Leskowiec - najbardziej widokowy szczyt w Beskidzie Małym

Leskowiec - najbardziej widokowy szczyt w Beskidzie Małym

Beskid Mały to niepozorne pasmo górskie, które obfituje jednak w przepięknie położone, widokowe szczyty. Jednym z najbardziej obleganych spośród nich jest Leskowiec - góra wznosząca się na wysokość 922 m n.p.m. i zarazem jeden z ulubionych celów pieszych wypraw papieża Jana Pawła II.

Leskowiec to niewysoki, lecz bardzo panoramiczny szczyt, z którego można podziwiać piękne widoki. Wiedzie na niego kilka szlaków turystycznych o zróżnicowanej długości i poziomie trudności. Na szczyt Leskowca bez problemu dostanie się więc każdy chętny turysta, w tym także rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze.

 

W pobliżu Leskowca znajduje się Schronisko PTTK Leskowiec. Nazwa obiektu może być myląca, gdyż schronisko to nie znajduje się bynajmniej na szczycie Leskowca, lecz na sąsiednim szczycie Groń Jana Pawła II. Wszystko to za sprawą pomyłki XIX-wiecznych kartografów, którzy wzięli jeden szczyt za drugi i błędnie oznaczyli je na tworzonej przez siebie mapie. Dlaczego warto wybrać się na Leskowiec i co ciekawego warto wiedzieć o tym niezwykle popularnym wśród turystów wzniesieniu Beskidu Małego - o tym powiemy poniżej!

Sprawdź: Łatwy szlak na jesienne górskie wędrówki? Postaw na propozycję z Beskidu Małego!

 

Leskowiec na mapie Beskidu Niskiego


Leskowiec położony jest w Beskidzie Małym, we wschodniej części tego pasma górskiego. Bardziej precyzyjnie możemy natomiast umiejscowić go w Paśmie Łamanej Skały. Dokładna wysokość szczytu wynosi 922 m n.p.m., co czyni z niego trzeci pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Małym. Leskowiec leży w głównym grzbiecie pasma, pomiędzy Groniem Jana Pawła II 890 m n.p.m. a Potrójną 847 m n.p.m. Od Gronia Jana pawła II oddzielony jest dość płytką Przełęczą Midwicza, a od Potrójnej przełęczą Beskidek. Północne stoki Leskowca opadają w kierunku niewielkiej miejscowości Rzyki, z której można dostać się na szczyt Leskowca w najkrótszym czasie - prowadzi na niego czarny szlak. Leskowiec to szczyt niemal całkowicie porośnięty lasem.


fot. JerzyGorecki / Pixbay.com CC0

 

Charakterystycznym elementem jego krajobrazu są karłowate buki o poskręcanych pniach, które można podziwiać na szlaku prowadzącym w kierunku Schroniska PTTK Leskowiec. Na szczycie Leskowca znajduje się obszerna polana Beskid - pamiątka po prowadzonym w tym miejscu wypasie owiec. Warto wiedzieć, że działalność pasterska była kontynuowana w tym miejscu aż do lat 80-tych XX wieku. Zapoczątkowali ją natomiast Wołosi, którzy przybyli w Beskidy jeszcze w czasach średniowiecza.

Poznaj: TOP 10 miejscowości blisko lasu, które warto odwiedzić o każdej porze roku

 

Laskowiec a może Hrabskie Buty? Skąd wzięła się ta nazwa?


W XIX w. Leskowiec nie był nazywany Leskowcem, lecz nosił miano Beskidu. Miano Laskowiec było natomiast przypisywane sąsiadującej z nim Jaworzynie, która dziś nosi z kolei nazwę Groni Jana Pawła II. Zamieszanie z nazwami powstało w wyniku błędu popełnionego przez austro-węgierskich kartografów, którzy po prostu pomylili szczyty i mylnie umieścili ich nazwy na tworzonych przez siebie mapach. W XX w. pomyłka ta została naprawiona i Leskowiec odzyskał właściwe dla siebie miano. Nie jest to jednak jedyna nazwa, którą nosi ten szczyt. Drugim jego mianem są bowiem Hrabskie Buty.

 

W XIX w. Leskowiec był jednym z najliczniej uczęszczanych przez turystów szczytów Beskidu Małego. Na jego szczyt wybierali się głównie możni, którzy mieli wystarczająco dużo wolnego czasu i chętnie spędzali go w plenerze. Pamiątką po bytności dwojga z nich były kamienne płyty z inskrypcją i odciskami śladów butów, które w 2004 r. odnaleziono pod szczytem. Płyty te miały upamiętniać wejście na szczyt Leskowca hrabiego Adama Potockiego i hrabiny Mery Wielopolskiej. W związku z "hrabiowskimi" powiązaniami Leskowca, szczyt ten bywa dziś nazywany Hrabskie Buty. Same płyty można natomiast podziwiać w pobliżu Schroniska PTTK Leskowiec na Groniu Jana Pawła II.

 

Walory turystyczne Leskowca. Dlaczego warto się na niego wybrać?


Leskowiec należy do grona najpopularniejszych szczytów Beskidu Małego. Co roku licznie odwiedzają go turyści spragnieni pięknych widoków, jakie roztaczają się z jego wierzchołka. Na Leskowiec prowadzi kilka znakowanych szlaków turystycznych, spośród których można wybrać taki, który najbardziej odpowiada potrzebom każdego miłośnika górskich wędrówek. Leskowiec można odwiedzić bez względu na porę roku - będzie doskonałym wyborem na spacer w wiosenny dzień, w lecie, a także jesienią i zimą.

 

W sezonie zimowym na Leskowcu goszczą nie tylko miłośnicy górskich wędrówek i pięknych widoków, lecz także narciarze. W pobliżu szczytu Leskowca znajdują się dwie nartostrady, tor saneczkowy i infrastruktura przygotowana specjalnie z myślą o miłośnikach białego szaleństwa. W okolicy na turystów czekają także obiekty noclegowe, ze Schroniskiem PTTK Leskowiec na czele.

 

Na samym Leskowcu i w jego okolicach można napotkać na liczne pamiątki związane z osobą Jana Pawła II. Podobno, był to najchętniej odwiedzany przez przyszłego papieża szczyt w Beskidach, na którym regularnie gościł jeszcze za czasów sprawowania funkcji biskupa krakowskiego. To właśnie jego imię nosi sąsiadujący z Leskowcem szczyt Groń Jana Pawła II, na którym mieści się Schronisko PTTK Leskowiec, w okolicy nie brakuje także przydrożnych kapliczek, krzyży i innych miejsc kultu. Na szczególną uwagę turystów podążających śladami papieża Polaka zasługuje stara kuźnia - mały, nieczynny już budynek, który Jan Paweł II umieścił w swoich pamiętnikach. Podobno to właśnie spod niego wyruszał za każdym razem na Leskowiec.

 

Leskowiec cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów przede wszystkim ze względu na widoki, jakie oferuje. Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej widokowych szczytów w całym Beskidzie Małym, z którego wierzchołka roztacza się przepiękna panorama na Beskid Żywiecki, Beskid Makowski i Beskid Wyspowy. Przy dobrej pogodzie na tle górskiej panoramy można wypatrzeć Babią Górę, a także dojrzeć szczyty Tatr Zachodnich.

 

Kolory szlaków turystycznych na Leskowiec


Na Leskowiec prowadzi kilka znakowanych szlaków turystycznych. Posiadają zróżnicowaną długość i są dostosowane zarówno do potrzeb bardziej zaawansowanych wędrowców, jak i początkujących miłośników górskich wędrówek. Za najkrótszy szlak na Leskowiec uznawana jest trasa z miejscowości Rzyki, a konkretnie z jednej z jej części o malowniczej nazwie Jagódki. Jest to szlak czarny, który pozwala dojść do celu w ok. 1 godzinę. Do pokonania w jedną stronę jest dystans ok. 2 km.


fot. czu_czu_PL / Pixabay.com CC0

 

Z Leskowca można zejść tą samą trasą lub popularnym zwłaszcza wśród początkujących Szlakiem Białych Serc, który można dostać się także bezpośrednio na Laskowiec. Szlak Białych Serc to łagodna trasa i przez to także najłatwiejsza opcja szlaku prowadząca na trzeci pod względem wysokości szczyt w Beskidzie Małym - polecana dzieciom, osobom starszym oraz ludziom o słabej kondycji.

 

Na Leskowiec prowadzi także niebieski szlak z Ponikwi przez Schroniska PTTK Leskowiec, który następnie zmienia się w żółty szlak. Do przejścia jest ok. 6 km. Inny szlak żółty zaczyna się w miejscowości Choboty i również prowadzi przez schronisko. Jest to długa trasa, która liczy sobie ok. 9 km, a czas jej przejścia wynosi ok. 3:30 h. Do wyboru mamy także zielony szlak z Świnnej Poręby, który na Groni Jana Pawła II zmienia się w szlak żółty - czas przejścia wynosi ok. 3 godziny, a dystans do pokonania ok. 8 km.

 

Turyści chętnie wybierają także niebieski szlak z Tarnawy Górnej, który podobnie jak pozostałe trasy, również wiedzie przez Groń Jana Pawła II. Trasa liczy sobie ok. 5,5 km, a czas przejścia wynosi ok. 2 godzin. Na szczyt Leskowca można dostać się także żółtym szlakiem turystycznym ze wsi Targoszów Wieczorki

 

To dość krótka trasa, której pokonanie zajmuje ok. 1:30 h. Do celu dojść możemy także czerwonym szlakiem, który zaczyna się we wsi Targoszów i liczy sobie niecałe 4 km długości. Do dyspozycji miłośników natury jest natomiast inny czerwony szlak - ścieżka dydaktyczna ze wsi Krzeszów. Długość tej trasy wynosi ok. 6 km, a czas jej przejścia wynosi ok. 2:20 h.

 

Noclegi w okolicy. Gdzie szukać zakwaterowania w sąsiedztwie Leskowca?


Laskowiec to pięknie usytuowane wzniesienie, które nie bez powodu nazywane jest rodzinną górą mieszkańców Wadowic, Andrychowa i Rzyk. To właśnie mieszkańcy tych miejscowości najczęściej goszczą na szczycie, a w ślad za nimi na ten popularny w okolicy szczyt wyruszają także turyści. W okolice Leskowca można dostać się w bardzo prosty sposób. Najkrótszy szlak na Leskowiec to wspomniany powyżej czarny szlak, który startuje we wsi Rzyki Jagódki. To niewielka miejscowość położona u stóp Leskowca, do której można dojechać wyłącznie z Andrychowa. Zakwaterowania na czas pobytu w tej części Beskidu Małego warto więc szukać w pobliżu obu miejscowości.

 

Okolice miejscowości Andrychów dysponują dobrą bazą noclegową. Noclegi w Andrychowie są dostępne zarówno w samej miejscowości, jak i w okolicznych wsiach - np. w Rzykach, Targanicach, Sułkowicach i Roczynach. To jednak nie jedyna możliwość! Zakwaterowanie w okolicy znaleźć można także w nieco bardziej oddalonych od Leskowca lokalizacjach. Na turystów czekają m. in. noclegi w Wadowicach - rodzinnym mieście papieża Jana Pawła II, a także noclegi w Bielsko-Białej - największym mieście w okolicy. Z Bielsko-Białej można w szybki i wygodny sposób dojechać do wsi Rzyki drogą krajową nr 52.

 

Villa Patria

Villa Patria

Wadowice, ul. osiedle Patria

Domki Wadowice 9.2

 

Zakwaterowanie można znaleźć także na trasie. Na sąsiadującym z Leskowcem Groniu Jana Pawła II znajduje się Schronisko PTTK Leskowiec, które oprócz dobrego jadła, oferuje swoim gościom także możliwość zatrzymania się na dłuższy pobyt. Obiekt dysponuje 32 miejscami noclegowymi, bufetem oraz kuchnią, która oferuje turystom pełen zakres wyżywienia. To doskonałe miesjce na nocleg dla osób, które kochają górskie klimaty i pragną obcować z nimi jak najdłużej. Warto jednak mieć świadomość, że Schronisko PTTK Leskowiec nie leży na Leskowcu i nie roztaczają się z jego okien tak piękne widoki, co z samego szczytu.

 

Happy & Relax

Happy & Relax

Bielsko-Biała, ul. Saska

Domki Bielsko-Biała 10
Stella

Stella

Bielsko-Biała, ul. Międzyrzecka

Kwatery i pokoje Bielsko-Biała 10

 

Czarnym szlakiem na Leskowiec. Jak wygląda najkrótsza trasa na szczyt?


Aby wejść na najkrótszy szlak prowadzący na Leskowiec, należy najpierw dostać się do wsi Rzyki, a konkretnie do jej przysiółka Jagódki. To właśnie w tym miejscu zaczynają się dwa szlaki prowadzące na Leskowiec - czarny szlak i Szlak Białych Serc. Ten drugi jest dłuższy, lecz warto wziąć go pod uwagę, gdyż został stworzony specjalnie z myślą o osobach starszych, dzieciach oraz ludziach mających problemy sercowe. Jest to tak łatwa i przyjazna wszystkim turystom trasa, że z jej pokonaniem nikt nie powinien mieć problemu! Czas przejścia Szlaku Białych Serc jest szacowany na ok. 80 minut.

 

We wsi Rzyki dostępny jest wyznaczone miejsce do pozostawienia samochodu, na turystów czeka tu także płatny parking prywatny. Początkowo trasa na Leskowiec prowadzi szlakiem czarnym, dopiero w okolicach przysiółka Mydlarze pojawiają się oznaczenia Szlaku Białych Serc. Trasa oznakowana na czarno jest krótsza, lecz za to bardziej wymagająca pod względem kondycyjnym - prowadzi przez Przełęcz Midowicza, która rozdziela Leskowiec od Gronia Jana Pawła II. Od Przełęczy Midowicza można podziwiać piękne widoki na szczyty Beskidu Żywieckiego, Beskid Mały i okolice.

 

Na Przełęczy Midowicza możemy zdecydować, czy najpierw udamy się na Leskowiec, czy na sąsiednią Groń Jana Pawła II, gdzie znajduje się schronisko PTTK. Osobom, które planują spędzić w schronisku więcej czasu lub zostać tam na nocleg, polecamy zdobyć w pierwszej kolejności Leskowiec. Z Przełęczy Midowicza na szczyt można dostać się w zaledwie 10 min. i do woli cieszyć się tym, z czego Leskowiec słynie, czyli z przepięknych widoków.

Wybierz: Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie się wybrać?

 

Widoki ze szczytu Leskowca. Co można wypatrzeć w oddali?


Na szczycie Leskowca znajduje się polana Beskid, na której jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku prowadzona była działalność pasterska. Najpiękniejsze widoki można podziwiać od strony wschodniej, która jest niemal całkowicie pozbawiona pokrywy leśnej. Z tego miejsca widoczna jest Babia Góra, masyw Policy, Gorce z Turbaczem na czele, Beskid Makowski i Beskid Wyspowy, a także znajdujące się w oddali wierzchołki Tatr Zachodnich.


fot. DRONE QUEST / fot. Adobe Stock CC0

 

Na szczycie Leskowca znajduje się krzyż oraz wiata turystyczna, pod którą można schronić się przed wiatrem i dłużej cieszyć się pięknymi wódkami. Jeśli chcemy natomiast zobaczyć jeszcze więcej, warto podążyć nieoznakowaną ścieżką w kierunku zachodnim - u jej krańca można podziwiać panoramę Andrychowa, Kotlinę Oświęcimską i Bukowski Groń. Po nacieszeniu się pięknymi widokami, nie będziemy mieli już żadnych wątpliwości, dlaczego Leskowiec należy do grona najpopularniejszych szczytów Beskidu Małego!

 

W kierunku Schroniska PTTK Leskowiec


W drodze powrotnej warto zahaczyć o sąsiadującą z Leskowcem Groń Jana Pawła II. To właśnie tu znajduje się bowiem Schronisko PTTK Leskowiec. Aby do niego dojść, należy zejść po własnych śladach do Przełęczy Midowicza i z niej udać się w dół, w kierunku schroniska. Obiekt jest zlokalizowany u stóp Gronia Jana Pawła II i działa nieprzerwanie od 1933 r. Z historią schroniska nieodłącznie związana jest opowieść pochodząca jeszcze z czasów II wojny światowej.


fot. Art Media Factory / Adobe Stock CC0

 

Schronisko cudem uniknęło wówczas zniszczenia dzięki sprytowi i odwadze Jana Targosza, jego ówczesnego gospodarza. W obiekcie pewnego dnia zjawili się niemieccy żołnierze z rozkazem spalenia budynku. Jan Targosz zachował zimną krew i wcześniej poczęstował ich bimbrem, który tak zawrócił w głowach Niemców, że zaniechali swojego zamiaru. Schronisko PTTK Leskowiec cudem więc ocalało i możemy cieszyć się jego klimatem do dnia dzisiejszego.

 

Po spędzaniu czasu w schronisku, pora udać się w drogę powrotną. Jeśli na szczycie Leskowca zameldowaliśmy się w towarzystwie szlaku czarnego, na powrót warto wybrać Szlak Białych Serc - to łagodny szlak, który zaprowadzi nas prosto do miejscowości Rzyki.

Przeczytaj: Ciekawe miejsca w Polsce na spokojny jesienny urlop. Gdzie się wybrać?

 

Następny artykuł Najpiękniejszy punkt...

Komentarze (2)

Jaskinek

Nieważne czy Beskid Niski czy Beskid Mały, czy Beskid Żywiecki ,czy Beskid Sądecki. Rzetelność dziennikarska osiągnęła dno...

Jankes Socjalista

Racja.... „Przełęcz Midwicza” oraz z „Groni Jana Pawła II” i kilka razy pisane dokładnie to samo..... dramat

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!