Księżycowe wyspy Chorwacji
Archipelag Kornaty to kraina tysiąca wysp. To tu znajduje się największe skupisko wysp na Adriatyku i jednocześnie całym Morzu Śródziemnym. W tym regionie usytuowane jest aż 40 % wszystkich chorwackich wysp. Większość z nich jest niezamieszkała.
Niemalże księżycowy krajobraz świadczy o srogich warunkach, jakie tu panują. Na wyspach nie znajdziemy monumentalnych budowli ani krzykliwych kurortów, jedyne co nas przywita to kamienne, rybackie miasteczka, gaje oliwne, dzikie zatoczki i błogi spokój...
Co warto zobaczyć...
Murter
Murter to niewielka wyspa Archipelagu Kornati. Znajdują się na niej tylko 4 miasteczka. Nie zobaczymy tam monumentalnych zabytków, jednakże klimat tej środkowo-dalmatyńskiej wyspy z pewnością nas zachwyci. Wyspę porastają gaje oliwne. Na horyzoncie co chwilę pojawiają się maleńkie kapliczki. Są to Kaplice Ślubów wznoszone przez rybaków w podzięce lub z prośbą o pomoc. Cała wyspa poprzecinana jest kamiennymi murkami- oddzielały one niegdyś pastwiska, nie pozwalając uciec owcom. Błogi spokój, cisza, malownicze zatoczki i nieco sycylijski klimat… Może dlatego, że Murterianie posiadają co siódmą chorwacką wyspę. Niegdyś ich przodkowie wyparci przez Turków z lądu osiedlili się na Murterze, a następnie wykupili okoliczne wyspy.
Park Narodowy Kornati
Koranaty to najgęstszy archipelag na całym Morzu Śródziemnym. W roku 1980 utworzono tu Park Narodowy i ochroną objęto 89 ze 152 wysp. Płynąc pomiędzy wyspami zauroczy nas niemalże księżycowy krajobraz… Kamienie, klify, mury…
Jeśli nie mamy własnego jachtu, a chcemy zobaczyć Kornaty, nie pozostaje nam nic innego jak wycieczka zorganizowana. Statki wypływają niemalże codziennie o godzinie 9 lub 10 z miejscowości Murter. Koszt całodziennej wyprawy to ok. 100 zł ( w cenie lunch i wino).
Szybenik
Szybenik to najstarsze chorwackie miasto nad Adriatykiem. Żeby go poznać należy zgubić się w labiryncie wąskch ulic i schodów wśród wysokich kamiennych domów. W Szybeniku znajdują się twierdze, pałace, renesansowy ratusz, jednakże na szczególną uwagę zasługuje katedra św. Jakuba. Kościół został zbudowano w całości z kamienie (nawet ornamenty!!) Efekt jest oszałamiający.
Zadar
Zadar klimatem przypomina Dubrownik- jest grzeczny i elegancki. To zupełne przeciwieństwo Szybenika. Jednakże pod względem architektonicznym jest zadziwiający- budynki z rożnych epok przeplatają się miedzy sobą. Centrum stanowi rzymskie forum z kościołem św. Donata i pałacem biskupim. Popołudniu warto wybrać się na spacer główną promenadę. Widok jest niesamowity. Przy promenadzie skonstruowano organy wodne. Ich dźwięki niczym Syreny przywołują mieszkańców i turystów…
Park Narodowy Krka
Park Narodowy, założony w 1985 roku, chroni obszar jezior i wodospadów, które powstały wśród krasowego podłoża na rzece Krka. Park można zwiedzić samochodem, rowerem lub pieszo. To idealne miejsce na wypoczynek w upalny dzień, szczególnie, że w parku znajdują się wyznaczone miejsca do kąpieli.
Bilet wstępu kosztuje ok. 40 zł (w 2007 roku). Z miejscowości Skradin kursuje darmowy statek dowożący turystów do granic parku.
Serdecznie zapraszamy!
Źródło: www.podroze.pl
Komentarze