Labirynty w Polsce. Czy pokonasz je wszystkie?

Labirynty w Polsce. Czy pokonasz je wszystkie?

Podczas wypoczynku w Polsce odwiedzamy rozmaite miejsca. Są to przede wszystkim liczne zabytki, najbardziej charakterystyczne miejsca w danej miejscowości, czy też atrakcje. Do tej ostatniej kategorii można również zaliczyć labirynty, w których bardzo często możesz znaleźć się w sytuacji bez wyjścia. Poznaj te najpopularniejsze w Polsce.

Dlaczego tak bardzo lubimy labirynty? Robimy to przede wszystkim dla dobrej zabawy, inni obawiają się, że nie znajdą wyjścia. Pomimo tego, że wzbudzają u niektórych dyskomfort, ściągają tłumy turystów. Są to na pewno miejsca oryginalne - zbudowane przez człowieka lub naturalne, w których spędzić można cały dzień i zobaczyć coś naprawdę jedynego w swoim rodzaju. 


To prawdziwa gratka dla miłośników przyrody i zwykłych turystów. Labirynty zapewniają rozrywkę, ale także uczą orientacji w terenie, czy radzenia sobie w nowych warunkach. Zerknijmy, gdzie w Polsce znajdziemy najciekawsze i bajkowe labirynty.


Przeczytaj również: Tu jest jak w bajce! TOP 3 miejsca w Polsce, które Cię zachwycą


TOP 3 labirynty w Polsce - które z nich warto odwiedzić?


Labirynty w Polsce znajdziemy w niemal każdym zakątku Polski - w górach, nad morzem, a nawet nad jeziorami. Są one małe lub olbrzymie, naturalne lub zbudowane przez człowieka. Pewne jest to, że gwarantują mnóstwo wspaniałej zabawy i cieszą się dużym zainteresowaniem przez turystów. Czy jesteś w stanie pokonać je wszystkie?


  • Błędne Skały - jedyny taki naturalny labirynt



fot. Paweł / zdjecia.nocowanie.pl

Może nie jest to typowy labirynt, ale na pewno potrafi sprawić, że zakręci nam się w głowie. Błędne Skały uznawane są za najpopularniejszy naturalny labirynt, znajdujący się w Górach Stołowych. Codziennie przedzierają się przez nie setki turystów, a w wolne, słoneczne dni można liczyć ich w tysiącach. Z tego powodu, podczas błądzenia w ciasnych korytarzach skalnego labiryntu.


Błędne Skały to na pewno miejsce, w którym można zabłądzić. Gdyby nie oznakowania i ludzie, to naprawdę można by było stracić orientację pomiędzy skalnymi szczelinami. Aktualnie trasa labiryntu prowadzi przez najciekawsze formacje skalne z zakazem zboczenia ze ścieżki. 


Poznaj: Błędne Skały - szlaki i ciekawostki


Błędne Skały to formy skalne o wysokości od 6 do 11 metrów powstałe na wskutek wietrzenia piaskowca. "Błędne" ułożenie skał tworzy z nich labirynt niekiedy bardzo wąskich zaułków i szczelin. Niektóre ze skał posiadają nawet własne nazwy jak na przykład:  "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala".  Głazy tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną na której pokonanie trzeba przeznaczyć około 40 minut.


Znajduje się tu również punkt widokowy o nazwie "Skalne Czasze", z którego przy doskonałej widoczności możemy dojrzeć  Karkonosze. Pokonanie labiryntu powinno zająć około 40 minut - wszystko jest tak naprawdę uzależnione od ilości turystów na trasie, no i przede wszystkim od tego, czy nie zabłądzimy.



Domek na szlaku

Domek na szlaku

Kudowa-Zdrój, ul. Tadeusza Kościuszki

Domki Kudowa-Zdrój 10


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Kudowie-Zdroju


  • Zimowa atrakcja Zakopanego


Jeszcze chwila i będziemy mogli w pełni cieszyć się zimowym wypoczynkiem w popularnych turystycznie miejscowościach w górach. Wszystko wskazuje na to, że największym zainteresowaniem będzie się cieszyło Zakopane. Polska stolica gór przyciąga miłośników sportów zimowych, jak i każdego, kto chce podziwiać piękno gór w zimowej odsłonie.



fot. Nocowanie.pl

Podczas nadchodzącej zimy, turyści będą mogli korzystać z jednego z najpopularniejszych labiryntów w Polsce. Znajduje się w pobliżu Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Każdego roku, przy sprzyjających warunkach pogodowych, przyciąga prawdziwe tłumy.


Przeczytaj: 5 zimowych atrakcji dla dzieci. Gdzie się wybrać?


Śnieżny labirynt to stosunkowo nowa atrakcja, a jednocześnie największa tego typu budowla w Polsce i na świecie. Po raz pierwszy powstał w sezonie zimowym 2015/2016 roku. Co ciekawe, wyprodukowanie sztucznego śniegu oraz wybudowanie całego Labiryntu zajmuje około miesiąca i jest możliwe tylko podczas ujemnych temperatur.


Snowlandia to wyjątkowa Śnieżna Kraina na mapie Zakopanego. Magiczne miejsce pełne wrażeń i zabawy w śniegu w otoczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego, które czeka na to, by zabrać cię do całkowicie innego wymiaru!



Willa Rysy

Willa Rysy

Zakopane, ul. Henryka Sienkiewicza

Wille Zakopane 9.5


Już dziś zarezerwuj nocleg w Zakopanem


  • Największy labirynt w Polsce i nad polskim morzem


Nasza ostatnia propozycja pochodzi znad polskiego morza, a konkretnie z Łeby, w której to mieści się największy naturalny labirynt w Polsce. Podczas wakacji przeżywa prawdziwe oblężenie. Podobnie jest również poza sezonem - każdy, w tym rodziny z dziećmi, chce pokonać tę popularną, nadmorską przeszkodę.



fot. Nocowanie.pl

Ta atrakcja przeznaczona jest tylko dla odważnych osób, posiadających dobrą orientację w terenie. Na powierzchni 5000 m2 znajduje się największy w Polsce naturalny labirynt z platformami widokowymi i 5 bazami do zdobycia po drodze do wyjścia.


Zobacz: Łeba i okolice na weekend - co warto zobaczyć?


Przed wejściem do labiryntu można skorzystać z wypożyczalni drewnianych wózków, które ułatwią przejście labiryntu z małymi dziećmi. Jeżeli jednak przebycie labiryntu okaże się zbyt trudne, w sklepie można nabyć mapę ułatwiającą znalezienie drogi do wyjścia. Wprawny zdobywca jest w stanie przejść przez labirynt w około 20 minut.


Ponadto, w Labirynt Parku znajdują się labirynty klasyczne. Nie mają one ani ślepych zaułków, ani zdradliwych ścieżek, mających zmylić tych, którzy próbują się wydostać.. Nie są one również łamigłówką ogrodową o wielu fałszywych drogach. Labirynty klasyczne mają tylko jedną ścieżkę wiodącą od wejścia do centrum. Dawniej labirynty służyły, by po nich chodzić, były używane do rytualnych tańców oraz ceremonii świeckich i sakralnych. Te mniejsze służyły do kontemplacji, także dzięki wodzeniu po nich palcem.





Sprawdź oferty noclegów w Łebie


Czy udało Ci się pokonać któryś ze wspomnianych labiryntów? Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu pod artykułem.



Następny artykuł Halny w górach, sztorm na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!