Łabski Szczyt i Schronisko PTTK Pod Łabskim Szczytem

Łabski Szczyt i Schronisko PTTK Pod Łabskim Szczytem

Łabski Szczyt znajduje się w Głównym Grzbiecie Karkonoszy, między Szrenicą a Śnieżnymi Kotłami. Ma wysokość 1471 m n.p.m., co czyni go czwartym najwyższym szczytem w Karkonoszach. Przez wzniesienie przebiega granica Polski i Czech, lecz najwyższy punkt Łabskiego Szczytu znajduje się w granicach Polski.

Wydawać by się mogło, że taka lokalizacja i wysokość sprawią, że góra ta będzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem turystów. Nic bardziej mylnego!

 

Wierzchołek Łabskiego Szczytu jest niedostępny dla ruchu turystycznego ze względu na ochronę rzadkich i delikatnych porostów. Nie brakuje jednak osób, które decydują się na wycieczkę w jego okolice. Nie dochodzą jednak do samego, legalnie niedostępnego szczytu, lecz kończą swoją podróż w nie mniej atrakcyjnym miejscu - na Hali pod Łabskim Szczytem, gdzie znajduje się Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem. Dlaczego warto wybrać się w te okolice i co ciekawego czeka na nas po drodze - o tym powiemy poniżej!

 

Łabski Szczyt - co warto wiedzieć o tym karkonoskim wzniesieniu?


Sudety, na konkretne wchodzące w ich skład Karkonosze, to jedne z najpiękniejszych i najbardziej obfitujących w atrakcyjne miejsca gór w Polsce. To właśnie na ich terenie znajduje się Łabski Szczyt - czwarty pod względem wysokości szczyt w tym malowniczym paśmie górskim. Łabski Szczyt wznosi się na wysokość 1471 m n.p.m. Wyższe od niego są Śnieżka (1603 m n.p.m.), Smorognia (1491 m n.p.m.) i Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.). Łabski Szczyt znajduje się na terenie dwóch państw - Polski i Czech, jednak granica państwowa przebiega nieco poniżej szczytu, co sprawia, że jego najwyższy punkt leży w całości po polskiej stronie.

 

Łabski Szczyt zlokalizowany jest w Głównym Grzbiecie Karkonoszy, w zachodniej części Śląskiego Grzbietu. Leży między Szrenicą na zachodzie, na wschodzie od niego znajdują się natomiast Śnieżne Kotły - jedna z największych i najpopularniejszych atrakcji turystycznych, jakie swoim gościom oferują polskie Karkonosze. Łabski Szczyt jest zbudowany z granitu karkonoskiego. Z daleka wyróżnia się na tle okolicy kopcem granitowych, spękanych skał. Masyw Łabskiego Szczytu znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i jego czeskiego odpowiednika - przebywanie na tym terenie wymaga więc wykupienia biletów wstępu do parku.

 

Skąd wzięła się nazwa Łabski Szczyt?


Góra ta nazywana jest Łabskim Szczytem z jednego powodu. Na południowo-zachodnim stoku wzniesienia, po czeskiej stronie mieści się Łabska Polana - rozległe płaskowzgórze. Jest to miejsce o tyle wyjątkowe, że to właśnie na jej terenie znajduje się źródło rzeki Łaby.

 

To właśnie ze względu na jego lokalizację na terenie masywu, Łabski Szczyt otrzymał swoją nazwę. Łaba to jedna z najdłuższych rzek w Europie, która przepływa nie tylko przez polskie ziemie, lecz także przez terytorium Czech oraz Niemiec. Jej łączna długość wynosi 1165 km.

 

Walory turystyczne Łabskiego Szczytu. Dlaczego pomimo swojej niedostępności cieszy się zainteresowaniem turystów?


Łabski Szczyt pomimo niedostępności swojego wierzchołka dla turystów, cieszy się sporym zainteresowaniem osób goszczących w tych okolicach. Ze Szklarskiej Poręby, miejscowości położonej poniżej wniesienia, prowadzi kilka szlaków turystycznych, które pozwalają turystom dostać się w okolice Łabskiego Szczytu, a konkretnie do miejsca, w którym mieści się Schronisko pod Łabskim Szczytem. Jest to jedno z najstarszych schronisk PTTK w polskich Karkonoszach, które wzbudza zainteresowanie wędrowców głównie ze względu na unikalny klimat w nim panujący.


fot. ptk78 / AdobeStock, CC0

 

Sam masyw Łabskiego Szczytu przyciąga do siebie nie tylko turystów kochających piesze wędrówki, lecz także narciarzy. Na jego stokach znajdują się popularne w tym rejonie Karkonoszy tereny narciarskie, a góra jest szczególnie chętnie odwiedzana w sezonie zimowym, oferując miłośnikom białego szlaleństwa szerokie możliwości w zakresie uprawiania ich ulubionego sportu.

 

Na Łabski Szczyt można dostać się na kilka sposobów. Większość szlaków ma początek w pobliskiej miejscowości Szklarska Poręba, która jest jednym z najważniejszych ośrodków miejskich w okolicy. To nie tylko popularne uzdrowisko, lecz także świetna baza wypadowa w Karkonosze. Z miejscowości można wybrać się m. in. nad Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka, a także zobaczyć Śnieżne Kotły i oczywiście Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem. Nic więc dziwnego, że większość turystów zainteresowanych zobaczeniem tych karkonoskich atrakcji zatrzymuje się na nocleg właśnie w okolicach Szklarskiej Poręby.

Sprawdź: 10 najpiękniejszych wodospadów w Polsce

 

Szlaki turystyczne na Łabski Szczyt


Droga na Łabski Szczyt, a konkretnie do położonego na hali podszczytowej Schroniska pod Łabskim Szczytem jest dość długa. Wyruszając ze Szklarskiej Poręby, należy na nią poświęcić ok. 3 godziny. Istnieje kilka szlaków turystycznych, które można wybrać. Pierwszym z nich jest szlak niebieski. Trasa zaczyna się przy Schronisku PTTK Kochanówka i prowadzi w kierunku Małego Śnieżnego Kotła. Z tego miejsca szlak czerwony zaprowadzi nas do Schroniska pod Łabskim Szczytem.

 

Drugą opcją jest żółty szlak, na który można wejść z ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie. Alternatywnie można obrać czerwony szlak. Oba warianty trasy prowadzą przez jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy - Wodospad Kamieńczyka.


fot. Jan / AdobeStock, CC0

 

Warto jednak wiedzieć, że ten wariant trasy jest dość stromy, warto się na niego zedecydować pod warunkiem, że posiadamy doświadczenie w pokonywaniu trudniejszych górskich szlaków. Na Łabski Szczyt można dostać się także z Jagniątkowa lub Michałowic - miejscowości zlokalizowanych w pobliżu Szklarskiej Poręby.

Zobacz: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Szklarskiej Porębie

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w Szklarskiej Porębie i okolicy?


Szklarska Poręba to najlepsza baza wypadowa na Łabski Szczyt. To niewielkie, ale bardzo popularne wśród turystów miasteczko na Dolnym Śląsku. Do Szklarskiej Poręby można dostać się zarówno własnym autem, jak i środkami transportu publicznego. Jeśli chodzi o noclegi Szklarska Poręba oferuje ich całkiem pokaźny i zróżnicowany wybór. Turyści mają do dyspozycji m. in. popularne zwłaszcza w sezonie letnim domki letniskowe i gospodarstwa agroturystyczne. W miasteczku można wynająć także pokój lub prywatny apartament - opcja, która idealnie sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi, ale nie tylko!

White Holiday

White Holiday

Szklarska Poręba, ul. Żeromskiego

Apartamenty Szklarska Poręba 9.9
Willa Anna Maria

Willa Anna Maria

Szklarska Poręba, ul. ul. Narciarska

Wille Szklarska Poręba 9.9

 

Turyści, którzy preferują wypoczywać w mniej obleganym przez turystów miesjscu, mogą natomiast poszukać zakwaterowania w okolicznych miejscowościach. Na uwagę zasługują noclegi w Piechowicach i pobliskich Michałowicach, miejscowości oddalonych od Szklarskiej Poręby o zaledwie 8 km. W Piechowicach i Michałowicach można znaleźć zakwaterowanie w pensjonatach, willach i prywatnych apartamentach

 

Nieco dalej, bo w odległości ok. 18 km od Szklarskiej Poręby, znajduje się Jelenia Góra - największe miasto w okolicy i świetna baza wypadowa w Kotlinę Jeleniogórską i Karkonosze. Noclegi w Jeleniej Górze znaleźć można m. in. w apartamentach, pokojach do wynajęcia, a także domkach letniskowych i agroturystykach.



Przeczytaj: 4 najlepsze szlaki turystyczne w Jeleniej Górze. Gdzie warto się wybrać?

 

Na Łabski Szczyt z ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie


Proponowany szlak do Schroniska pod Łabskim Szczytem zaczyna się przy ul. Uroczej w Szklarskiej Porębie. Znajduje się tu płatny parking, na którym można zostawić auto na czas wycieczki. To właśnie z tego miejsca żółty szlak prowadzi w kierunku Starej Drogi.

 

Na początku trasa wiedzie szeroką, leśną drogą przeciwpożarową. Po drodze można napotkać na jedno z ciekawszych miejsc w okolicy - Wychodnię z Żyłami Ametystu. To niewielki placyk, na którym z ziemi wystają żyły kwarcowe z ametystami - fioletowymi kamieniami półszlachetnymi, których złoża obficie występują w okolicach Szklarskiej Poręby.

 

Stara Droga, Kukułcze Skały i Hala pod Łabskim Szczytem


Po ok. godzinie marszu żółty szlak doprowadza nas na Starą Drogę, zwaną także Szklarską Drogą. Jest to górska leśna droga z XVIII w., która wiodła ze Szklarskiej Poręby na osiedle Orle (Góry Izerskie). Stara Droga zaprowadzi nas na piękną Halę Pod Łabskim Szczytem. Po drodze minęliśmy także Kukułcze Skały. Pod nazwą tą kryje się grupa granitowych skałek o wysokości 7 metrów.

 

Tuż za nimi znajduje się wejście na Halę pod Łabskim Szczytem. To rozległa górska łąka, na której w dawnych czasach okoliczni mieszkańcy wypasali bydło. Na hali powstała pasterska buda, budynek od XVIII wieku nazywany Śląską Budą.

Hala pod Łabskim Szczytem jest jednym z lepszych punktów widokowych na szlaku. Z tego miejsca rozciąga się przepiękna panorama na okolicę - widoczna stąd jest m. in. Szklarska Poręba, Góry Izerskie, Kotlina Jeleniogórska, a także szczyty Karkonoszy ze Szrenicą i Wielkim Szyszakiem na czele.


fot. Ola i Eryk / AdobeStock, CC0

 

W kierunku Schroniska pod Łabskim Szczytem


Po nacieszeniu się pięknymi widokami pora iść dalej, do miejsca w którym znajduje się Schronisko pod Łabskim Szczytem. Mieści się ono w starej budzie pasterskiej, która w XVII wieku służyła jako schronienie dla pasterzy wypasających owce i kozy na Hali pod Łabskim Szczytem. Budynek był przez lata rozbudowywany i od XIX w. pełnił już funkcję gościńca dla wędrowców. W 1914 r. wybuchł jednak pożar, w skutek którego stare zabudowania zostały zniszczone. W latach 30-tych XX w. zastąpił je mniejszy obiekt z miejscami noclegowymi, który stoi w tym miejscu po dziś dzień i powszechnie jest znany jako Schronisko pod Łabskim Szczytem.

 

Schronisko pod Łabskim Szczytem - informacje praktyczne


Schronisko pod Łabskim Szczytem to jedno z najstarszych schronisk turystycznych w Karkonoszach. Jest położone na Hali pod Łabskim Szczytem na wysokości 1168 m n.p.m., tuż przy krawędzi Łabskiego Kotła i może poszczycić się ponad 300-letnią historią. Od 1945 r. pieczę nad schroniskiem sprawuje PTTK, a gospodarzami obiektu od 1980 r. są Elżbieta i Waldemar Maciejowscy.


fot. Schronisko pod Łabskim Szczytem / Nocowanie.pl

 

Tuż przy schronisku znajduje się węzeł szlaków turystycznych, a ze względu na jego obecność Schronisko pod Łabskim Szczytem jest bardzo popularnym wśród dzisiejszych wędrowców miejscem na mapie Karkonoszy. Schronisko jest świetną bazą wypadową w Karkonosze - obierając zielony szlak można stąd wyruszyć na Szrenicę, żółtym szlakiem dostaniemy się do Śnieżnych Kotłów, niebieski szlak zaprowadzi nas na Česká budkę, a zielony szlak na Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem. Opcji dalszych wycieczek jest z tego miejsca, jak widać dość sporo.

 

Schronisko pod Łabskim Szczytem oferuje 39 miejsc noclegowych w pokojach od 1- do 6-osobowych. W jego wnętrzu znajduje się bufet z kominkiem, a w pobliżu także wyciąg narciarski. Turyści, którzy chcą spędzić w tym wyjątkowym obiekcie turystycznym nieco więcej czasu, powinni pamiętać o tym, aby zawczasu zarezerwować nocleg.

 


fot. Schronisko pod Łabskim Szczytem / Nocowanie.pl

 

Warto mieć przy tym świadomość, że Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem jest dość specyficznym miejscem i to nie tylko ze względu na panujący w nim klimat, kojarzący się z dawnymi czasami. Obiekt dalece odbiega od współczesnych standardów hotelowych, a turystów zachęca się do wyposażenia we własne... latarki. Schronisko pod Łabskim Szczytem w energię elektryczną zaopatruje bowiem własny agregat prądotwórczy, którego praca jest z konieczności ograniczona do godzin popołudniowych i wieczornych. Wobec tego, posiadanie własnych źródeł światła po wyłączeniu agregatu jest jak najbardziej wskazane!

 

Co dalej? Dokąd wyruszyć ze Schroniska pod Łabskim Szczytem?


Jak już wspomnieliśmy na samym początku, sam Łabski Szczyt jest wyłączony z ruchu turystycznego ze względu na ochronę delikatnych porostów. W związku z tym, wielu turystów po dotarciu do schroniska i spędzeniu w nim czasu kończy swoją wędrówkę. Zanim jednak udamy się w drogę powrotną w kierunku Szklarskiej Poręby, warto zapoznać się z propozycjami dalszych wycieczek. Schronisko pod Łabskim Szczytem jest bowiem świetną bazą wypadową w inne rejony Karkonoszy, co warto wykorzystać, będąc na miejscu.

 

Spod schroniska możemy wybrać się na wycieczkę na Śnieżne Kotły, które zlokalizowane są między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Miłośnicy zdobywania górskich szczytów nie pogardzą z kolei szansą na wejście na Szrenicę - popularny wśród turystów punkt widokowy w tej części Karkonoszy, który oferuje widoki zarówno na polską, jak i czeską stronę. Niedaleko Szrenicy znajdują się Trzy Świnki - kolejna karkonoska atrakcja turystyczna, którą warto zobaczyć na własne oczy. A to tylko niektóre z wielu możliwości, jakie oferuje węzeł szlaków turystycznych zlokalizowany tuż przy Schronisku PTTK pod Łabskim Szczytem!

Następny artykuł Dolina Olczyska - oaza...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!