Lot z niemowlęciem. Jakie udogodnienia przysługują rodzicom?

Lot z niemowlęciem. Jakie udogodnienia przysługują rodzicom?

Podróże z małymi dziećmi nie muszą być męczące i stresujące. Wystarczy, że rodzice dobrze się do nich przygotują, a nawet długi lot samolotem upłynie w spokojnej atmosferze. Zabierając odpowiednie akcesoria, posiłki i zabawki, w czasie lotu nie trzeba się martwić, że dziecko źle zniesie podróż, gdyż będzie mu czegoś brakować. Co ważne, rodzice mogą również liczyć na wsparcie personelu pokładowego przez cały lot. Sprawdź, jakie udogodnienia przysługują rodzicom podróżującym samolotem z niemowlęciem. Materiał powstał przy współpracy reklamowej z Airadvisor.

Jak podróżują samolotem dzieci do lat 2?


Większość linii lotniczych zgadza się na podróżowanie dzieci do lat 2 na kolanach rodziców. Dzieci w tym wieku, jeśli nie mają własnego siedzenia, podróżują za darmo lub ich bilet ma niższą cenę. Podróż na kolanach rodzica jest niedroga, jednak opiekunowie powinni pamiętać, że podczas lotu trwającego 8-9 godzin może być problematyczna. Konieczność trzymania niemowlęcia na kolanach przez wiele godzin utrudnia rodzicowi znalezienie wygodnej pozycji, zwłaszcza że pomiędzy kolejnymi rzędami foteli jest niewiele miejsca. Jednocześnie niemowlęta lepiej znoszą podróż, gdy mogą przytulać się do mamy lub taty. Bliskość pomaga redukować stres i ułatwia wyciszenie się w czasie lotu.

Rodzice mogą zawsze liczyć na pomoc personelu pokładowego podczas podróży, zwłaszcza przy prawidłowym zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz w przypadku pojawienia się innych problemów podczas lotu. Pamiętajmy, że personel nie będzie w stanie pomóc jeśli na przykład dojdzie do długiego opóźnienia lotu. Nie ma jednak powodów do paniki. W tej sytuacji możemy starać się o odszkodowanie w wysokości do 600 EUR. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.

Dodatkowo linie lotnicze oferują możliwość korzystania z wielu udogodnień, które pomagają rodzicom spokojnie dotrzeć do miejsca docelowego. Z jakich udogodnień mogą skorzystać zatem pasażerowie, którzy podróżują samolotem z dzieckiem do lat 2?

Bezpłatny przewóz wózka dziecięcego w luku bagażowym


Jednym z najważniejszych udogodnień dla rodziców podróżujących samolotem z niemowlętami jest możliwość bezpłatnego zabrania wózka dziecięcego do luku bagażowego. Bezpłatny przewóz wózka obowiązuje wyłącznie w przypadku dzieci do lat 2. Jeśli dziecko jest starsze, linie lotnicze mogą odmówić przewiezienia spacerówki bez wykupionego dodatkowego biletu na bagaż. Co ważne, rodzice zamiast wózka spacerowego mogą zabrać na wakacje inne akcesoria na tych samych zasadach (np. łóżeczko turystyczne).

W celu bezpłatnego przewiezienia wózka spacerowego należy wybrać wózek składany, który po złożeniu trafia do luku. Rodzice mogą zabezpieczyć wózek folią stretch lub w inny sposób, jeśli chcą uniknąć jego przypadkowych uszkodzeń w czasie startu, lądowania i turbulencji w powietrzu.


fot. Freepik

Możliwość korzystania z wózka aż do boardingu


Pasażerowie, którzy podróżują z niemowlętami, nie muszą przekazywać wózka dziecięcego do luku bagażowego już po przekroczeniu progu lotniska. W trakcie odprawy mogą nadać jedynie bagaż rejestrowany, gdyż wózek mogą zostawić przy wejściu na pokład samolotu w trakcie boardingu. Takie rozwiązanie jest rozsądne, ponieważ od odprawy do boardingu mijają nawet 2 godziny. Aby uniknąć konieczności noszenia dziecka na rękach, warto mieć wózek ze sobą w trakcie oczekiwania na terenie terminala. Za wniesienie spacerówki na teren terminala nie ponosi się dodatkowych opłat.

Bagaż podręczny o wadze do 5 kg


Niemowlęta podróżujące samolotem na kolanach rodziców nie mają dodatkowego bagażu rejestrowanego, jednak rodzic może dla nich spakować jedną torbę podręczną o wadze do 5 kg. W bagażu podręcznym małego pasażera mogą znaleźć się wszelkie akcesoria potrzebne w podróży do karmienia, przewijania, usypiania i sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Jeśli maluch tego wymaga, w torbie można umieścić niezbędne do podania leki, w tym leki na receptę. Wymiary torby podręcznej dla dziecka są takie same jak dla dorosłych pasażerów i określone w regulaminie przewoźnika.

Bezpłatna woda do przygotowania mleka w czasie lotu


W czasie długich lotów rodzice mogą poprosić personel pokładowy o wodę do przygotowania mleka modyfikowanego. Personel może zarówno podać własną wodę, którą wykorzystuje do parzenia kawy i herbaty, jak i podgrzać wodę dostarczoną przez rodzica. Jeśli mama lub tata decydują się na wodę dostępną w samolocie, powinni pamiętać, że jej smak i zapach mogą odbiegać od smaku i zapachu wody, który zna dziecko. Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z wody butelkowanej, jednak nie jest to obowiązkowe. Jeżeli rodzic nie ma wody mineralnej lub źródlanej, personel pokładowy na pewno pomoże mu w przygotowaniu posiłku dla niemowlęcia.

Prawo do zabrania gotowych posiłków niemowlęcych


Dzieci powyżej 6. miesiąca życia nie jedzą jedynie mleka modyfikowanego lub mleka matki, dlatego w bagażu podręcznym można zabrać dla nich gotowe obiadki i deserki niemowlęce. Gotowe posiłki niemowlęce są dozwolone w bagażu podręcznym dla dziecka, mimo że mają płynną lub półpłynną konsystencję. Słoiczki z posiłkami przechodzą przez kontrolę bagażu podręcznego, nawet gdy ich pojemność jest większą niż 100 ml. Jeśli słoiczek jest mniejszy, obsługa zgodnie z obowiązującymi przepisami umożliwi jego wniesienie nawet w przypadku dzieci powyżej 2. roku życia.

Dostęp do przewijaka w toalecie


W toalecie w samolocie znajduje się miejsce do przewijania niemowląt. Przewijak umożliwia zmianę pieluchy w odpowiednich, bezpiecznych warunkach i dokładne oczyszczenie skóry maluszka, by zapewnić mu komfort w czasie podróży. Toaleta z przewijakiem znajduje się zwykle z tyłu samolotu. W razie potrzeby obsługa pomoże się do niej dostać i wskaże rodzicowi, gdzie może wyrzucić zużytą pieluchę, by nie przeszkadzać współpasażerom.

Praktyczne porady dla rodziców podróżujących samolotem z niemowlętami


1. Podczas startu i lądowania dochodzi do zmian ciśnienia, które powodują dyskomfort i zatykanie uszu. Dorośli radzą sobie z nim, żując gumę lub przełykając ślinę. Niemowlęta na wahania ciśnienia reagują zwykle płaczem, jednak karmienie piersią pozwala im poradzić sobie z problem zatykania uszu. Mama może podać dziecku pierś, jeśli start i lądowanie przebiegają prawidłowo.
2. W samolocie zwykle panuje temperatura około 20-22 stopni Celsjusza. Nawet gdy rodzice zabierają niemowlę do ciepłych krajów, powinni pamiętać o zabraniu w podróż lekkiego, lecz cieplejszego ubranka dla maluszka. Długie spodenki, body z długim rękawem i skarpetki ochronią niemowlę przed wychłodzeniem.
3. Mamy powinny postawić na odzież przystosowaną do karmienia piersią. Dzięki nim będą mogły dyskretnie i wygodnie nakarmić dziecko bez konieczności ściągania ubrań.
4. Ulubiony kocyk, pieluszka lub pluszak to obowiązkowy przedmiot w bagażu podręcznym podczas lotu z niemowlęciem. Przed wylotem warto zapakować go do torby, by w razie potrzeby pomóc maluszkowi wyciszyć się i zasnąć na pokładzie.


Współpraca reklamow z Airadvisor

Zdjęcie główne: fot. freepik

Następny artykuł Góry w Chorwacji. Gdzie się...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!