Łatwy szlak na jesienne górskie wędrówki? Postaw na propozycję z Beskidu Małego!
Jesienne dni bywają naprawdę wyjątkowe pod względem pogody. Każdy, kto szuka inspiracji, powinien wziąć pod uwagę góry i wyjątkowo piękny Beskid Mały, który teraz - jesienną porą, może nam zagwarantować naprawdę wspaniałe widoki. Planując rodzinną wyprawę, dobrze jest wziąć pod uwagę stosunkowo łatwe propozycje. Do takiej kategorii, z pewnością należy zaliczyć szlak z Przełęczy Przegibek na Czupel.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że jesień sprzyja wyjazdom w góry. Co prawda, najczęściej decydujemy się na weekendowy urlop, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by odkrywać te najpiękniejsze miejsca w polskich górach. Do wyboru mamy naprawdę sporo szlaków górskich w Tatrach, Karkonoszach, czy Beskidach, no i rzecz jasna - popularne szczyty górskie w Polsce. Każdy, kto planuje noclegi w górach, powinien wziąć pod uwagę również opcję Beskidu Małego, który będzie trafioną propozycją, gdy planujemy rodzinny urlop w górach.
Zobacz koniecznie: W góry z dzieckiem. Gdzie warto się wybrać?
W czym tkwi wyjątkowość Beskidu Małego?
Na pewno w tym przypadku, nieco myląca może być nazwa tego pasma górskiego w Polsce. Beskid Mały nie oznacza, że mamy do czynienia ze stosunkowo niskimi szczytami górskimi, ale z dość małą powierzchnią, która ta część Beskidów zajmuje. Dlatego też, ten stosunkowo nieduży obszar, dobrze będzie odwiedzić podczas jesiennej, weekendowej podróży.
fot. kamil / AdobeStock, CC0
Beskid Mały należy bez wątpienia zaliczyć do kategorii wyjątkowych miejsc w polskich górach. Znajdziemy tu wiele ciekawych szlaków górskich, również takich, które są dostosowane dla osób, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z wędrówkami po górach.
Ten wspaniały region górski, swoim zasięgiem obejmuje część Śląska i Małopolski. Jest to zwarte pasmo górskie w Polsce o długości 35 km i szerokości około 15 km. Najwyższym szczytem jest tu Czupel, na który wybierzemy się właśnie w dalszej części artykułu. Oprócz niego, warto tu odwiedzić również takie szczyty, jak Góra Żar, Hrobacza Łąka, Magurka Wilkowicka, Potrójna czy Leskowiec.
W Beskidzie Małym można z powodzeniem wybrać się na wakacje w górach lub ferie zimowe. Jest to też świetna opcja dla tych turystów, którzy zdecydowali się na noclegi w Beskidzie Śląskim. Zdobywamy najwyższe szczyty w Beskidzie Małym, odkrywamy różnorodne atrakcje i cieszymy się wspaniałym klimatem i malowniczymi widokami górskimi, których w Beskidzie Małym nie brakuje.
Poznaj: Beskid Mały - wiele możliwości dla każdego miłośnika gór
Ruszamy w Beskid Mały - łatwy szlak górski z Przełęczy Przegibek na Czupel
Szukasz łatwych i jednocześnie malowniczych szlaków w polskich górach, na które będziesz mógł wybrać się ze swoimi dziećmi. Jeśli zdecydowałeś się na Beskid Mały, to świetną opcją będzie tu niebieski szlak, który zaprowadzi Was z Przełęczy Przegibek na Czupel, czyli najwyższy szczyt w Beskidzie Małym (933 m n.p.m.), należący do Korony Gór Polski.
Sama wędrówka powinna być miła, przyjemna i bogata w piękne panoramy górskie. Wycieczka w dwie strony powinna Wam zająć około 3 godzin, więc nic tylko ruszać ze swoimi dziećmi w góry.
Opis szlaku na Czupel
Na pewno należy go zaliczyć do kategorii jednego z najłatwiejszych szlaków górskich w Beskidzie Małym. Sporym zainteresowaniem cieszy się tak naprawdę o każdej porze roku, jednak to właśnie jesienią nabiera szczególnego charakteru, głównie ze względu na całą paletę barw, obecnej na tutejszej przyrodzie.
Oprócz najwyższego szczytu w Beskidzie Małym, podczas tej wyprawy czeka na Was inna wyjątkowa atrakcja w tym paśmie górskim. Mowa tu o Magurce Wilkowickiej, na której znajduje się schronisko, w którym będziecie mogli odpocząć przed ostatnim podejściem na Czupel.
fot. Hanna / AdobeStock, CC0
Naszą wędrówkę rozpoczynamy od Przełęczy Przegibek, na której to znajduje się bezpłatny parking. Ruszamy zgodnie z oznaczeniami koloru niebieskiego. Po niespełna godzinie stosunkowo łatwej wędrówki docieramy na rozległą polanę, na której znajduje się schronisko. Jest to wspomniana wcześniej Magurka Wilkowicka. Jako, że jest to oblegane miejsce, to dobrze jest zabrać ze sobą koc, na którym będziemy mogli usiąść i chwilę odpocząć.
Na Czupel od tego punktu pozostaje nam jeszcze 2,7 km, które powinniśmy pokonać w około 50 minut. Wędrując dalej, naszym oczom ukażą się ruiny schroniska “Widok na Tatry”. Nie należy jednak w tym przypadku spodziewać się oszałamiających widoków. O te będzie trudno również na samym szczycie. Czupel jest bowiem zalesiony, jednak niektóre wiatrołomy pozwalają spojrzeć nieco dalej.
fot. Nocowanie.pl
Uroku, szczególnie jesienną porą, dodają tu rosnące buki, które nabierają pięknych kolorów. Wszystko to tworzy niezwykłe zjawisko, które możemy podziwiać po osiągnięciu najwyższego szczytu w Beskidzie Małym.
Powrotny spacer do schroniska na Magurce Wilkowickiej zajmuje 45 minut, a na parking na Przełęczy Przegibek 1h 20 min.
Sprawdź również: 5 szlaków turystycznych dla początkujących
Wisienka na torcie podczas powrotu z Czupla!
Brakuje Wam górskich wrażeń? Jeśli tak, to schodząc ze szczytu ze swoimi dziećmi, możecie odwiedzić Smoczą Jamę. Taką właśnie nazwą określana jest Jaskinia Wietrzna Dziura, która znajduje się około 800 m od schroniska na Magurce Wilkowickiej. Wystarczy odbić czarnym szlakiem, by już po 2 minutach znaleźć się na miejscu.
Poznaj: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń
Ta atrakcja w Beskidzie Małym, od 1993 roku stanowi pomnik przyrody nieożywionej. Jest to wąski, 20 metrowy korytarz, który rozciąga się pomiędzy skałami. Czy odważycie się tu wejść?
Już dziś sprawdź noclegi w Bielsku-Białym i Międzybrodziu Bialskim:
Międzybrodzie Bialskie, ul. Mała Puszcza
Apartament Góry i Potok
Czas najwyższy wyruszyć w góry! Gwarantujemy, że ta opcja spełni wszelkie oczekiwania - Twoje i Twoich bliskich!
Komentarze