Lidzbark Warmiński stanie się uzdrowiskiem. Kiedy to nastąpi?

Lidzbark Warmiński stanie się uzdrowiskiem. Kiedy to nastąpi?

Polskie miejscowości uzdrowiskowe to również ciekawe propozycje dla turystów. Oprócz bogatej oferty zabiegów dla pensjonariuszy, miejscowości te mają do zaoferowania wspaniałe atrakcje turystyczne. Znajdziemy je przede wszystkim w górach i nad morzem, czyli miejscach wyróżniających się klimatem. Do tego grona, już za chwilę dołączy popularna miejscowość Warmii i Mazur, czyli Lidzbark Warmiński.

Lidzbark Warmiński jako uzdrowisko - tego typu głosy pojawiały się już od dobrych 10 lat. I pewne jest to, że w końcu się uda. Działania na rzecz rozwoju turystyki uzdrowiskowej spowodowały, że Lidzbark Warmiński oficjalnie otrzyma status uzdrowiska. Nie powinno to nikogo dziwić, bo jest to jedna z chętniej wybieranych miejscowości, którą wybierają turyści, decydujący się na noclegi na Warmii. Podczas wypoczynku, możemy korzystać z wielu wyjątkowych atrakcji turystycznych, które zachwycają turystów z całej Polski, a nawet i Europy.


Z pewnością mało kto wie, że Lidzbark Warmiński jest określany mianem “polskiej Wenecji”. A wszystko to, zawdzięcza wspaniałemu klimatowi i kanałom, które w połączeniu z tutejszą architekturą tworzą krajobraz, przypominający popularną włoską miejscowość.


Zobacz również: Urlop w polskich uzdrowiskach. Które z nich warto odwiedzić jesienią?


Dlaczego Lidzbark Warmiński otrzymał status uzdrowiska?


Skoro już niedługo pojawi się oficjalna nazwa - Lidzbark Warmiński uzdrowisko, to warto w tym miejscu wspomnieć o tradycjach i powodach, dzięki którym ta właśnie miejscowość doczekała się tego upragnionego statusu. 

 

 

fot. luqwar / zdjecia.nocowanie.pl


Historii należy się doszukiwać w czasach międzywojennych. Prawdziwego rozwoju turystyki uzdrowiskowej, tak naprawdę należy doszukiwać się w ostatnich 6-7 latach. To właśnie wtedy, każdy, kto zdecydował się na kwatery i pokoje w Lidzbarku Warmińskim, mógł zaobserwować, że stopniowo zaczyna powstawać cała niezbędna infrastruktura uzdrowiskowa. Świetnym przykładem są chociażby tężnie Lidzbark Warmiński, ale to nie wszystko.


Lidzbark Warmiński, jako uzdrowisko oferuje m.in.:


  • Termy Warmińskie z całym zespołem basenów, które są zasilane wodą geotermalną - jest to jednocześnie pierwszy ośrodek termalny w Polsce, zlokalizowany w północnej części kraju

  • bogata oferta SPA

  • aromatyczne rytuały saunowe

  • świetnie rozwinięta baza noclegowa

  • klimat i bioklimat Lidzbarka Warmińskiego, który wyróżnia się właściwościami leczniczymi i profilaktycznymi

  • będzie można tu leczyć schorzenia narządów ruchu, zaburzenia neurologiczne, czy choroby układu krążenia, czy zaburzenia przemiany materii

  • klimat jest charakterystyczny dla miejscowości uzdrowiskowych - mała liczba dni upalnych i bardzo mroźnych oraz rzadkie stany parności

  • wody lecznicze charakteryzują się podwyższonym stężeniem jonów chlorkowych, sodowych oraz jodowych

  • w Lidzbarku Warmińskim jest tężnia z niezbędną architekturą, a niedługo powstanie również specjalny Pawilon Zdrowia ze specjalnym sprzętem diagnostycznym i rehabilitacyjnym.


Przeczytaj również: Polska Wenecja - poznaj prawdziwą perłę regionu Warmii i Mazur!


Kiedy Lidzbark Warmiński otrzyma oficjalny status uzdrowiska?


Skoro wszystko gotowe, to kiedy będzie można powiedzieć, że mamy już oficjalne uzdrowisko w Lidzbarku Warmińskim? Wszystko wskazuje na to, że oficjalny status uzdrowiska Lidzbark Warmiński otrzyma już w 2023 roku. 


Obecnie obszar osiedla uzdrowiskowego miasta Lidzbark Warmiński wraz z miejscowościami Medyny i Łabno oraz gminą Lidzbark Warmiński znajduje się w obszarze ochrony uzdrowiskowej, ale już niedługo ulegnie to zmianie.


Co oprócz uzdrowiska warto zobaczyć w Lidzbarku Warmińskim?


Atrakcje turystyczne w Lidzbarku Warmińskim nie ograniczają się tylko i wyłącznie do wspomnianego uzdrowiska. Znajdziemy tu wiele cennych zabytków i budowli, które sprawiają, że ta miejscowość staje się jeszcze bardziej wyjątkowa.

 

 

Muzeum Warmińskie

Muzeum Warmińskie

Lidzbark Warmiński, ul. Pl. Zamkowy

Muzea Lidzbark Warmiński
Zamek Biskupów Warmińskich

Zamek Biskupów Warmińskich

Lidzbark Warmiński, ul. Pl. Zamkowy

Zamki Lidzbark Warmiński

 


Na pewno, warto będzie zobaczyć wcześniej wspomniane kanały, a także Zamek biskupów warmińskich, który stanowi pewnego rodzaju symbol tej miejscowości. Co jeszcze? Każdy turysta powinien tu zobaczyć również kolegiatę św. Piotra i Pawła, a także mury obronne i cerkiew pw. Apostołów Piotra i Pawła.


Być może niewiele osób wie, że do Lidzbarka prowadziły niegdyś trzy bramy - Dobromiejska, Młyńska i Wysoka, które powstały w tym samym czasie co mury miejskie. Do czasów obecnych funkcjonuje jedynie tzw. przedbramie, przy którym istniał prawdopodobnie barbakan. Wysoka Brama jest potężną 4-piętrową budowlą w stylu gotyckim z dwiema półokrągłymi basztami.


Sprawdź noclegi w Lidzbarku Warmińskim:





To oficjalnego przyznania statusu uzdrowiska w Lidzbarku Warmińskim coraz mniej czasu. Już dziś odkryj tę wyjątkową perłę Warmii i Mazur!



Następny artykuł Tu również może być...

Komentarze (2)

Fakt

Nie ma w tym mieście żadnych kanałów, są zaś dwie rzeki: Łyna i Symsarna i wiele mostów nad nimi

B.B.H.

Lidzbark Warmiński to miejscowość na WARMII, nie Warmii i Mazur. To naprawdę WAŻNY fakt. I tu trzeba umieć odróżniać.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!