Łopień. Najkrótszy szlak z Przełęczy Rydza Śmigłego i widoki ze szczytu

Łopień. Najkrótszy szlak z Przełęczy Rydza Śmigłego i widoki ze szczytu

Beskid Wyspowy kojarzy się ze szczytami skąpanymi w mgle, którym to z resztą zawdzięcza swoją nazwę. Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego to Mogielica, tuż obok natomiast ulokowany jest Łopień - według ludowej legendy pan małżonek Mogielicy. Wiedzie na niego łatwy i przystępny szlak zielony z Przełęczy Rydza Śmigłego, z której można dostać się także na Mogielicę.

Wejście na Łopień to doskonały pomysł na krótką wycieczkę dla całej rodziny. Na Łopieniu znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych, jakie oferuje Beskid Wyspowy - widok z niego ponoć sięga aż po same Tatry!

 

Łopień w Beskidzie Wyspowym. Co warto o nim wiedzieć?

 

Łopień wznosi się na wysokość 961 m n.p.m. Tworzy rozległy masyw, w ramach którego wyróżnia się trzy mało wybitne szczyty. Noszą one nazwy: Łopień (961 m n.p.m.), Łopień Środkowy (ok. 950 m n.p.m.) i Łopień Wschodni (805 m n.p.m.).

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Przeczytaj: Jesień dla aktywnych. Co warto robić o tej porze roku?

 

Najwyższy wierzchołek wzniesienia opada w kierunku Przełęczy Rydza Śmigłego znajdującej się na wysokości 700 m n.p.m. Przełęcz Rydza Śmigłego łączy Łopień z położnym tuż obok masywem - Mogielica (1170 m n.p.m.).

 

Łopień jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Wyspowym. Porasta go gęsty karpacki las, gdzieniegdzie poprzecinany polanami. W dawnych czasach, na stokach Łopienia prowadzona była działalność pasterska.

 

Zapoczątkowali ją Wołosi - lud pochodzenia romańskiego, który w średniowieczu przywędrował w Beskidy i na stałe osiedlił się na tych terenach. Pamiątką po ich obecności i działalności gospodarczej są dziś m. in. polany, które licznie występują na masywie Łopienia.

 

Szlaki turystyczne na Łopień. Jak dostać się na jego szczyt?

 

Na szczyt Łopienia można dostać się z trzech różnych stron. Prowadzi na niego kilka znakowanych szlaków turystycznych. Najłatwiejszy szlak z Przełęczy Rydza Śmigłego oznaczony jest kolorem zielonym i jest jedną z najpopularniejszych tras w Beskidzie Wyspowym. To łatwa, stosunkowo krótka i przyjemna trasa, którą bez problemu pokona każdy turysta.

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Do wyboru jest także czarny szlak z miejscowości Tymbark, a także szlak żółty z Tymbarku. Oprócz szlaków pieszych, przez Łopień biegnie szlak rowerowy, a także ścieżka edukacyjna "Przełom Czarnej Rzeki".

 

Walory turystyczne Łopienia

 

Masyw Łopienia jest chętnie odwiedzany przez turystów zwłaszcza w sezonie letnim. Na polanach Jaworze i Myconiówka znajdują się miejsca biwakowe i ławeczki, z kolei położony nieopodal punkt widokowy Widny Ząbek przyciąga do siebie miłośników latania na paralotni.

 

Oprócz nich, w tym miejscu goszczą liczne rzesze miłośników pięknych widoków - według nich to właśnie z tego miejsca roztaczają się jedne z najpiękniejszych widoków na Beskid Wyspowy, Gorce, a nawet odległe Tatry.

 

Tutaj znajdziesz atrakcje turystyczne w Beskidach:

 

 

 

 

Na polanach dawniej obecne były szałasy, jednak do dnia dzisiejszego nie dotrwał żaden z nich. Obecnie miejsca te pełnią głównie funkcję wypoczynkową i widokową - to właśnie z nich rozciągają się najpiękniejsze widoki. Przepiękny widok oferuje polana Jaworze i punkt widokowy Widny Zrąbek, które warto odwiedzić przy okazji wizyty na szczycie.

 

Noclegi w Beskidzie Wyspowym. Trzy Beskidzkie miejscowości, w których warto szukać zakwaterowania

 

Świetną bazą wypadową na Łopień i inne szczyty Beskidu Wyspowego, w tym na słynną wieżę widokową na Mogielicy, jest miejscowość Limanowa. Na turystów czekają liczne i zróżnicowane noclegi w Limanowej dostępne w takich obiektach, jak m. in. domki letniskowe, apartamenty do wynajęcia, a także pensjonaty oferujące pokoje i kwatery.

 

Beskid Wyspowy można zwiedzać także wyruszając z Nowego Sącza - największej miejscowości w regionie. Nocleg w Nowym Sączu można znaleźć m. in. w apartamentach, domkach letniskowych, pensjonatach, hotelach i wielu innych obiektach o zróżnicowanym standardzie.

 

 

Domek Leniuchowo Rabka-Zdrój

Domek Leniuchowo Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój , ul. Jana Kasprowicza

Domki Rabka-Zdrój 9.9
Domki - Limanowa

Domki - Limanowa

Młynne, ul. Młynne

Domki Młynne 10
Willa Chruślice

Willa Chruślice

Nowy Sącz, ul. Chruślicka

Domki Nowy Sącz

 

 

Turyści, którzy natomiast planują odkrywanie Beskidu Wyspowego z dziećmi, mogą natomiast zatrzymać się na nocleg w Rabce-Zdroju. To znane uzdrowisko oraz miejscowość, która oferuje wiele ciekawych atrakcji dla najmłodszych turystów.

 

Opis szlaku z Przełęczy Rydza Śmigłego

 

Na Łopień najszybciej dostaniemy się z rejonu Przełęczy Rydza Śmigłego. Po wojnie ze względów politycznych nazwę przełęczy zmieniono na Przełęcz Chyszówki. Auto można zostawić na bezpłatnym parkingu - obecnie Przełęcz Marszałka Rydza Śmigłego oferuje dwa obszerne parkingi.

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Zobacz: Mały Szlak Beskidzki - jak go przejść? Kilkudniowa górska przygoda

 

Od 1938 r. na przełęczy znajduje się kamienny obelisk upamiętniający osobę marszałka Edwarda Rydza Śmigłego. Rejon Przełęczy Rydza Śmigłego jest przeważnie niezalesiony, co pozwala już z tego miejsca podziwiać piękne widoki - widoczne są stąd m. in. Gorce, Babia Góra, Ćwilin, Śnieżnica, Ostra, Cichoń, Pasmo Łososińskie i Przełęcz Słopnicka.

 

Zielonym szlakiem na Łopień

 

Z Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego prowadzi popularny szlak w kierunku Mogielicy. Na szczycie Mogielicy stoi wieża widokowa, z której widoczny jest cały Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Beskid Żywiecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Babia Góra, a nawet Mała Fatra.

 

 

fot. AdobeStock, CC0

 

Sprawdź: Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie się wybrać?

 

Aby dostać się na Łopień, należy natomiast iść zielonym szlakiem w przeciwnym kierunku. Zielone szlakówki zaprowadzą nas do celu podróży w ok. 1 godzinę. Szlak biegnie delikatnie w górę, a jego długość z Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego na Łopień wynosi ok. 2 km.

 

Polana Jaworze i Widny Zrąbek

 

Na szczycie Łopienia czeka nas szereg atrakcji. Ze szczytowej polany rozciągają się dobre widoki na okolicę, a na turystów zmęczonych spacerem czeka wiata i ławostoły. Z Polany Jaworze warto podejść nieco dalej, w kierunku małej polany.

 

Na zachodnim zboczu Łopienia znajduje się punkt widokowy Widny Zrąbek, gdzie stoi krzyż papieski oraz dostępne są ławeczki, na których można usiąść i nacieszyć się pięknymi widokami. Z tego miejsca świetnie widoczne jest m. in. Pasmo Radziejowej, Gorce, a przy dobrej pogodzie także Tatry Wysokie.

 

 

Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0

Następny artykuł Czartowska Skała - samotne...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!