Jeżeli jesteście zainteresowani mazurską przyrodą, miejscem, które warto odwiedzić, z pewnością jest Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie”. Został utworzony 30 października 2002 zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
LKP „Lasy Mazurskie” – powierzchnia
To naprawdę duży kompleks leśny, zajmuje bowiem powierzchnię 118 216 ha. Leży pomiędzy Mrągowem, Orzyszem, Białą Piską (wschód), Kolnem i Myszyńcem (południe), a Szczytnem i Biskupcem (zachód). W granicach LKP „Lasy Mazurskie” znajdują się wyjątkowe pod względem przyrodniczym miejsca, takie jak Puszcza Piska oraz stacja badawcza PAN w Popielnie.
LKP „Lasy Mazurskie” – przyroda
W związku z tym, że LKP „Lasy Mazurskie” tworzy przede wszystkim kompleks Puszczy Piskiej, jest on wyjątkowo urozmaicony. Podczas swoich wędrówek można natrafić zarówno na duże jeziora (Śniardwy i Nidzkie), jak i przecinające lasy rzeki oraz strumienie. Poza tym wytworzyły się tu liczne torfowiska, a na południu piaski wydmowe. Pośród drzewostanu dominuje sosna zwyczajna, a poza tym także bory mieszane.
Lasy Mazurskie zamieszkują rzadkie gatunki zwierząt takie jak wilki i rysie. To ostatnie dopiero powracają do regionu po wielu latach nieobecności. Poza tym występują tu również ssaki drapieżne, jak na przykład jenoty, borsuki, wydry, kuny czy norki. Bardzo rozpowszechnione są bobry. Tutejsze rzeki i jeziora to idealne siedliska dla ptaków wodno-błotnych: perkozów, kaczek, łabędzi, kormoranów czy bocianów. W tutejszych lasach gniazdują ponadto puchacze, sowy i dzięcioły.
Źródło informacji: www.olsztyn.lasy.gov.pl