Stolica regionu
Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Położony jest na Warmii nad rzeką Łyną. Znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, polskiej części Drogi św. Jakuba, Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Grunwaldzkim i Szlaku Kopernikowskim.
Podczas pobytu w Olsztynie zobaczcie Stare Miasto. Co ciekawe, wcale nie jest ono stare! W 1945 zostało niemal zupełnie spalone, co niestety spotkało też wiele innych polskich miast. Żołnierze sowieccy grabili, palili i niszczyli wszystko na swojej drodze. Na szczęście ocalały w Olsztynie 2 wspaniałe zabytki: XIV-wieczny zamek i pochodząca z tego samego czasu katedra św. Jakuba.
Nasz słynny astronom
Mikołaj Kopernik jest twórcą słynnego dzieła "O obrotach sfer niebieskich", które wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych zwaną przewrotem kopernikańskim. W ogromnym skrócie astronom stwierdził, że to Ziemia obraca się wokół słońca. A szerzej, przedstawił heliocentryczną wizję Wszechświata.
Kopernik był wybitnym człowiekiem renesansu. Zajmował się między innymi astronomią, matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią, medycyną, tłumaczeniami. Sprawował funkcje kanonika warmińskiego, scholastyka wrocławskiego (duchownego będącego członkiem kapituły, sprawującego nadzór nad szkołami w swojej diecezji) i kanclerza kapituły warmińskiej. Rezydował na wspaniałych zamkach, m.in. w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku, Olsztynie...
Chwycić astronoma za nos
W Olsztynie znajdują się 2 pomniki Kopernika (oba w najbliższej okolicy zamku). Jednym z nich jest urocza "ławeczka Kopernika".
Niedaleko wejścia do zamku, w pobliżu kościoła ewangelickiego nasz wielki astronom przysiadł na ławeczce. Jest to doskonałe miejsce, aby oddać się refleksji. Kopernik zamyślony spogląda w niebo, zróbmy więc to samo. A na koniec... potrzyjmy nos astronoma, na szczęście.
Pomnik powstał w 2003 roku, a jego autorem jest Urszula Szmyt. Odsłonięto go w ramach obchodów 650-lecia nadania Olsztynowi praw miejskich i 530-lecia urodzin Kopernika. Astronom siedzi na ceglanym murku przykrytym marmurową płytą. Ubrany jest w długi płaszcz z futrzanym kołnierzem i półdługimi rękawami. W dłoniach trzyma astrolabium i zwój papieru.
Drugi olsztyński pomnik Mikołaja Kopernika powstał w 1914 r. Popiersie astronoma umieszczono na cokole pod architektonicznym baldachimem w stylu neogotyckim. Zwieńczenie całości stanowił czterospadowy dach z wieżyczkami w czterech rogach. Popiersie ustawiono przed olsztyńskim zamkiem. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej pomnik zdemontowano i ukryto w piwnicy zamku. Możemy go podziwiać także i dzisiaj.
Oddajmy głos dla Kopernika
A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?
Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią...
fot. ©Janusz Lipiński / AdobeStock