Łódź na weekend - co warto zobaczyć?

Łódź na weekend - co warto zobaczyć?

Łódź nie jest typowo turystycznym miastem, nie spotkamy tam tłumów turystów. Dlatego na zwiedzanie Łodzi możemy się zdecydować nawet w sezonie. To naprawdę idealne miejsce na weekendowy pobyt, pełne wspaniałych budowli, zarówno zabytkowych, jak i nowoczesnych.

Łódź to miasto bardzo niepozorne, wydawałoby się mało atrakcyjne pod względem turystycznym. Nic jednak bardziej mylnego. Zdecydowanie warto zmienić nastawienie i tok myślenia. Łódź potrafi zachwycić, zarówno wspaniałą architekturą, jak i innowacyjnością. To idealne miejsce na weekendowy wyjazd, nawet w sezonie letnim.

Bez wątpienia największą atrakcją w Łodzi jest ulica Piotrkowska – deptak, przy którym toczy się życie miasta. Lubianym przez turystów miejscem jest również Centrum Manufaktura, czyli centrum handlowe powstałe na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. No i oczywiście teatry, kluby i muzea: Muzeum Fabryki, Muzeum Kanału Dętka,  Biała Fabryka - Centralne Muzeum Włókiennictwa czy Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. 

Łódź uważana jest za miasto posiadające wspaniałą historię i architekturę, przez niektórych nazywana jest stolicą polskiego filmu. To właśnie w Łodzi znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii z w niewielkiej odległości od muzeum - słynna łódzka Filmówka. W mieście odbywają się też  liczne imprezy, m.in. Festiwal Łódź Czterech Kultur czy magiczny Light Move Festival.


Co warto zobaczyć w Łodzi?​


Najbardziej atrakcyjnym miejscem w Łodzi jest ulica Piotrkowska. To najsłynniejszy deptak w Polsce, przy którym toczy się życie miasta. Ulica Piotrkowska ma 4 kilometry długości i ciągnie się pomiędzy dwoma placami – Wolności oraz Niepodległości. Ulica ta była dla miasta ważna od samego początku, bo to właśnie wokół niej Łódź się rozbudowywała. Obecnie wzdłuż ulicy ulokowane są liczne kawiarnie, puby i restauracje, w których bywają łodzianie. Są różnorodne sklepy oraz siedziby firm i instytucji czy też Manufaktura Czekolady. To właśnie tu odbywają się miejskie imprezy, pochody czy uroczystości. Spacerując ulicą Piotrowską zachwycić się można także pięknymi kamienicami, kolorowymi muralami czy też licznymi pomnikami, np. Misia Uszatka, Trzech Fabrykantów czy Ławeczką Tuwima. Tutaj też znajduje się Aleja Gwiazd, której pomysłodawcą był Jan Machulski. Stąd można także rozpocząć zwiedzanie miasta po szlaku turystycznym "Łódź Bajkowa". Co ciekawe, ulicę Piotrowską możemy zwiedzić także na inne sposoby, nie koniecznie spacerując. Możemy wypożyczyć rower miejski albo przejechać się ...rikszą.

Na jednym z krańców ulicy Piotrowskiej, pod placem Wolności, mieści się kolejne wyjątkowe miejsce - Muzeum Kanału „Dętka”. Umiejscowione w dawnym zbiorniku wodnym, wewnątrz którego znajduje się wystawa dokumentująca powstawanie i działalność łódzkich wodociągów.

Do najważniejszych łódzkich atrakcji zaliczyć trzeba też Centrum Manufaktura – centrum handlowe powstałe na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Jest to największy w Polsce obiekt handlowo-rozrywkowo-kulturalny. Są tu liczne sklepy, ale także centrum rozrywki i rekreacji. Kilkanaście sal kinowych, kręgielnia, ściana wspinaczkowa i skatepark. Miejscem wartym odwiedzenia, szczególnie z dziećmi jest również park naukowy Experymentarium z wieloma interaktywnymi stanowiskami doświadczalnymi i Vortex Tunelem oszukujący nasze zmysły. Na rynku, w samym centrum Manufaktury znajduje się najdłuższa w Polsce fontanna, która wieczorem ożywa, tworząc piękne pokazy. Latem powstaje tu plaża, a zimą lodowisko.

W Łodzi znajduje się również jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii, gdzie zobaczymy aparaty fotograficzne, kamery, projektory, plakaty i pamiątki, w sumie ponad 50 000 przedmiotów. Dzieciom, a może nawet bardziej rodzicom, przypadnie do gustu wystawa poświęcona ulubionym bohaterom z kreskówek z naszego dzieciństwa – są Muminki, Reksio czy miś Uszatek… Najcenniejszym eksponatem jest zbudowany na początku XX wieku fotoplastykon.
Niedaleko Muzeum Kinematografii znajduje się słynna łódzka Filmówka, którą ukończyli m.in. Krzysztof Kieślowski czy Andrzej Wajda. Miłość twórców filmowych trwa nieprzerwanie od wielu lat. Być może to właśnie tutaj, w tym mieście powstały sceny m.in. do „Ziemi Obiecanej”, „Zimnej Wojny” czy „Powidoków”.

Zwiedzając Łódź, naszą uwagę zwrócą na pewno odnowione budynki pierwszej łódzkiej elektrociepłowni, potocznie nazywanej EC-1. Obecnie jest to nowoczesny ośrodek nauki i sztuki.  Mieści się tam Centrum Nauki i Techniki, zabytkowa Hala Maszyn, Planetarium i Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Na dachu EC-1 znajduje się natomiast taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta.

Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia jest Muzeum Miasta Łodzi, w którym prezentowane są pamiątki z dziedziny teatru, filmu, literatury, architektury i kultury materialnej Łodzi – zarówno dawnej, jak i współczesnej. Warto wiedzieć, że oprócz działalności wystawienniczej muzeum prowadzi również działalność artystyczną. Impresariat instytucji odpowiada za organizowanie koncertów, spektakli i innych wydarzeń kulturalnych.

Jeśli zmęczą was ceglane mury i długie ulice, możecie odetchnąć w jednym z parków miejskich. Wart odwiedzenia jest m.in. Park im. Adama Mickiewicza (Park Julianowski), jeden z łódzkich zabytków. Powstał pod koniec XIX wieku, kiedy teren kupił bogaty fabrykant Juliusz Heinzel. Wybudował tu swój pałac oraz uporządkował otoczenie. W parku znajdowały się stawy, fontanny i piękne aleje. Zasadzono w nim również wiele egzotycznych drzew, z których niewiele zachowało się do dzisiaj. Początki parku pamiętaj jednak aleja lipowa.

W latach 30. XX wieku rodzina Heinzlów zmuszona była do sprzedaży pałacu. Odkupiło go miasto, by stworzyć w nim muzeum. Wojna jednak przeszkodziła planom – po bombardowaniu pałac jeszcze podczas okupacji rozebrano. Zmiany nie ominęły parku, zasypano bowiem stawy i przesadzono niektóre drzewa. Po zakończeniu wojny park był w dalszym ciągu zmieniany. Powstały tu urządzenia sportowe oraz muszla koncertowa. Przyłączono do niego również nowe tereny, przez co jego powierzchnia zwiększyła się do prawie 50 hektarów.

Bardzo ciekawym miejscem jest także Park Staromiejski, który powstał na terenie dawnego łódzkiego getta według projektu K. Chrabelskiego, w latach 1951-53. W parku znajdują się stoliki szachowe, plenerowa siłownia oraz plac zabaw dla dzieci. Znalazło się też miejsce na kilka konstrukcji, takich jak np. zegar słoneczny. Co ciekawe, Park Staromiejski nazywany jest przez łodzian „parkiem śledzia”. Dlaczego? Otóż przed drugą wojną światową znajdował się tu targ rybny, na którym biedniejsi mieszkańcy kupowali solone śledzie, które w tych czasach były bardzo tanimi produktami.


Noclegi w Łodzi


Baza noclegowa w Łodzi jest bardzo bogata i każdy, nawet bardzo wymagający turysta znajdzie dla siebie odpowiednie lokum. Są ekskluzywne hotele, wille i apartamenty, ale także noclegi pracownicze, hostele czy kwatery i pokoje. W różnych lokalizacjach i w różnych cenach.

Szukając noclegu w Łodzi najlepiej wybrać Śródmieście, leżące w ścisłym centrum. Inną dobrą opcją jest Górna z dobrym dojazdem do centrum i mnóstwem zieleni wokół. Cena za nocleg w Łodzi zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt noclegu może wynieść od 20 zł. Średnia cena noclegu w Łodzi wynosi 88 zł.

Następny artykuł Bartoszyce - co warto tam...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!