Lato w Bieszczadach

Lato w Bieszczadach

Polskie góry przyciągają turystów o każdej porze roku. Latem również. Długie spacery, świeże powietrze oraz piękne krajobrazy - oto wymarzony urlop wielu Polaków.

Bieszczady, choć nie są już tak dzikie, to nadal są najmniej dostępnymi polskimi górami. Najpopularniejszą trasą wycieczkową jest szlak na Tarnicę . Wejście na szczyt Bieszczadów nie jest trudne, ale mniej wprawieni wycieczkowicze na pewno kila razy odsapną po drodze. Widoki bez wątpienia zachwycą niejedno oko. Szczególnie urzekająca jest panorama północno – zachodnia z Połoniną Caryńską i Wetlińską na horyzoncie. Do rodzinnych wypadów najbardziej nadają się okolice Jeziora Solińskiego .

 

Na zachodzie Bieszczady Zachodnie graniczą z Beskidem Niskim, na północy z Górami Sanocko-Turczańskimi, a na wschodzie z Bieszczadami Wschodnimi.  Zachodnią granicę wyznaczają doliny Osławy i Osławicy, Przełęcz Łupkowska i dolina Laborca, wschodnią – San, Przełęcz Użocka i dolina rzeki Uż. Natomiast granica północna bywa na terenie Polski przeprowadzana rozmaicie. Geofizyczna poprowadzona jest północnymi stokami Otrytu, Korbani i Chryszczatej, chociaż czasami Otryt wliczany jest do Gór Sanocko Turczańskich.

 

Pasmo graniczne – ciągnie się od Przełęczy Łupkowskiej długim i krętym grzbietem po Przełęcz Użocką. Granią tego pasma biegnie granica ze Słowacją, a od szczytu Krzemieniec na wschód z Ukrainą. Jednocześnie przez to pasmo przebiega dział wód oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

 

Pasmo Połonin – najwyższe i najbardziej popularne wśród turystów pasmo obejmujące od zachodu kolejno: Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo, gniazdo Tarnicy i Połoninę Bukowską. Wysokość szczytów w tym rejonie rośnie w miarę przesuwania się na wschód – zwieńczone najwyższym szczytem polskich Bieszczadów – Tarnicą .

 

Wysoki Dział – rozciągający się pomiędzy Komańczą a Cisną, a dokładniej między dolinami rzek: Osławica, Solinka i potoku Hoczewka. W południowo-wschodniej części pojedyncze szczyty pasma przekraczają 1000 m n.p.m., a w rejonie Chryszczatej znajduje się rezerwat przyrody Zwiezło gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie.

 

Pasmo Łopiennika i Durnej – ciągnące się od przełęczy, po której biegnie droga Cisna – Jabłonki, po Dołżycę, do którego także zaliczany jest masyw Falowej. Ponadto niektórzy zaliczają do Bieszczadów Pasmo Otryt z najwyższym szczytem Trohańcem, znajdujące się między dolinami Sanu i potoku Głuchy.

Następny artykuł SKANDIA Maraton 2011 w Gdańsku

Komentarze (1)

To na zdjęciu to nawet Tatry nie są, a co mówić Bieszczady gdzie najwyższy szczyt jest łagodnym pagórkiem nie ujmując nic oczywiście urokowi Tarnicy...

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!