Lodowe kule nad polskim morzem. Co to za zjawisko i gdzie je zobaczyć?

Lodowe kule nad polskim morzem. Co to za zjawisko i gdzie je zobaczyć?

Zimowy urlop nad morzem może być udany z kilku istotnych powodów. Nie ma tu tłumów, powietrze jest wypełnione dużą ilością jodu, dostępne są rozmaite atrakcje, jak też można zaobserwować dość nietypowe, ale jakże wyjątkowe zjawiska. Do takiej kategorii na pewno należy zaliczyć lodowe kule, które w ostatnim czasie pojawiły się na kilku popularnych plażach w Polsce. Co to za zjawisko i gdzie dokładnie można je zaobserwować?

Pomimo tego, że do rozpoczęcia wakacji jeszcze kilka miesięcy, to wielu turystów wybiera pensjonaty nad morzem i spędza tu ferie zimowe lub weekendy poza sezonem. Trzeba przyznać, że zainteresowanie rośnie z każdym kolejnym rokiem i nie powinno tu być żadnego zaskoczenia. Popularne plaże w Polsce zachwycają swoją magią i spokojem, turyści przyjeżdżają tu dla zdrowia i inhalacji z jodem, czy też wybierają atrakcje turystyczne nad morzem, które są dostępne również zimą. Co ciekawe, w sezonie zimowym można zaobserwować dość nietypowe zjawiska. Do takiej kategorii na pewno należy zaliczyć kule lodowe, które w ostatnich dniach mogli zaobserwować m.in. turyści, którzy wybrali noclegi w Jantarze.


Sprawdź: Zimowe atrakcje nad morzem. Z czego warto skorzystać?


Lodowe kule nad Bałtykiem - jak powstają i co to takiego?


Trzeba przyznać, że lodowe kule to dość nietypowe zjawisko. Pojawiają się raz na kilka lat. A dzieje się tak, bo do ich powstania wymagane są odpowiednie warunki. Kule lodowe, określa się jako morszkulce. W ostatnich dniach zaobserwowali je turyści, którzy zdecydowali się na noclegi na Półwyspie Helskim.



fot. JanMiko / gettyimages.com, CC0

Odpowiadając na pytanie, jak powstają lodowe kule nad Bałtykiem, trzeba podkreślić, że robią wrażenie na każdym, kto je zobaczy. Aby zaobserwować morszkulce, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Przede wszystkim, konieczny jest mróz, umiarkowany wiatr oraz działanie fal. Sklejone drobinki piasku oblewane są przez wodę, która niemal od razu zamarza, a wiatr formuje kule. Należy podkreślić, że w przypadku zbyt silnego wiatru, kule niemal od razu się rozpadną.


Zobacz również: Wyspa Sobieszewska na weekend. Co warto zobaczyć?


Jeśli chodzi o rozmiar lodowych kuli, to warto zaznaczyć, że mogą one mieć kilka, a nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Wyglądają spektakularnie, szczególnie gdy leżą obok siebie. Dlatego też turyści tak chętnie je fotografują.


Gdzie podziwiać morszkulce?


Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, kule lodowe w ostatnim czasie można było zaobserwować m.in. na Półwyspie Helskim, czy w Jantarze. Trzeba podkreślić, że jest to dość rzadkie zjawisko. Najczęściej pojawiają się na Półwyspie Skandynawskim, czy jeziorach Ameryki Północnej. 





W przypadku polskiego wybrzeża, mogą wystąpić tak naprawdę w każdej miejscowości. Najczęściej mogą je oglądać turyści, którzy wybrali noclegi w Kuźnicy i innych miejscowościach Półwyspu Helskiego. Dość częstym obszarem występowania są również plaże Zatoki Puckiej.


Tutaj znajdziesz noclegi nad morzem:



Domki Posejdon - polecamy!

Domki Posejdon - polecamy!

Jastrzębia Góra, ul. Wiatrakowa

Domki Jastrzębia Góra 9.3
Kubryk

Kubryk

Rewa, ul. Wodna

Kwatery i pokoje Rewa 10



Nietypowe i rzadko występujące zjawiska, coraz częściej pojawiają się w naszym kraju. Jak widać, przyroda potrafi zaskakiwać, ale dzięki temu polskie kierunki stają się jeszcze bardziej atrakcyjne!


Zdjęcie główne: fot. Natalia_Kollegova / pixabay.com, CC0

Następny artykuł Zimowe atrakcje dla rodzin...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!