Lubelskie dla turystów. Co warto zobaczyć?

Lubelskie dla turystów. Co warto zobaczyć?

Chyba każdy, kto lubi podróżować po Polsce, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, ile pięknych miejsc możemy zobaczyć w dosłownie każdym regionie. Nie ma tu absolutnie znaczenia pora roku, którą zamierzamy się wybrać. Liczy się to, co tu i teraz, czyli miejsce, które wybraliśmy na wypoczynek i towarzystwo, które urozmaici nasz wyjazd. Każdy, kto nie miał okazji nieco lepiej poznać Lubelszczyzny, koniecznie powinien nadrobić zaległości. W tym artykule przedstawimy Wam najbardziej atrakcyjne miejsca, które każdy turysta wypoczywający na Lubelszczyźnie, koniecznie powinien poznać. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Na wstępie warto podkreślić, że województwo lubelskie cieszy się bardzo dużą popularnością głównie w sezonie letnim. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych miesiącach wieje przysłowiową “nudą”. Wspaniałe zabytki, liczne atrakcje przyrodnicze, miejsca, w których można się wyciszyć, a w sezonie zimowym doskonale przygotowane stoki narciarskie - tu nie można się nudzić. Województwo lubelskie ma w sobie to coś, co przyciąga turystów z innych regionów Polski. W tym wszystkim wypada wspomnieć o doskonałej komunikacji z resztą kraju - możliwe jest to przede wszystkim, dzięki doskonale rozwiniętej infrastrukturze kolejowej, drogowej i lotniczej. Region województwa lubelskiego wyróżnia się także wspaniałymi miejscami dla każdej grupy turystów, dzięki czemu stanowi doskonałe miejsce na krótki wypoczynek podczas weekendu lub doskonały pomysł na wyjazd na kilka godzin poza miasto. Na pewno nie będą się tu nudzić rodziny z dziećmi, osoby starsze, czy grupy znajomych. Odkrywanie Polski warto rozpocząć od miejsc naprawdę wyjątkowych, a Lubelszczyznę z powodzeniem można zaliczyć właśnie do tej kategorii.


Warto zaznaczyć, że praktycznie każda miejscowość w województwie lubelskim stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu. Jeśli przyjechaliśmy tu swoim prywatnym samochodem, to aż grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam cały ten region. Bo bez problemu dotrzemy tu w każdej miejsce. Aktywni, młodzi, osoby starsze, rodziny z dziećmi - tu na pewno każdy znajdzie się coś dla siebie i to zarówno podczas krótkich, weekendowych wyjazdów, jak i podczas długich urlopów. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się nad tym, co województwo lubelskie ma niezwykłego do zaoferowania, to spieszymy z podpowiedzią.


Sprawdź koniecznie: 7 ciekawych miejsc na Lubelszczyźnie


Co warto wiedzieć o województwie lubelskim?


Jeśli chcemy nieco lepiej poznać Lubelszczyznę, warto rozpocząć od zapoznania się z najważniejszymi informacjami, związanymi z tym województwem. To prawdziwa perełka wschodu o powierzchni 25 122, 46 km2, zamieszkiwana przez około 2,1 mln osób. To najdalej wysunięte na wschód województwo w Polsce, którego siedzibą jest Lublin. Jeśli chodzi o geografię, to obejmuje głównie połowę Niziny Południowopodlaskiej, Polesie Zachodnie i Wołyńskie (po Bug) oraz Wyżynę Lubelską, mały obszar Wyżyny Wołyńskiej, większość polskiego Roztocza i skraj Kotliny Sandomierskiej. Turyści przyjeżdżają tu przede wszystkim, by odetchnąć od szarej codzienności na łonie przyrody, na weekendowe urlopy i po prostu, by miło spędzić czas.


W tym regionie jest co robić o każdej porze roku. Możemy zwiedzać nawet zimą. Region ma swój klimat i każdy powinien przekonać się o tym osobiście. Każdy zabytek jest dostępny na wyciągnięcie ręki, a spacer na Roztoczu, czy w Poleskim Parku Narodowym to prawdziwa przyjemność. Oprócz 2 parków narodowych, znajdziemy tu również 17 parków krajobrazowych. W tych miejscach właśnie najlepiej jest podziwiać piękno, otaczającej nas przyrody.


Oczywiście najwięcej dzieje się tu w sezonie letnim, kiedy tu organizowane są wydarzenia kulturalne, koncerty, festiwale, czy wydarzenia sportowe. Wystarczy tu wspomnieć chociażby o Carnavale Sztukmistrzów, czy Nocy Kultury. W tym czasie, co zrozumiałe, możemy spodziewać się większych tłumów. Jeśli chcemy ich uniknąć, to warto jest rozważyć wyjazd wczesną wiosną lub późną jesienią. Wspaniałe zabytki, bogate atrakcje i klimat większości miejsc – wszystko to dostarczy niezwykłych wrażeń również poza sezonem turystycznym.


Lubelszczyzna jest również dobrym miejscem do życia i kontynuowania edukacji. Znajdują się tu uczelnie wyższe, popularne wśród młodzieży z całej Polski. W regionie możemy zaobserwować również liczne inwestycje, jak i powstawanie nowych firm, głównie z branży IT, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć tu pracę.


Szukasz miejsc wartych uwagi na Lubelszczyźnie? Sprawdź: 10 najciekawszych miejsc na Lubelszczyźnie


Gdzie warto się wybrać w województwie lubelskim?


Jeśli mamy do dyspozycji sporo czasu, to podczas wypoczynku na Lubelszczyźnie, powinniśmy zobaczyć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze. Jeśli mamy do dyspozycji swój prywatny samochód, to tym lepiej. Wiele atrakcji jest od siebie oddalonych, a przemieszczanie się w ten właśnie sposób, pozwoli odkryć jak najwięcej. Możemy być pewni tego, że w województwie lubelskim nikt nie powinien się nudzić - po mile spędzonym czasie podczas zwiedzania zabytków, będziemy mieć okazję do podziwiania i poznawania wielu niezwykłych miejsc i pięknej przyrody. Co w związku z tym warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!


  • Wizyta w Lublinie


Zwiedzanie regionu Lubelszczyzny, najlepiej jest rozpocząć od najpopularniejszego miasta regionu. Na wstępie warto podkreślić, że sam Lublin jest miastem wyjątkowym dosłownie na każdą porę roku. Jednak to w okresie letnim dzieje się tu najwięcej. Wystarczy przede wszystkim wspomnieć tu o licznych wydarzeniach kulturalnych, imprezach, czy koncertach. Lublin jest takim miastem, które z większą siłą przyciąga turystów oczarowanych jego pięknem. Są to zarówno turyści z Polski, a coraz częściej również i z zagranicy. Nic w tym dziwnego, że jest taki napływ osób zainteresowanych Lublinem. Każdy, oczarowany jego pięknem, poleca go po powrocie swoim znajomym i bliskim.



To miasto z klimatem, który każdy poczuje, jeśli tylko zdecyduje się na podróż na Lubelszczyznę. Jest wyjątkowe na swój sposób - pełno tu niezwykłych atrakcji, zabytków, miejsc, w których możemy odpocząć. Warto również podkreślić, że do Lublina z powodzeniem możemy się wybrać, zarówno na weekend, jak i na dłuższy urlop - wtedy sprawdzi się idealnie jako baza wypadowa do lepszego poznania całego regionu. Popularnością cieszy się przez cały okrągły rok, jednak to w czasie wakacji spotkamy tu najwięcej turystów. 


Do obowiązkowych miejsc podczas wizyty w Lublinie, należy zaliczyć bez wątpienia:


  • Stare Miasto i Zamek Lubelski

  • Plac Litewski

  • Muzeum Wsi Lubelskiej

  • Państwowe Muzeum na Majdanku

  • Ogród Botaniczny UMCS

  • Zalew Zemborzycki


Możemy być pewni tego, że każdy wyjazd do Lublina, na pewno będzie wyjątkowy.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Lublinie


  • Wizyta w Poleskim i Roztoczańskim Parku Narodowym


To miejsca obowiązkowe dla miłośników przyrody i osób, które lubią aktywny wypoczynek. Wizyta w lubelskich parkach narodowych gwarantuje wspaniałe przeżycia dla każdej grupy wiekowej.


W czym tkwi wyjątkowość Poleskiego Parku Narodowego? Przede wszystkim znajdziemy tu liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z wyjątkowym bogactwem flory i fauny. Wszystko to znajduje się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej i każdego roku przyciąga liczne grupy turystów z Lubelszczyzny i nie tylko. Podstawowym zadaniem parku jest przede wszystkim ochrona przyrody, w tym ekosystemy torfowiskowe i wodne, łąkowe, zaroślowe i leśne.


Warto podkreślić, że miejsce to charakteryzuje się niezwykle bogatą roślinnością, charakterystyczną dla terenów podmokłych i bagiennych. Jeśli chodzi o faunę, to najliczniej reprezentują ją ptaki, których występuje tu około 200 gatunków. Symbolem Poleskiego Parku Narodowego jest żuraw. Oprócz niego, spotkamy tu również żółwia błotnego, a nawet łosia. 


Przeczytaj również: Poleski Park Narodowy - świetny wybór na weekendową wycieczkę


Roztoczański Park Narodowy to nie tylko wspaniała przyroda, ale również popularne miejscowości wypoczynkowe, takie jak Zwierzyniec, Susiec, czy Krasnobród, które to cieszą się dużym zainteresowaniem turystów, głównie w sezonie letnim. Sam Roztoczański Park Narodowy charakteryzuje się bogatą historią, sięgającą 1974 roku. Jego symbolem jest konik polski, którego można podziwiać w pobliżu Stawu Echo. Park chroni przede wszystkim najciekawsze i najcenniejsze przyrodniczo rejony przepięknego Roztocza, które niegdyś były lasami Ordynacji Zamojskiej. Oprócz tego, należy podkreślić, że Park obejmuje wspaniałe zielone obszary będące oazą ciszy i spokoju. Spotkać tu można około 700 gatunków roślin i aż 19 zespołów leśnych, w których występuje około 400 drzew pomnikowych. Uroku temu miejscu dodają znajdujące się szlaki spacerowe, którymi podczas wędrówek możemy podziwiać wszystko, co najpiękniejsze w tym właśnie miejscu.


Poznaj: 6 najpiękniejszych szlaków pieszych na Roztoczu. Gdzie warto się wybrać?


  • Puławy, Kazimierz Dolny i Nałęczów


Te miejscowości koniecznie powinien zobaczyć każdy, kto lubi poznawać i odkrywać zabytki, jak i spędzać czas w miejscach ze wspaniałą przyrodą i pięknymi widokami. Miejscowości te określane są jako turystyczny trójkąt Lubelszczyzny. Ich niewątpliwym atutem jest bez wątpienia lokalizacja, gdyż znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, co z pewnością ułatwi komunikację i przemieszczanie się turystów. Warto w tym miejscu również wspomnieć o tym, że te miejscowości są prawdziwym rajem dla miłośników dwóch kółek - znajdziemy tu wspaniałe ścieżki rowerowe. Można tu spędzać czas aktywnie lub leniwie, przez co na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.


W Puławach na największą uwagę zasługuje Park Czartoryskich oraz budynki znajdujące się na jego terenie czy też przylegające do niego: Pałac Książąt Czartoryskich, Pałac Marynki, Dom Gotycki czy Świątynia Sybilli. Warto również wybrać się na bulwar nad Wisłą. Latem skorzystać możemy także z oferty Parku Wodnego MOSiR, gdzie znajduje się kompleks basenów. Zimą natomiast pojeździmy na nartach czy snowboardzie na jednym z okolicznych stoków narciarskich: w Kazimierzu Dolnym, Parchatce czy Rąblowie.


Tutaj znajdziesz oferty noclegowe w Puławach


Planując wyjazd do Nałęczowa, musimy zdać sobie sprawę z tego, że jest tu dużo możliwości wypoczynku, spacerów, jak i zwiedzania niezwykłych miejsc. Sam spacer po Parku Zdrojowym to jedna z największych atrakcji. Miłośnicy zabytków, historii i literatury polskiej, koniecznie muszą odwiedzić takie miejsca, jak Muzeum Stefana Żeromskiego i Muzeum Bolesława Prusa, którzy są bezpośrednio związani z tą miejscowością – to właśnie tu niegdyś tworzyli, podkreślając wyjątkowy charakter miejscowości.


Oto najlepsze oferty noclegów w Nałęczowie


Kazimierza Dolnego chyba nie trzeba przedstawiać żadnemu turyście. To miejscowość z klimatem, popularna o każdej porze roku i miejsce organizacji licznych imprez, koncertów, czy festiwali. Położony nad Małopolskim Przełomem Wisły, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, posiadający zespół zabytków uznanych za pomnik historii, przyciąga turystów niczym magnes. Niejednokrotnie określany był mianem najbardziej romantycznego miasta w Polsce. Odwiedzając Kazimierz Dolny, nie sposób nie dotrzeć na Rynek otoczony zabytkowymi kamienicami, w których znajdują się różnorodne knajpki, kawiarnie i sklepy. Miejscem, które także koniecznie trzeba odwiedzić jest Góra Trzech Krzyży – punkt widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę Miasteczka. Nieco dalej znajdują się ruiny Zamku oraz Baszta, gdzie również znajdują się punkty widokowe. Warte odwiedzenia są także poszczególne oddziały Muzeum Nadwiślańskiego: Gmach Główny a w nim Galeria Wystaw Czasowych, Muzeum Sztuki Złotniczej, Kamienica Celejowska, Dom Kuncewiczów, Oddział Przyrodniczy a także położone poza Kazimierzem – Zamek w Janowcu oraz Grodzisko Żmijowiska. Wspomnieć należy także o tym, że w ścisłym centrum Kazimierza znajdują się aż trzy kościoły: kościół św. Anny, kościół farny oraz klasztor oo. Franciszkanów. Jeśli zdecydujemy się na spacer, warto mieć na uwadze następujące miejsca: promenada wiślana, punkt widokowy na Albrechtówce oraz położony nieopodal Mięćmierz a także kazimierskie wąwozy, w tym m.in. Korzeniowy Dół, Norowy Dół, Plebankę i wąwóz Małachwskiego.


Sprawdź oferty noclegowe w Kazimierzu Dolnym


  • Wyjazd do Zamościa


Jeśli wybierasz się na Roztocze, to nie sposób jest ominąć tego miasta. Zamość to kolejna z perełek Lubelszczyzny, charakteryzująca się wspaniałymi zabytkami i możliwościami spędzania wolnego czasu. To wyjątkowe miasto na spacer, jak i wypoczynek. Nie da się ukryć, że turyści przyjeżdżają tu na weekend lub dłuższy urlop, podczas którego poznają region, w tym Roztocze, do którego najbliżej. Jednym z najciekawszych miejsc w Zamościu jest oczywiście Rynek. Największy zachwyt wśród turystów budzi Ratusz Miejski oraz kolorowe kamienice wokół Rynku. Nic w tym jednak dziwnego, skoro Zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Równie ciekawym obiektem jest Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła - renesansowy obiekt sakralny zlokalizowany na Starym Mieście w Zamościu.

W Zamościu odbywa się także wiele imprez i wydarzeń kulturalnych, m.in. Zamojskie Lato Teatralne, Jarmark Hetmański, Zamojski Festiwal Kultury, Zamojski Festiwal Książki, Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych czy Festiwal Ulica Literacka.


Zaplanuj swój pobyt i zarezerwuj nocleg w Zamościu


  • Zimowe szaleństwo na lubelskich stokach narciarskich


Skoro sezon narciarski praktycznie już się rozpoczął, to warto w tym miejscu wspomnieć o możliwościach, jakie w tym województwie mają miłośnicy białego szaleństwa. W województwie funkcjonują doskonale przygotowane stoki narciarskie, które pozwalają poczuć adrenalinę bez konieczności wyjazdu w góry. 


Trasy są naśnieżane, ratrakowane i posiadające sztuczne oświetlenie, przez co na nartach lub snowboardzie możemy pojeździć do późnych godzin nocnych.


W przypadku województwa lubelskiego, do najpopularniejszych wyciągów narciarskich należą bez wątpienia:



Sprawdź również: Gdzie na narty w Polsce?


Mamy nadzieję, że wizyta na Lubelszczyźnie będzie pełna niezwykłych przeżyć. Region obfituje w wiele fantastycznych miejsc, które warto odkrywać nie tylko letnią porą. Pewne jest to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wspaniała przyroda, niezliczone szlaki turystyczne to prawdziwy raj dla miłośników wypoczynku w ciszy i spokoju. Charakter wielu miejsc podkreślają tutejsze zabytki i atrakcje. Klimat tu panujący pozwoli spędzić urlop w wyjątkowej atmosferze. Przekonaj się osobiście, jak wyjątkowe dla turystów potrafi być województwo lubelskie.


Następny artykuł Wielkopolska na weekend

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!