Lidzbark zaprasza na Festiwal Miast Cittaslow

Lidzbark zaprasza na Festiwal Miast Cittaslow

Kultura „slow life” jest wyraźnie obecna w regionie. Do słynnego światowego stowarzyszenia Cittaslow, którego symbol stanowi ślimak, należy aż dwadzieścia warmińsko-mazurskich miasteczek. Sieć skupia miejsca, gdzie zachowanie unikalnej przestrzeni i dbanie o lokalną społeczność stawiane jest na pierwszym miejscu, gdzie czuć gościnność i naprawdę spokojne życie. W sobotę 26 maja w Lidzbarku odbędzie się dziewiąta edycja Festiwalu Miast Cittaslow. To duża atrakcja zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców Warmii i Mazur.

Festiwal Miast Cittaslow w Lidzbarku


Lidzbark to niezwykle urokliwe miasteczko położone nad Jeziorem Lidzbarskim, w sąsiedztwie dwóch niezwykłych parków krajobrazowych – Welskiego i Górznieńsko-Lidzbarskiego. W sobotę 26 maja będzie gospodarzem dziewiątej edycji Festiwalu Miast Cittaslow. Z tej okazji spotkają się tu przedstawiciele miejscowości należących do tej międzynarodowej sieci. Dla mieszkańców miasta i turystów, którzy akurat je odwiedzą, będzie to świetna okazja, by nieco się rozerwać, a przy okazji zobaczyć, co do zaoferowania mają bliżsi i dalsi sąsiedzi.

Osią wydarzeń festiwalu będzie park nad brzegiem jeziora. To tam zostaną rozstawione stoiska, na których będzie można kupić lokalne wyroby, rękodzieło i kulinaria. Na scenie będą się odbywały występy artystów, natomiast akwen stanie się areną rywalizacji w Regatach Smoczych Łodzi. Wezmą w nich udział przedstawiciele miast Cittaslow. W programie festiwalu znalazły się również degustacje dań przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich, możliwość zwiedzania muzeum w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego we wsi Jeleń i muzeum pożarnictwa. Na terenie parku znajdzie się też miejsce dla wesołego miasteczka.

Kulminacja wydarzeń nastąpi po południu – najpierw koncert zespołu Bayer Full, później pamiątkowe festiwalowe zdjęcie, wykonane przez drona. Głównym punktem programu będzie koncert Łukasza Zagrobelnego.

Festiwal Miast Cittaslow zakończy pokaz fontann.

Lidzbark, tu naprawdę się wypoczywa


Jak przystało na miasto hołdujące idei „slow life”, Lidzbark to znakomite miejsce zarówno na weekendowy pobyt, jak i dłuższy wypoczynek. Turyści, którzy będą chcieli spędzić tam kilka dni, przekonają się, jak ciekawe jest to miasto.

Lidzbark, nie mylić z Lidzbarkiem Warmińskim, leży w południowo-zachodniej części województwa. Stanowi wyjątkowe miejsce, prawdziwą odskocznię od pełnych betonu miast. Tutaj dominuje przede wszystkim zieleń, którą można się cieszyć podczas wycieczek po parkach krajobrazowych. Na turystów czekają wyznaczone trasy piesze i rowerowe – łącznie liczą około czterdziestu kilometrów i biegną wokół Jeziora Lidzbarskiej oraz do Dębu Rzeczypospolitej. Pięćsetletnie drzewo rośnie w samym środku Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Warto skorzystać z położenia Lidzbarka i zaplanować aktywny wypoczynek. To świetne miejsce zarówno na zorganizowanie rowerowej wyprawy, jak i ekscytującego spływu kajakowego rzeką Wel. Najciekawszym jego etapem będzie przeprawa przez rezerwat „Piekiełko”, gdzie spokojna mazurska rzeka staje się znienacka wartkim potokiem.

Jeśli ktoś nie ma w sobie zacięcia odkrywcy lub po prostu chce spędzić leniwy dzień, w Lidzbarku czeka plaża miejska, położona nad Jeziorem Lidzbarskim. Przygotowano tam kilka wydzielonych miejsc kąpielowych – płytszych i głębszych – wieżę do skoków i zjeżdżalnię wodną. Poza tym można tu skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.

Planujesz urlop w Lidzbarku? Sprawdź ofertę noclegów. Wejdź i zobacz: Noclegi w Lidzbarku

fot. ilustracyje DeAngelisAdam (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Zmiana regulaminów portalu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!