Lokalna egzotyka

Lokalna egzotyka

Czy Polska może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Może się wydawać, że własny kraj znamy od podszewki. Ale czy wiecie, że wcale nie trzeba Afryki, aby zobaczyć pustynię i piramidy? U nas też nie brakuje egzotycznych miejsc – poznajcie kilka z nich.

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła


Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła znajdziecie w Tomaszowie Mazowieckim. Położony w dolinie rzeki Pilicy, uważany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy. O wyjątkowości rezerwatu przesądziła wyjątkowa barwa wody tryskającej spomiędzy spękanych wapieni jurajskich. Ma ona prawie turkusowy kolor, co jest efektem działania rozproszonych promieni słonecznych. Odcień wody zmienia się w zależności od pogody. Dodatkowego uroku dodają Niebieskim Źródłom pulsujące pod taflą gejzery z piasku. Miejsce jest naprawdę niepowtarzalne!

 

Szukasz noclegów w okolicy? Wjedź i zobacz: Noclegi w Tomaszowie Mazowieckim

 

Kolorowe jeziorka – Rudawy Janowickie i Podlasie


Kolorowe jeziorka występują na całym świecie – także w Polsce. Najsłynniejsze tego typu zbiorniki znajdziecie w Rudawach Janowickich. Największą tamtejszą atrakcją są cztery jeziorka, każde o innym kolorze wody: żółte, błękitne, czarne i purpurowe. Ich powstanie zawdzięczamy mieszkańcom tych okolic, którzy trudnili się wydobywaniem pirytu. Gdy porzucone wyrobiska zalała woda, powstały zjawiskowe akweny. Przenieśmy się jeszcze na Podlasie, a dokładnie do Puszczy Augustowskiej. Tam znajduje się kolejny cud natury – jezioro Płaskie i sąsiadujące z nim Krejwelanek. Głośno jest zwłaszcza o pierwszym akwenie, ponieważ do złudzenia przypomina atol na Pacyfiku.

 

Pustynia Błędowska


Pustynia Błędowska leży niedaleko Dąbrowy Górniczej. Obecnie zajmuje nieduży teren, ale jej „poprzedniczka”, która istniała tu w epoce lodowcowej, była naprawdę rozległa. Kiedy jednak klimat się ocieplił polska pustynia zarosła lasami. Ponowne jej pojawienie to dzieło człowieka i prowadzonej od średniowiecza intensywnej wycinki drzew. W efekcie opadł poziom wód gruntowych, co uniemożliwiło roślinności odrastanie. Piasek mógł więc zagarniać coraz to większe tereny, co doprowadziło do powstania polskiej pustyni. Nie jest to wcale określenie na wyrost, bo chociaż na Pustyni Błędowskiej nie znajdziemy żadnej oazy, to bardzo prawdopodobne jest doświadczenie fatamorgany.

 

Zobacz polską pustynię na własne oczy przy okazji weekendu spędzonegow w mieście. Już teraz sprawdź: Noclegi w Dąbrowie Górniczej

 

Wędrujące wydmy w Łebie


Wędrujące wydmy to jedna z największych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego. W okolicach Łeby znajduje się największy w Europie pas ruchomych wydm. Nieustanna działalność wiatru powoduje przemieszczanie się piasku, a w konsekwencji przesuwanie całych formacji. Co prawda rocznie to tylko kilka metrów, ale stała, powolna ekspansja sprawia, że znikają lasy i zasypywane jest jezioro Łebsko. Turyści mogą zobaczyć to wszystko z bliska – wystarczy wdrapać się na Wydmę Łącką. To świetny punkt widokowy, z którego doskonale widać okoliczny krajobraz.

 

Łeba to idealne miejsce na urlop, zatem wejdź i zobacz: Noclegi w Łebie

 

Wygasłe wulkany


Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądają wygasłe wulkany, przyjedźcie na Dolny Śląsk. To właśnie tam, pomiędzy Jelenią Górą, Jaworem a Złotoryją, leży Kraina Wygasłych Wulkanów. Ich ostatnia aktywność miała miejsce wiele milionów lat temu, zatem nie znajdziecie już wzniesień przypominających legendarną Etnę. Zobaczycie za to przepiękne formacje, takie jak Organy Myśliborskie, góra Ostrzyca (nazywana Śląską Fudżijamą), czy Wilcza Góra (popularny Wilkołak).  Warto odwiedzić też Grodziec – to wygasły wulkan, na szczycie którego wybudowano ogromny zamek, który został udostępniony do zwiedzania.

 

Wyrusz na poszukiwanie wulkanów. Sprawdź noclegi w ich pobliżu:
Noclegi w Jaworze

Noclegi w Jeleniej Górze

Noclegi w Złotoryi

 

Piramida w Rapie


Piramida, która znajduje się w mazurskiej miejscowości Rapa, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Wzniósł ją na początku XIX wieku Fryderyk von Fahrenheid, arystokrata niezwykle zainteresowany egiptologią. Piramida stała się grobowcem jego bliskich, a dzięki usytuowaniu na torfowisku i specyficznemu mikroklimatowi wewnątrz, ciała zmarłych naprawdę uległy mumifikacji. Mazurska piramida nie uniknęła losu egipskich – była dewastowana i okradana. Obecnie, budowla wpisana jest do rejestru zabytków, a wstęp do jej wnętrza skutecznie zabezpieczony. Mimo to przyciąga turystów spędzających wakacje w regionie.

 

Rejs po trawie na Kanale Elbląskim


Gdzie w Polsce można spróbować takiej atrakcji? Pozostańmy na Mazurach, gdzie jedną z lokalnych i dość egzotycznych atrakcji jest Kanał Elbląski. Łączy on Ostródę z Elblągiem, stanowiąc popularny kanał żeglugowy. Aby pokonać dużą różnicę poziomów pomiędzy leżącymi na szlaku jeziorami, podczas jego budowy utworzono skomplikowany system śluz i pochylni. To właśnie one pozwalają statkom na „płynięcie” po trawie. To prawdziwe arcydzieło myśli technicznej końca XIX wieku, które nadal świetnie się sprawdza.

 

Rejs po trawie to świetny pomysł. Wypróbuj tę atrakcję podczas weekendu Ostródzie albo Elblągu. Wejdź i zobacz oferty noclegów w tych miastach:
Noclegi w Elblągu

Noclegi w Ostródzie

Następny artykuł Harrachov - atrakcje i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!