Luboń Wielki i jedyne w Beskidzie Wyspowym gołoborze

Luboń Wielki i jedyne w Beskidzie Wyspowym gołoborze

Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) to jeden z najbardziej znanych szczytów Beskidu Wyspowego. Nie jest najwyższy, gdyż tym zaszczytnym mianem cieszy się Mogielica (1170 m n.p.m.), lecz może za to poszczycić się największą wybitnością, która wynosi aż 512 metrów. Leży na północ od popularnej miejscowości wypoczynkowej i uzdrowiska w jednym - Rabki-Zdroju i jest częstym celem wycieczek turystów spędzających wolny czas właśnie w tej okolicy.

Na Luboń Wielki prowadzi pięć znakowanych szlaków turystycznych, o różnym stopniu trudności i czasie przejścia. Zwłaszcza jeden z nich, szlak żółty z Rabki-Zaryte, cieszy się szczególnym zainteresowaniem miłośników górskich wypraw z dreszczykiem emocji.

 

Jest to bowiem dość trudny i wymagający szlak, który w opinii wielu bardziej przypomina szlak tatrzański aniżeli trasę charakterystyczną dla Beskidów. Warto jednak podjąć wyzwanie jego pokonania, gdyż po drodze zobaczymy jedną z najwiekszych atrakcji Lubonia Wielkiego - jedyne gołoborze, jakie posiada Beskid Wyspowy.


fot. Nocowanie.pl

 

Gdzie leży Luboń Wielki? Skąd wzięła się jego nazwa?


Beskidy to piękne, malownicze góry, które dzielą się na kilka pasm. Jednym z nich jest Beskid Wyspowy, na terenie którego znajduje się Luboń Wielki, piąty co do wysokości szczyt tego pasma, wznoszący się na wysokość 1022 m n.p.m. Luboń Wielki posiada największą wybitność spośród wszystkich szczytów Beskidu Wyspowego, która wynosi 512 metrów. Przez miejscowych nazywany jest Biernatką lub Biernotką.

 

Wokół tego charakterystycznego wzniesienia krąży wiele lokalnych legend. Według jednej z nich, nazwa Luboń wzięła się od nazwiska miejscowego rozbójnika, który zakochał się w córce złego czarnoksiężnika Arwota (jego siedzibą miał być Turbacz) i za karę został zamknięty w jednej z jaskiń lub szczelin znajdujących się na stokach wzniesienia.

 

U podnóża Lubonia Wielkiego znajdują się miejscowości Glisne, Mszana Dolna, Rabka Zaryte, Tenczyn i inne. Od szczytu odchodzi długi grzbiet, w którym znajduje się Luboń Mały, który nie jest jednak tak znany, co jego "większy brat". To właśnie Luboń Wielki cieszy się w tej okolicy największym zainteresowaniem wśród turystów głównie ze względu na piękne widoki, jakie można podziwiać z jego szczytu. Przy dobrej pogodzie można stamtąd wypatrzeć nawet Tatry Wysokie, świetnie widoczne są także charakterystyczne wzniesienia Beskidu Wyspowego - Szczebel, Lubogoszcz, Ciecień i Śnieżnica.

Odkryj piękno Beskidu Wyspowego, wybierz: Wierchy Beskidu

 

Walory turystyczne Lubonia Wielkiego


Na szczycie góry znajduje się niewielkie schronisko turystyczne, w którym można zatrzymać się na nocleg lub obiad.

fot. Nocowanie.pl

 

Charakterystycznym elementem krajobrazu Lubonia Wielkiego jest także wieża przekaźnikowa, którą widać z daleka - dzięki jej obecności można bezbłędnie rozpoznać Luboń Wielki na tle pozostałych szczytów Beskidu Wyspowego.


fot. Nocowanie.pl

 

Po drodze na szczyt turyści korzystający z żółtego szlaku turystycznego o nazwie Perć Borkowskiego, będą mieli okazję przejść przez rezerwat przyrody "Luboń Wielki", zobaczyć słynne gołoborze, a także charakterystyczne skałki Dziurawe Turnie.

 

Ta trasa bywa jednak sporym wyzwaniem, głównie ze względu na konieczność wspinania się na niektórych jej odcinkach.Szczyt Lubonia Wielkiego porastają lasy jodłowy-świerkowe oraz buczyna karpacka. Okolice te posiadają także ciekawą i zróżnicowaną faunę i florę.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Na terenie Lubonia Wielkiego znajdują się dwie polany - Polana Lugusowa i Polana Surówki. Na zboczach, na terenie Dziurawych Turni znajdują się natomiast liczne jaskinie, w tym największa spośród nich, Jaskinia w Luboniu Wielkim, która liczy sobie aż 26 metrów długości oraz posiada deniwelację dochodzącą do 9 metrów. Jaskinie te stanowiły podobno schronienie dla partyzantów podczas II wojny światowej.

 

Szlaki turystyczne na Luboń Wielki


Na Luboń Wielki można dostać się na kilka sposobów. Do wyboru mamy zarówno łatwy szlak, jak i trudny, możemy zecydować się na dłuższą wycieczkę, jak i dotrzeć na szczyt Lubonia w o połowę krótszym czasie. Takie zróżnicowanie dróg prowadzących na to wzniesienie sprawia, że na szczyt Lubienia Wielkiego może dostać się praktycznie każdy - w tym dzieci i osoby starsze. Należy wybrać szlak dostosowany do swojej kondycji i umiejętności oraz cieszyć się wycieczką.

Przyczytaj: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Bez względu na to, którym szlakiem dotrzemy na szczyt, na miejscu czekają na nas te same atrakcje - piękne widoki, schronisko PTTK, taras widokowy, na na nim ławki, stoły i miejsce na ognisko pod chmurką, a także punkt meteorologiczny, niewielka zadaszona kaplica oraz najbardziej charakterystyczny element krajobrazu Lubonia Wielkiego - wysoka wieża przekaźnikowa. Została wybudowana w 1961 roku, w celu umożliwienia transmisji Mistrzostw Świata FIS w Zakopanem.


fot. Nocowanie.pl

 

Za najłatwiejszy szlak na Luboń Wielki uznawany jest niebieski szlak prowadzący z Rabki-Zaryte. Wariant ten jest często wybierany jako opcja powrotu, ze względu na łatwość jego pokonania. W połączeniu z żółtym szlakiem (Perć Borkowskiego) pozwala na zrobienie pętli.

 

Najtrudniejszym szlakiem jest natomiast Perć Borkowskiego - żółty szlak, który ma swój początek w Rabce-Zaryte i pozwala na podziwianie największych atrakcji Lubonia Wielkiego - rezerwatu przyrody, gołoborza i Dziurawych Turni.


To właśnie ze względu na jego atrakcyjność krajobrazową, pomimo swojej trudności cieszy się zdecydowanie największym zainteresowanie wśród turystów odwiedzających Luboń Wielki.

 

W najkrótszym czasie na szczyt Lubonia Wielkiego dojdziemy natomiast czerwonym szlakiem z Mszany Dolnej i Przełęczy Glisne. Jego wybór pozwala skrócić czas przejścia o połowę, jednak trasa ta omija gołoborze, przez co jest wybiera głównie w dnie, kiedy przejście żółtym szlakiem jest zbyt ryzykowne, przez turystów z małymi dziećmi oraz osoby starsze.

 

Oprócz tego, na Luboń Wielki prowadzi także szlak zielony z Rabki-Zdroju (dzielnica Śmietanowa). To łatwy szlak, który świetnie sprawdzi się na rodzinną wyprawę. Podobnym poziomem trudności charakteryzuje się także szlak niebieski z Lubonia Małego.

 

Wyprawa na Luboń Wielki. Wejście żółtym i zejście niebieskim szlakiem


Żółty szlak to zdecydowanie najpopularniejsza opcja na wejście na Luboń Wielki. Szlak ma swój początek w Rabce-Zaryte i jest uznawany za dość trudny - wejście na niego polecane jest przy dobrej, słonecznej pogodzie, głównie w okresie wiosenno-letnim.

 

Jesienią i zimą oraz w deszczowe dni zalecany jest natomiast wybór łatwiejszego wariantu wejścia (np. szlaku niebieskiego z Rabki-Zaryte), ze względu na śliskość podłoża i ryzyko poślizgnięcia się na skałkach. Jeśli jednak warunki pogodowe są sprzyjające, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć wyzwanie szlaku żółtego i przy okazji zobaczyć największe atrakcje Lubonia Wielkiego!


fot. Nocowanie.pl

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w okolicy Lubonia Wielkiego?


Jako że popularnym miejscem startu wyprawy na Luboń Wielki jest Rabka-Zaryte, jedna z dzielnic Rabki-Zdroju, na nocleg warto zatrzymać się właśnie w tej miejscowości. Pozwoli to na wejście na szlak bez konieczności dojazdu do miasta z innego rejonu Beskidu Wyspowego. Noclegi w Rabce-Zdroju są dostępne w miejscowych pokojach i kwaterach, domkach letniskowych, a także w apartamentach i gospodarstwach agroturystycznych. Zdecydowanie jest więc z czego wybierać!

Apartamenty przy Parku

Apartamenty przy Parku

Rabka-Zdrój, ul. Kliszczaków

Apartamenty Rabka-Zdrój 9.8
Willa Kamilówka

Willa Kamilówka

Rabka-Zdrój , ul. Do Pociesznej Wody

Apartamenty Rabka-Zdrój 9.9

 

Dobrym wyborem jeśli chodzi o zakwaterowanie w okolicy będzie także zatrzymanie się na nocleg w Mszanie Dolnej. W miejscowości swój początek ma bowiem łatwiejszy i przez to bardziej polecany dla początkujących szlak czerwony przez Przełęcz Glisne. W odległości ok. 6 km od Mszany Dolnej znajduje się kolejna, równie warta naszej uwagi miejscowości - Kasina Wielka. Noclegi w Kasinie Wielkiej to głównie domki letniskowe i agroturystyki - idealny wybór dla turystów poszukujących ciszy, spokoju i kameralnej atmosfery w miejscu zakwaterowania.

 

Wejście na żółty szlak w Rabce-Zaryte


Czas przejścia szlakiem żółtym na szczyt Lubienia Wielkiego wynosi ok. 2 godzin. Do pokonania jest dystans ok. 5 km. Przy wejściu na szlak dostępny jest parking, obok którego znajduje się sklep spożywczy, gdzie można zaopatrzyć się w bilety. Początkowo trasa biegnie w okolicy gospodarstw, następnie kieruje się na polne drogi, z których świetnie widoczny jest Luboń Wielki wraz z charakterystycznym nadajnikiem telewizyjnym.

 

Początkowo szlak jest łatwy i nie sprawia problemów. Po pewnym czasie wchodzimy do lasu i zaczyna się już bardziej wymagające podejście, a ścieżka stopniowo staje się coraz bardziej kamienista. Po pewnym czasie mijamy czerwoną tabliczkę, która informuje, że właśnie znaleźliśmy się na terenie rezerwatu przyrody nieożywionej "Luboń Wielki". Tuż za nią czekają na nas największe atrakcje i zarazem trudności na trasie!


fot. Nocowanie.pl

 

Gołoborze, Dziurawe Turnie i najtrudniejszy etap wyprawy


Gołoborze to rodzaj rumowiska skalnego, znajdującego się na stokach gór, na obszarach leśnych. Najbardziej znane gołoborza w Polsce występują w Górach Świętokrzyskich, Karkonoszach, Rudawach Janowickich, Masywie Śnieżnika, a także w Bieszczadach i na Babiej Górze. Co ciekawe, gołoborza nie są charakterystyczne dla tych terenów - jedynie w całym Beskidzie Wyspowym gołoborze znajduje się właśnie na Luboniu Wielkim.


fot. Nocowanie.pl

 

Przejście przez gołoborze jest dość wymagające. Jest tu stromo, a w niektórych momentach trzeba się także wspinać. Piękne widoki, jakie roztaczają się już z tego miejsca, całkowicie wynagradzają jednak wysiłek - ze szczytu gołoborza, przy dobrej pogodzie, bardzo dobrze widoczne są Tatry Wysokie. Następnie szlak na Luboń Wielki prowadzi przez Dziurawe Turnie, kolejną atrakcję. To właśnie tu znajdują się jaskinie, których na Luboniu Wielkim jest podobno aż 13. Największa z nich, Jaskinia w Luboniu Wielkim, jako jedyna posiada własny mikroklimat.


fot. Nocowanie.pl

Sprawdź: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Dalsza droga na szczyt Lubonia Wielkiego i schronisko PTTK


Po przejściu gołoborza i Dziurawych Turni, trasa staje się ponownie łatwa i przyjemna. I taka pozostaje do samego końca. Kiedy naszym oczom ukaże się charakterystyczny budynek schroniska PTTK, dotarliśmy do celu!


fot. Nocowanie.pl

 

Schronisko powstało z inicjatywy Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Rabce w 1931 r. Jest nieduże i oferuje 25 miejsc noclegowych. Według wielu, jego fasada wyglądem przypomina domek Baby Jagi. Atutem schroniska jest 9-osobowy pokój z oknami na cztery strony świata, z których rozpościera się rozległa panorama okolicy.

Poznaj: Kultowe schroniska górskie w Polsce. Gdzie się wybrać?

 

Droga powrotna do Rabki-Zaryte - który szlak wybrać?


Ze szczytu Lubonia Wielkiego można podziwiać widoki na północ i na zachód. Widoczny z tego miejsca jest m. in. Szczebel, Lubogoszcz, Babia GóraBeskid Makowski. Kiedy już nacieszyliśmy się pięknymi widokami, przychodzi pora na zejście na dół. Do wyboru mamy dwie opcje - powrót szlakiem żółtym szlak niebieski. Obydwie zaprowadzą nas do miejsca, w którym rozpoczęła się nasza wyprawa - do Rabki-Zaryte.



fot. Ola_i_Eryk / AdobeStock, CC0


Najwięcej turystów decyduje się na niebieski szlak, który jest po prostu łatwiejszy. Żółty szlak może bowiem stwarzać większe problemy oraz być ryzykowny zwłaszcza przy zejściu. Niebieski szlak początkowo biegnie równolegle z zielonym szlakiem, którym można z kolei dostać się do Rabki-Zdrój Śmietanowa. Droga niebieskim szlakiem prowadzi głównie przez las i jest mało wymagająca. Czas przejścia z Lubonia Wielkiego do Rabki-Zaryte wynosi ok. 50 minut.

Przeczytaj: Wieża widokowa na Górze Skiełek - nowa atrakcja Beskidu Wyspowego

Następny artykuł Jak zachęcić turystów do...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!