są to przede wszystkim krzywa wieża w Toruniu, Ząbkowicach Śląskich, Świeciu i Złotoryi. Mamy w związku z tym wiele możliwości, by podziwiać polskie odpowiedniki włoskiej krzywej wieży.


Krzywe wieże w Polsce - najważniejsze informacje


W związku z trudnym czasem, jakim bez wątpienia jest pandemia koronawirusa, postanowiliśmy przedstawić kilka polskich krzywych wież, które można zobaczyć podczas podróży po wspaniałych polskich miastach. Wrażenia z pobytu w tych miejscach, na pewno będą porównywalne do tego, co możemy zobaczyć we Włoszech. Gołym okiem widać, że coś tu jest nie tak. Gdzie warto się wybrać, by podziwiać polskie krzywe wieże? Sprawdźmy!



Krzywa Wieża

Krzywa Wieża

Toruń, ul. Pod Krzywą Wieżą

Zabytki Toruń 9


  • Krzywa wieża w Toruniu


Przegląd tych nietypowych budowli, rozpoczynamy od propozycji miejsca, znajdującego się w stolicy Kujaw, czyli Toruniu. O tym, że tutejsza wieża jest odchylona od pionu, możemy przekonać się już z dalekiej odległości. Jednak jest ono zdecydowanie mniejsze niż ma to miejsce w przypadku słynnej włoskiej budowli. W przypadku toruńskiej krzywej wieży, jej odchylenie od pionu wynosi zaledwie 146 cm.


Krzywa Wieża w Toruniu jest średniowieczną basztą obronną, pochodzącą z XIV wieku i należącą do dawnych murów obronnych Torunia. Jej pochylenie najprawdopodobniej jest spowodowane naturalnym osuwaniem się podłoża.


W pierwszych latach po jej powstaniu, była ona wykorzystywana do odpierania ataków, później pełniła funkcję więzienia, mieszkania, biura czy restauracji. Do baszty z obu stron przylegają średniowieczne mury, które zostały odnowione i razem z Krzywą Wieżą stanowią atrakcję turystyczną Toruniu. Zgodnie z legendą, którą można usłyszeć, wybudowanie toruńskiej krzywej wieży związane było z niechlubnym występkiem toruńskiego krzyżaka, który wbrew zasadom spotykał się z córką kupca. Pochyła wieża oznaczać miała odejście od zakonnych zasad i była pokutą za złamanie ślubów czystości. 


Dzisiaj każdy zwiedzający sprawdza tu czy jest w stanie utrzymać równowagę opierając się plecami o ścianę wieży, jeżeli straci on równowagę, oznacza to, że jego grzechy są większe od grzechów legendarnego krzyżaka. 



Apartament 7 Toruń

Apartament 7 Toruń

Toruń, ul. Matysiaków

Apartamenty Toruń 9.9
Imbir Hostel

Imbir Hostel

Toruń, ul. Prosta

Hostele Toruń 9




Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Toruniu




  • Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich


To kolejna polska krzywa wieża, którą turyści mogą podziwiać podczas wspaniałych podróży po wielu zakątkach Polski. Znajduje się ona w Ząbkowicach Śląskich, na Dolnym Śląsku - regionie idealnym na wyjazd o każdej porze roku. Wieża w Ząbkowicach Śląskich jest określana przez wiele osób jako dolnośląska Piza. Jej odchylenie od pionu wynosi dużo więcej, niż ma to miejsce w przypadku toruńskiej wieży, bo w tym przypadku jest to aż 2,14 metra, przy 34 metrach wysokości.


Ciężko jest stwierdzić dokładnie, z którego wieku pochodzi ta budowla - szacuje się, że jej budowę ukończono w XV wieku. Każdego roku przyciąga liczne rzesze turystów z całej Polski i to niezależnie od pory roku. Każdy chce tu zrobić sobie zdjęcie, zupełnie tak, jak ma to miejsce w przypadku krzywej wieży w Pizie. Na szczyt wieży w Ząbkowicach Śląskich prowadzi aż 139 schodów. Nie ma oficjalnych informacji o tym, dlaczego ta wieża jest krzywa - być może było to spowodowane wstrząsami tektonicznymi lub rozmoknięciem gruntu. Pewne jest to, że krzywą wieżę w Ząbkowicach Śląskich powinien zobaczyć każdy!



Hereczówka

Hereczówka

Bardo, ul. Laskówka

Domki Bardo 10
Chatka Pustelnika

Chatka Pustelnika

Srebrna Góra, ul. Szkolna

Agroturystyka Srebrna Góra 9.8
Folwark Leszczynówka

Folwark Leszczynówka

Srebrna Góra, ul. Budzów kolonia

Agroturystyka Srebrna Góra 9.4




Wybierz dla siebie nocleg w Ząbkowicach Śląskich




  • Krzywa wieża w Świeciu


Przed nami bez wątpienia najwyższa krzywa wieża w Polsce, którą można zobaczyć na zamku, znajdującym się w Świeciu na Kujawach. Sam zamek pochodzi z XIV wieku, jednak jego współczesny wygląd zdecydowanie różni się od tej tradycyjnej formy. Znajdująca się tu krzywa wieża ma 34 metry wysokości, a jej odchylenie od pionu wynosi 106 cm.


Bez wątpienia, warto odwiedzić to miejsce z wielu powodów. Już samo wejście na szczyt powinno zrobić wrażenie na absolutnie każdym turyście. Droga prowadzi przez kręte wąskie schody, a gdy dotrzemy na samą górę, naszym oczom ukaże się piękny widok na Dolinę Dolnej Wisły. Obszar ten jest chroniony i wpisany na listę Natura 2000. Z wieży podziwiać można także panoramę Świecia, Chełmna a gdy jest piękna pogoda także Grudziądza.






Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Świeciu

 

  • Krzywa wieża w Złotoryi


Nasza ostatnia propozycja pochodzi z województwa dolnośląskiego i jest tak samo popularna wśród turystów. Kolejną polską krzywą wieżę można znaleźć w Złotoryi. Jest to Baszta Kowalska, która powstała w XIV wieku i była elementem potężnych obwarowań i jedną z czterech bram, która prowadziła dawniej do Złotoryi. Przez wiele lat służyła również jako więzienie miejskie.


Baszta Kowalska to 22,5 metra wysokości i widoczne gołym okiem odchylenie. Czym to jest spowodowane? Najprawdopodobniej jest to wynik zapadnięcia się podziemnych przejść pod złotoryjskim rynkiem. Dzisiaj baszta jest jedną z miejskich atrakcji turystycznych i służy jako punkt widokowy.



Villa Greta

Villa Greta

Świerzawa, ul. Dobków

Wille Świerzawa 9.8




Oto popularne oferty noclegów w Złotoryi


Mamy nadzieję, że przegląd krzywych wież, znajdujących się w Polsce, zainspiruje Was do odkrywania tych miejsc. Jak widać, wszystko mamy na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.




Następny artykuł Ocieplenie na majówkę?...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!