Łagów na weekend - co warto zobaczyć?

Łagów na weekend - co warto zobaczyć?

Łagów przyciąga turystów swą różnorodnością – ciekawą historią i zabytkami oraz wspaniałymi atrakcjami przyrodniczymi. Dzięki swemu położeniu jest idealnym miejscem na wypoczynek weekendowy. Bliskość jezior, liczne trasy spacerowe oraz piękna okolica sprawiają, że nie można się tu nudzić.

Łagów jest wsią o charakterze miejskim, położoną w województwie lubuskim, na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Obecnie jest miejscowością wypoczynkową i turystyczną, usytuowaną nad dwoma jeziorami Pojezierza Łagowskiego: Trześniowskim (186 ha) i Łagowskim (82 ha). Jej najstarsza część położona jest na przesmyku między tymi jeziorami a wody obu zbiorników niemal wlewają się do uliczek miasta, tworząc niesamowity klimat.

Łagów to wymarzone miejsce na wypoczynek, zarówno taki leniwy, nad czystymi wodami, jak i aktywny. Na gości czekają tu liczne szlaki piesze, nordic walking a także możliwość uprawiania sportów wodnych, w tym nurkowania. Wszystko to sprawia, że nie sposób się nudzić w Łagowie. Dodatkowym atutem jest otaczająca Łagów piękna i czysta przyroda. Ponadto dostępne są tutaj rejsy stateczkiem. Również zabytki nie zawodzą, Łagów skrywa ich kilka, a są one zadbane i bardzo efektowne.

Sporą zaletą Łagowa jest także jego położenie. Niedaleko stąd do Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Świebodzina, Sulęcina czy Słubic, Dzięki temu Miejscowość wydaje się być wręcz idealnym miejscem na wypoczynek weekendowy. Z dala od zgiełku dużego miasta.

Bardzo ciekawa jest także sama historia Łagowa, która związana jest z osadą kultury łużyckiej na Sokolej Górze położonej na zachód od jeziora Trześniowskiego, według potwierdzonych źródeł zasiedlonej w 1220 roku.

Otóż pierwsze zapisane informacje o tym przysiółku pochodzą już z 1251. Pierwotnie wieś była własnością templariuszy, a od 1285 była siedzibą komandorii tego zakonu. W 1300 roku osada została przejęta przez panów brandenburskich i jeszcze tego samego roku sprzedana Albertowi von Klepitz przez trzech margrabiów. Niedługo potem margrabia rządzący tamtymi terenami sprzedał Łagów zakonowi joannitów, który miał największy wpływ na rozwój wsi. Przed wybudowaniem zamku, w Łagowie mieściła się siedziba komandorii zakonu. Zaś budowę zamku na wzgórzu rozpoczęto w XIV wieku.


Co warto zobaczyć w Łagowie?


Planując wypoczynek w Łagowie weźmy pod uwagę również zabytki, które znajdują się na terenie miejscowości. Są wśród nich między innymi kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z XIX wieku, przebudowany w roku 1876, wiadukt kolejowy w Łagowie, willa „Zameczek” z początku XX wieku a także liczne domy prywatne z XVI i XVII wieku.

Ciekawym obiektem jest także Brama Polska, czyli średniowieczna brama gotycka, zbudowana z czerwonej cegły i zrekonstruowana po zniszczeniach wojennych, która wprowadza do ścisłego centrum miasta, a także posadowiona nieopodal Brama Marchijska, zwana też Niemiecką lub Berlińską. Jest to ładna budowla szachulcowa z widokiem na zamek, pochodząca z XVI-XVIII wieku - druga brama obronna Łagowa.

Bez wątpienia jednak największą atrakcją architektoniczną w miejscowości jest Zamek Joannitów mieszczący się przy ul. Kościuszki. Jest to średniowieczna warownia wznosząca się ponad innymi zabudowaniami, w centrum miasteczka. Zamek został wzniesiony przez joannitów w XIV wieku, w stylu gotyckim, następnie był rozbudowywany w XVI-XVIII wieku. Do 1810 roku był siedzibą ich komandorii, zaś w XIX stuleciu należał do prywatnego właściciela. W latach 1964-1970 budowla została wyremontowana.

Obiekt zbudowany na planie czworokąta, posiada narożną 35 metrową wieżę o podstawie kwadratowej - stołp. Do dziś zachowały się mury obwodowe w stylu gotyckim, a wewnątrz sala z gotyckim sklepieniem, podpartym przez jeden filar i sala rycerska z barokowym kominkiem z 1740.

Obecnie w zamku mieści hotel i restauracja, jednak wieża zamkowa udostępniona jest do zwiedzania. Zdecydowanie warto wejść na wieżę, gdyż z jej szczytu rozciągają się śliczne widoki na okoliczne jeziora.

Łagów to także, a może nawet przede wszystkim atrakcje przyrodnicze. Miejscowość leży bowiem na terenie Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego, który powstał w celu zachowania i ochrony wybitnych walorów krajobrazowych i przyrodniczych centralnej części Pojezierza Lubuskiego – Pojezierza Łagowskiego. Do dziś park chroni pełne ryb jeziora, strome wzgórza porośnięte charakterystycznymi bukowymi lasami oraz pofalowaną powierzchnię pól i łąk z bogatą roślinnością i licznymi gatunkami zwierząt.

Sporym atutem jest tu sieć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, rowerowych i ścieżek przyrodniczych, pozwalających na dokładne zapoznanie się z atrakcjami parku i jego gruntowne zwiedzenie.

Jednym z charakterystycznych elementów przyrody Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego są także wody. Znajdziemy tu czyste, przeźroczyste jeziora, z wąskim pasem szuwaru trzcinowego i stromo opadającymi w głębinę brzegami, wzdłuż których prowadzi taras ścieżki spacerowej.

Na terenie parku znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Buczyna Łagowska o powierzchni 116 ha, chroniący najcenniejsze fragmenty lasów bukowych, rezerwat Nad Jeziorem Trześniowskim o powierzchni 50 ha, chroniący piękny krajobraz na krawędzi rynny polodowcowej oraz Pawski Ług o powierzchni 32 ha, chroniący mozaikę środowisk leśnych i torfowiskowych. Na obszarze parku znajduje się także osiem jezior: m.in. Ciecz (Jez. Trześniowskie) o maksymalnej głębokości 58,8 m, jest jednym z dziesięciu najgłębszych jezior w Polsce, Łagowskie, Buszno, Buszenko, Czarne i Jezioro Bobrze.

Park jest miejscem występowania ponad 550 gatunków roślin, w tym wielu rzadkich i chronionych. Schronienie znajduje tu także wiele gatunków rzadkich i chronionych zwierząt, jak m.in. bielik, bocian czarny, gągoł, puchacz, wydra czy żuraw.

Najciekawszym elementem Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego jest bardzo urozmaicona rzeźba terenu. Łagów nazwano „Perłą Ziemi Lubuskiej” właśnie ze względu na niezwykłe urozmaicenie krajobrazowe. Do najciekawszych fragmentów parku należy łagowska rynna polodowcowa, w której położone są piękne jeziora. Wysokie i strome krawędzie rynny pocięte są licznymi dolinkami, parowami i wąwozami, porośniętymi lasem bukowo-sosnowym.

Łagów przyciąga turystów także poprzez jeziora. Dzięki usytuowaniu nad dwoma jeziorami Pojezierza Łagowskiego: Trześniowskim (186 ha) i Łagowskim (82 ha), miejscowość jest wręcz idealnym miejscem na wypoczynek.

Jezioro Trześniowskie jest usytuowany na północ od zamku. To niezwykle malownicze i zaciszne miejsce. Oferuje rejsy statkiem i możliwość nurkowania z racji swej dużej głębokości, jest to bowiem jedno z najgłębszych jezior w Polsce, z maksymalną głębokością blisko 60 m

Jezioro Łagowskie natomiast rozlewa się na południe od zamku i oferuje wypożyczalnie sprzętu wodnego, podesty oraz cudowne widoki.


Noclegi w Łagowie

Baza noclegowa w Łagowie wciąż się rozwija. Obecnie znajdziemy tam domki, gospodarstwa agroturystyczne, obiekty z kategorii kwatery i pokoje a także zajazdy. Dla każdego coś innego. Jeśli planujemy wyjazd z sezonie, warto zrobić wcześniej rezerwacje, gdyż turystów latem w Łagowie bywa sporo.

Następny artykuł Pomysł na weekend: Dolinki...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!