Lekcja kina na Dwóch Brzegach

Lekcja kina na Dwóch Brzegach

Coraz mniej czasu dzieli nas od rozpoczęcia 8. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Wydarzenie będzie prawdziwą ucztą dla wielbicieli X Muzy, ponieważ da okazję do spotkania z najwybitniejszymi twórcami podczas „Lekcji kina”.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi będzie trwał od 2 do 10 sierpnia. Osoby goszczące w tym czasie w Kazimierzu Dolnym i Janowcu będą mogły nie tylko spotkać swoich ulubionych twórców, ale również dowiedzieć się więcej o ich inspiracjach, fascynacjach oraz tajemnicach ich rzemiosła. Taką szansę dają wydarzenia odbywające się w ramach „Lekcji kina”.

Serwis Nocowanie.pl sprawuje oficjalny patronat medialny nad festiwalem.

Na Dwóch Brzegach mistrzowie kina w osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką, drodze artystycznej a także błędach i grzechach jakie podczas niej popełnili. Ze spotkań wyłania się nie tylko portret twórcy, ale także ciekawa dyskusja na temat systemów wartości, światopoglądu, roli kultury i sztuki w życiu codziennym. Goście sekcji ilustrują spotkanie wybranymi przez siebie filmami.

 

„Lekcja kina” Allana Starskiego


Allan Starski, najsłynniejszy polski scenograf, laureat Oscara za „Listę Schindlera” i Cezara za „Pianistę”, stały współpracownik Andrzeja Wajdy, ale też m.in. Agnieszki Holland, będzie jednym z gości 8. edycji Dwóch Brzegów i podczas „Lekcji kina” zdradzi sekrety swojego warsztatu! W Kazimierzu Starski opowie również o swojej książce „Scenografia”. Dzięki wydawnictwu setki szkiców, zdjęć, projektów, które dotąd widziane były wyłącznie przez reżysera, teraz ujrzą światło dzienne.

Allan Starski realizował projekty dla takich twórców, jak Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland Tadeusz Konwicki, Janusz Zaorski, Władysław Pasikowski, John Irvin, Jerzy Stuhr, Jens Carl Ehlers czy Roman Polański. W 2007 zrealizował scenografię do kolejnego sequela znanego thrillera „Hannibal. Po drugiej stronie maski”. Na „Lekcję kina” z jego udziałem zapraszamy już w poniedziałek 4 sierpnia o godzinie 12.00.

 

Kino widzenia Tadeusza Sobolewskiego


Podczas 8. Edycji Dwóch Brzegów w specjalnej „Lekcji kina” weźmie udział Tadeusz Sobolewski. Krytyk jest wierny słowom Henri'ego Bergsona, który sto lat temu stwierdził, że „czas jest otwarty”. Sobolewski dodaje do tego jeszcze, iż kino to jedyna sztuka pozwalająca to zobaczyć i pojąć.

Jest taki rodzaj filmów, które nazwano „kinem widzenia” w odróżnieniu od „kina działania”. Należy do niego, pokazywana w ubiegłym roku na Dwóch Brzegach, „Podróż do Włoch” Rosselliniego, filmy Antonioniego, Resnais, Hasa – mówi krytyk. Swój wykład poświęci magicznym momentom, kiedy pozornie nic się nie dzieje, a jednak tak wiele się zmienia.  Wspólnie z uczestnikami obejrzy fragmenty „Tokijskiej opowieści” Ozu, „Cleo od 5 do 7” Vardy, „Legendy o świętym pijaku” Olmiego czy „Nocy Cabirii” Felliniego. Wszystkie pokazują ludzi, którzy mają poczucie, że perspektywa życiowa zamyka się przed nimi. Ale w końcu przychodzi ratunek…

 

Papusza, czyli cygańska dusza Mistrza Kantego


W „Lekcji Kina” weźmie udział również Jan Kanty Pawluśkiewicz, który opowie o swojej fascynacji postacią cygańskiej poetki Papuszy. Zainteresował się nią, zanim zrobiło to kino – w 1993 roku stworzył „Harfy Papuszy”, dużą formę wokalno-instrumentalną na głosy, chór i orkiestrę. Myślał wtedy, że to koniec jego przygody z romską poetką, ale 16 lat później małżeństwo Krauzów zwróciło się niego z propozycją wykorzystania utworu w swoim nowym filmie. Spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem już 7 sierpnia!

Będzie to podróż do świata Romów. Aby zrozumieć, jak ważna jest muzyka w „Papuszy”, wieczorem tego samego dnia, w kinie pod gwiazdami mieszczącym się na kazimierskim rynku, zostanie wyświetlony film. Publiczność czeka uczta nie tylko dla ucha, ale również dzięki talentowi pracy autorów zdjęć i scenografów, dla oka.

Muzyka, którą Jan Kanty Pawluśkiewicz napisał do „Papuszy” przyniosła mu wiele nagród, m.in. Złotego Lwa za najlepszą polską muzykę filmową roku podczas 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Orła 2014.

Więcej informacji na: www.dwabrzegi.pl

Następny artykuł Walkiria 2014, czyli wielka...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!