Lubelskie oblegane przez fanów sportu i kultury
Okres letni to nie tylko wakacyjne plany i weekendowe wyjazdy za miasto. To również liczne imprezy, których popularność z każdym kolejnym rokiem przyciąga coraz większe liczby turystów, nie tylko z Polski. Koniec maja i początek czerwca w województwie lubelskim obfituje w niezwykłe wydarzenia – Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 20, Noc Kultury, czy Rajd Nadwiślański, to naszym zdaniem propozycje, które warto rozważyć.
Ostatnie lata pokazały, jaką popularnością na Lubelszczyźnie cieszą się wydarzenia sportowe i kulturalne. Nie sposób nie wspomnieć o Młodzieżowych Mistrzostwach Europy U-21 w piłce nożnej w 2017 roku, zawodach w pływaniu, które każdego roku odbywają się w Kompleksie Basenów Aqua Lublin, czy Rajdzie Nadwiślańskim, którego trasa wiedzie najpiękniejszymi terenami województwa lubelskiego.
Sport jednak to nie wszystko, bo coraz większego znaczenia nabierają wydarzenia kulturalne, których w samym Lublinie, jak i okolicznych miejscowościach jest bardzo dużo. Noc Muzeów, Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński, czy Europejski Festiwal Smaku to wydarzenia cieszące się największym zainteresowaniem turystów i to każdego roku. Bogaty program wspomnianych wydarzeń sprawia, że coraz większą popularnością cieszy się samo województwo lubelskie, co ma bezpośrednie przełożenie na rozwój turystyki i gospodarki. To nie tylko goście z Polski, ale również zagraniczni turyści, często decydują się na wybór tego regionu, by przeżyć niezapomniane emocje związane ze sportem i kulturą.
Lublin – jedno z miast gospodarzy Mistrzostw Świata w piłce nożnej do lat 20
Tahiti, Senegal, Honduras, Nowa Zelandia, Urugwaj, Kolumbia i Norwegia to dość egzotyczne miejsca, jednak to oni pojawią się w Lublinie, by rozegrać swoje mecze – mowa tu oczywiście o grupie A i C. Impreza rozpocznie się 23 maja mecze Tahiti – Senegal. Poza meczami grupowymi, odbędzie się tu również mecz 1/8 finału i półfinał. To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w tym roku w Lublinie. Każdy, kto ma ochotę, by obejrzeć mecz, może to jeszcze uczynić, bo bilety w dalszym ciągu są dostępne.
Lublin jest największym i najszybciej rozwijającym się miastem po prawej stronie Wisły. Dzięki bogatej tradycji i historii oraz korzystnemu położeniu przyciąga każdego roku unikalną atmosferą, bogatą architekturą i wieloma historycznymi miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Odnosząc się do historii, warto wspomnieć o podobnym wydarzeniu, którego gospodarzem był również Lublin. Podczas Mistrzostw Europy do lat 21 w 2017 roku stolica województwa lubelskiego gościła reprezentacje Słowacji i Szwecji. Każdy, kto wtedy był w Lublinie chyba dobrze pamięta niepowtarzalny klimat, jaki tworzyli kibice Trzech Koron na lubelskim deptaku, ulicach, jak i na samym stadionie. W ogródkach piwnych królował kolor żółto-niebieski, kibice byli bardzo przyjaźnie nastawieni do Polaków i innych narodowości, a słynny przemarsz na stadion głównymi ulicami miasta, najprawdopodobniej na zawsze przejdzie do historii.
Czy podobnie będzie w przypadku uczestników „małego mundialu” w tym roku? Czas pokaże, jednak wg statystyk związanych z pobytem turystów w Lublinie, można jasno stwierdzić, że zainteresowanie jest nieco niższe (nawet i o 50%) niż miało to miejsce 2 lata temu. Główną przeszkodę stanowi bez wątpienia odległość. Pomiędzy Polską a państwami biorącymi udział w imprezie jest wiele tysięcy kilometrów. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że z Tahiti do Lublina podróż samolotem trwa niemal 30 godzin i trzeba się przygotować aż na 3 przesiadki. Chociaż dla wiernych kibiców, dopingujących swój kraj, nie będzie to stanowiło żadnego problemu.
W przypadku Lublina, najbardziej będzie można liczyć na kibiców z Norwegii. Stolica województwa lubelskiego posiada bezpośrednie połączenie z Oslo, co będzie bez wątpienia atutem w budowaniu kampanii promocyjnej. Szwedzi mieli podobną odległość do pokonania, w związku z tym czy Norwegowie również dopiszą pod względem frekwencji? Zobaczymy.
Zauważalny jest natomiast wzrost zainteresowania obecnym miesiącem w porównaniu do poprzedniego roku i to o blisko 50%. Czyli jak widać, ważne wydarzenie sportowe i kulturalne pozytywnie wpływają na turystykę i rozwój naszego regionu.
Na uwagę zasługuje jednak fakt, że dużym zainteresowaniem impreza piłkarska cieszy się wśród mieszkańców regionu, którzy chcą na żywo zobaczyć przyszłe gwiazdy piłki nożnej.
Informacje o imprezie w pigułce:
- MŚ U-20 rozpoczną się 23 maja, a zakończą 15 czerwca
- w Lublinie można będzie zobaczyć łącznie 9 meczów: Tahiti – Senegal, Honduras – Nowa Zelandia, Senegal – Kolumbia, Honduras – Urugwaj, Kolumbia – Tahiti, Norwegia – Honduras, mecz 1/8 finału i mecz półfinałowy
- wszystkie z 9 meczów zostaną rozegrane na Arenie Lublin
- największa liczba zapytań o noclegi w maju ma miejsce kilka dni przed, jak i w okresie trwania wydarzenia sportowego
- można będzie zobaczyć przyszłe gwiazdy światowej piłki
Rajd Nadwiślański, czyli rajdowe szaleństwo po najpiękniejszych zakątkach województwa
To drugie ważne wydarzenie sportowe, jednak o zupełnie innym charakterze. W pierwszy weekend czerwca w województwie lubelskim odbędzie się Rajd Nadwiślański, będący eliminacją Mistrzostw Polski. Trasa przebiega przez Puławy, Urzędów, Józefów, Wilków. Jest to rajd o nawierzchni asfaltowej. Trasa całego wyścigu liczy 390 km.
Dla pasjonatów motoryzacji będzie to niezapomniane przeżycie. Kto by nie chciał zobaczyć w akcji najlepszych kierowców w Polsce na trasach w swojej miejscowości. Adrenalina, tony kurzu i zapach palonej gumy robią wrażenie na każdym pasjonacie sportów motorowych. Emocje gwarantowane.
Odnosząc się do statystyk związanych z Puławami i najbliższą okolicą, warto wspomnieć, że największa liczba zapytań o nocleg przypada właśnie na czas trwania rajdu, czyli od 31 maja do 2 czerwca. Znalezienie wolnego miejsca noclegowego obecnie graniczy z cudem. Zostaje jedynie Nałęczów i Kazimierz Dolny, które mają do dyspozycji jeszcze trochę wolnych pokoi. Poziom zapytań i rezerwacji utrzymuje się na podobnym poziomie, gdyż w poprzednim roku wydarzenie to miało miejsce w podobnym okresie.
Nie da się jednak ukryć, że wśród kibiców rajdu dominują głównie mieszkańcy. Turyści odwiedzający miasto i region stanowią jedynie cząstkę całości frekwencji, jaka spodziewana jest na rajdzie.
Rajd Nadwiślański w pigułce:
- impreza rozpocznie się 31 maja, a zakończy 2 czerwca w Puławach
- trasa całego rajdu liczy 390 km i przebiega przez Puławy i okoliczne miejscowości
- rajd stanowi 2. rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polskiej
Noc Kultury w Lublinie – czyli to, co najpiękniejsze w lubelskiej kulturze
Każdego roku w Lublinie odbywa się niezwykłe wydarzenie, jakim jest Noc Kultury. To prawie 30 propozycji, a wśród nich spacery po mieście, projekcje filmowe, spektakle oraz najrozmaitsze warsztaty. To tylko część z wielu możliwości spędzenia czasu, jakie oferuje mieszkańców i turystom to wydarzenie. Rok 2019 jest szczególnym, z tego względu, że obchodzone jest 450. lecie zawarcia Unii Lubelskiej, w związku z czym wiele elementów z tamtych czasów będzie miało swoje odzwierciedlenie w wydarzeniach tegorocznej Nocy Kultury. To nic innego, jak spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem.
O wyjątkowości tego wydarzenia świadczy bez wątpienia fakt, że w miejscach, gdzie odbywają się pokazy i prezentacje każdego roku można spotkać tłumy mieszkańców miasta oraz turystów z całej Polski. W tym roku Noc Kultury odbywa się podczas trwających w mieście Mistrzostw Świata w piłce nożnej do lat 20, co może spowodować, że uczestników będzie jeszcze więcej.
To tylko jedna noc, kilkaset atrakcji, czas ograniczony, a uczestników tłumy. Ma to również swoje przełożenie w zapytaniach o nocleg w Lublinie. W porównaniu z rokiem poprzednim, poziom zapytań o wolny pokój w Lublinie kształtuje się na porównywalnym poziomie. To dobitnie pokazuje, że to wydarzenie jest niezwykle popularne i chętnie przyciąga turystów, którzy chcą poobcować z kulturą w tym wydaniu. Podobnie, jak w przypadku Mistrzostw Świata, podobnym i największym zainteresowaniem cieszą się daty od końca maja do początku czerwca
Noc Kultury 2019 w pigułce:
- wydarzenie potrwa rozpocznie się 1 czerwca, a zakończy 2 czerwca nad ranem
- w wydarzeniu uczestniczyć będzie przypuszczalnie około 100 tysięcy mieszkańców i turystów
- główną gwiazdą tegorocznej edycji Nocy Kultury będzie staromiejska ulica Olejna
- sztuki wizualne, teatr, muzyka i eksperymenty miejskie to tylko niektóre z wydarzeń towarzyszących Nocy Kultury
Lubelskie to region obowiązkowy na przełomie maja i czerwca. Jeśli uwielbiasz wydarzenia sportowe, a i kultura jest dla Ciebie czymś szczególnym, to koniecznie skorzystaj z propozycji, o których wspomnieliśmy w naszym artykule. To dzięki Wam region się rozwija turystycznie, przyciąga gości z Polski i nie tylko i gwarantuje udany pobyt, bogaty w wydarzenia sportowo-kulturalne. Niech podsumowaniem tego artykułu będą słowa Józefa Ignacego Kraszewskiego o Lublinie:
„Znacie zapewne Lublin? Któż by go nie znał dzisiaj i komuż na myśl nie przychodzą wdzięczne jego okolice, stare kościoły, malownicze dwie stare bramy, czysty Kapucyński kościółek, smętna fara, ponury Dominikański, niesjnacznie odnowione Jezuickie mury i zamek? Znacie go, jakim jest dziś, spokojnym, czystym, odświeżającym się, jak podtatusiały staruszek, co nową kładzie perukę i wygala siwą brodę, żeby się wydać młodszym; znacie go z nowymi jego gmachami, z pięknym Krakowskim Przedmieściem, z czystymi placami, ogrodami, brukami i szosą. Ale nie stary Lublin trybunalski, nie stary to ów gród rokoszowy i jarmarkowy, sławny swymi piwnicami na Winiarach, norymberskimi sklepami, błotem ulic, wrzawą żołdaków, palestrą z piórem za uchem i szerpentyną u pasa; nie stare to miasto, co się chlubiło kilkudziesięcioma kościołami i wskazywało fundacje Leszka Czarnego, co się chlubiło zamkiem, w którym Długosz ćwiczył Kazimierzowe dzieci, stołem, na którym podpisano Unię, szczerbami w murach, jednymi po ruskich kniaziach, drugimi po Mindowsie, jeszcze innymi po rokoszach Zygmuntowskich”.
Komentarze