Lubuskie - ciekawe miejsca do zwiedzania

Lubuskie - ciekawe miejsca do zwiedzania

Urlop w województwie lubuskim to znakomity pomysł dla wszystkich, którzy szukają miejsca na wakacje z dala od ludzi. Ziemia Lubuska należy bowiem do niezwykle cennych przyrodniczo terenów – nie znajdziemy tam metropolii, zamiast tego czekają na nas cieniste lasy, malownicze jeziora i bogata natura. Wakacje w Lubuskiem to obietnica wypoczynku i korzystania z całego mnóstwa atrakcji. Przekonajcie się sami!

Jakie są najważniejsze atrakcje województwa lubuskiego? Trudno wymienić kilka konkretnych punktów, gdyż Ziemia Lubuska słynie z cennych przyrodniczo miejsc, jak też malowniczych miasteczek, pamiętających czasy średniowiecza, czy owianych tajemnicą fortyfikacji. Najważniejsze lokalizacje połączone są siecią szlaków turystycznych, a region możemy zwiedzać zarówno z poziomu lądu, jak i wody.

Mamy więc pewność, że Ziemia Lubuska jest miejscem, w którym można wspaniale spędzić czas. Nadaje się nie tylko na krótki, weekendowy wyjazd, ale również na prawdziwe wakacje. Miesiące wiosenne i letnie są porą, kiedy region ożywa i ukazuje się wszystkim w pełnej krasie.

Miejsca, które warto zobaczyć w województwie lubuskim


Województwo lubuskie wyróżnia między innymi fakt posiadania dwóch stolic. Centra tamtejszej władzy znajdują się w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim. Jednak powodem, dla którego warto odwiedzić te miasta jest fakt, iż stanowią niezwykle interesujące ośrodki.

Zielona Góra położona jest na malowniczym zboczu doliny Odry. Warto zobaczyć tam Stare Miasto z pięknym rynkiem – zabytkowa zabudowa ocalała z wojennej zawieruchy, więc Zielona Góra nie straciła swego wyjątkowego charakteru. Jednak tym, co rozsławiło miasto w całym kraju jest tradycja winiarska, na której opiera się duża część strategii promocyjnej miasta. W różnych punktach Zielonej Góry znajdziemy figurki Bachusików, a sam Bachus, bóg wina i dobrej zabawy, gości tam na początku września podczas kilkudniowego Winobrania. W tym czasie odbywa się duży Jarmark Winobraniowy, organizowane są także koncerty i wydarzenia kulturalne. Do atrakcji Zielonej Góry należy także jedyne w kraju Muzeum Wina, które przybliża historię powstawania tego trunku, oraz leżące poza ścisłymi granicami miasta Muzeum Etnograficzne. Jest to malowniczy skansen, prezentujący zabytkową architekturą ludową Zachodniej Wielkopolski, Dolnego Śląska, Wschodnich Łużyc oraz historycznej Bukowiny.

fot. Arcaion / Pixabay.com CC0

Czym natomiast wyróżnia się Gorzów Wielkopolski? Do atutów na pewno należy jego lokalizacja nad Wartą. Gorzowianie znakomicie ją wykorzystali, tworząc jedną z największych atrakcji turystycznych, czyli Bulwar Nadwarciański. Latem nabrzeże po prostu tętni życiem i znakomicie się tam wypoczywa. Na spragnionych oddechu ludzi czeka tam strefa relaksu z kawiarnianymi ogródkami i knajpkami, znajdującymi się na zacumowanych przy brzegu barkach. Ciekawym elementem architektury jest woliera dla egzotycznych ptaków, przy której znajduje się plac zabaw. Bulwar uatrakcyjniają także sadzawki oraz rzeźby plenerowe, do tego na jego wschodnim krańcu czeka molo oraz przystań dla łodzi. Po zmroku na Warcie pojawiają się podświetlane, pływające fontanny. Bulwar Nadwarciański jest miejscem spotkań gorzowian, których przyciąga swobodna atmosfera oraz oferta koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

Ziemia Lubuska to również mniejsze, ale bardzo klimatyczne miasteczka. Należy do nich między innymi Łagów Lubuski, uważany za jedną z niezwykle atrakcyjnych miejscowości regionu. Na czym polega fenomen tego miejsca? Ludzi przyciąga tam na przykład malownicze położenie – najstarsza część Łagowa rozlokowała się na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami. Centralnym puntem jest tam XIV-wieczny zamek joannitów, gdzie obecnie mieści się hotel, warte uwagi są również pozostałości średniowiecznych obwarowań, czyli bramy Polska i Marchijska. Latem w Łagowie naprawdę sporo się dzieje, organizowane są ważne festiwale jak Lubuskie Lato Filmowe, a oprócz tego Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Jarmark Joannitów. Oprócz tego okolica miejscowości jest niezwykle cenna przyrodniczo. Łagowski Park Krajobrazowy chroni jeziora oraz charakterystyczne bukowe lasy wraz z zamieszkującymi je zwierzętami.

Jeśli cenimy zabytki architektury, podczas urlopu w Lubuskiem koniecznie powinniśmy zajechać do Żagania. Do zobaczenia jest tam ogromny kompleks zabudowań klasztornych, przez wieki należących do ojców augustianów, na który składają się gotycki kościół, dawny klasztor oraz budynki konwiktu i spichlerza. Co ciekawe, mimo tego że podczas drugiej wojny światowej Żagań zamienił się w gruzowisko, klasztor pozostał niemal nienaruszony. Dlatego możemy zwiedzić tam między innymi klasztorną bibliotekę, której ściany zdobią freski Neunhertza, wybitnego śląskiego twórcy. Warto również zdawać sobie sprawę, że pomieszczenie wyróżnia się wyjątkową akustyką – można szeptem rozmawiać z osobą stojącą po drugiej stronie biblioteki i świetnie się słyszeć. Koniecznie trzeba tego spróbować! Ze względu na swoje rozmiary, obiekt stał się najbardziej charakterystycznym elementem żagańskiej panoramy.

fot. PublicDomainPictures / Pixabay.com CC0

Z czego słynie województwo lubuskie?


Województwo lubuskie słynie z przyrody, przecież w jego granicach znajduje się liczący osiem tysięcy hektarów Park Narodowy Ujście Warty! Chroni on rzadkie gatunki ptaków, które w tym miejscu występują w ogromnych ilościach. Poza tym obejmuje niesamowicie malownicze tereny mokradeł, trzęsawisk, sąsiadujących z łąkami i polami, co tworzy niezwykłą mozaikę. Na wycieczkę koniecznie trzeba zabrać aparat oraz lornetkę, by znaleźć się jeszcze bliżej tych wszystkich cudów natury!

Inne miejsca, z których słynie województwo lubuskie powstało dzięki działaniom człowieka. Choć zwykle przynosi ona opłakane skutki, tym razem powstały cuda wpisane na listę UNESCO. Jednym z nich jest Geopark Łuk Mużakowa utworzony na terenie dawnej kopalni odkrywkowej, gdzie eksploatowano węgiel brunatny oraz iły ceramiczne. Zamknięto ją w latach 70. XX wieku, a później próbowano wesprzeć przyrodę w procesach rekultywacyjnych. Efektem jest zachwycające miejsce, gdzie można zobaczyć na przykład kolorowe jeziorka, wypełniające stare wyrobiska. Na terenie geoparku stworzono trasę turystyczną z tablicami informacyjnymi, platformami i tarasem widokowym. Na spacer koniecznie trzeba zabrać aparat, bo miejsce jest zachwycające!

Niedaleko Geoparku Łuk Mużakowa znajduje się Park Mużakowski, kolejne zachwycające miejsce na mapie województwa lubuskiego, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku na polecenie Hermanna von Pückler-Muskaua, pruskiego arystokraty. Jego twórcy wzorowali się na parkach w stylu angielskim. Park Mużakowski zajmuje obszar siedmiuset hektarów, a przedziela go granica polsko-niemiecka – na szczęście można zwiedzać go bez przeszkód. Popularne wśród odwiedzających to miejsce turystów są nie tylko przechadzki, ale przejażdżki rowerowe i bryczką, a poza tym również spływy kajakowe i pontonowe.

fot. DominikaKukulka / Pixabay.com CC0

Podczas wypoczynku w Lubuskiem warto znaleźć czas, by zwiedzić Międzyrzecki Rejon Umocniony. To system obronny wschodniej granicy Trzeciej Rzeszy, powstały w latach 30. i 40. XX wieku, rozciągający się na przestrzeni stu kilometrów! Najciekawszy odcinek znajduje się w okolicy Międzyrzecza. Szacuje się, że długość podziemnych korytarzy w wynosi w tym miejscu aż trzydzieści pięć kilometrów, poza tym można tam zwiedzić skansen sprzętu wojskowego. Na turystów czeka kilka wariantów wycieczek po ukrytych bunkrach i tunelach. Co ważne, większość korytarzy dostępna jest tylko pomiędzy kwietniem a październikiem. Jest to spowodowane ochroną nietoperzy, które spędzają tam miesiące zimowe. Szacuje się, że kolonia ssaków liczy trzydzieści tysięcy osobników!

Pojezierze Lubuskie – atrakcje turystyczne


Ziemia Lubuska to niezwykle różnorodny region, oferujący także wypoczynek nad wodą. Wystarczy wybrać jeziora Pojezierza Lubuskiego – tworzy je kilkaset akwenów o krystalicznie czystej wodzie. Największym i najlepiej zagospodarowanym jest rozległe Jezioro Sławskie, na którym znajdują się trzy wyspy na co dzień zamieszkane przez różne gatunki ptaków. Wypoczynek tam polecamy więc osobom zainteresowanym ornitologią, ale nie tylko. Jezioro Sławskie to również wspaniałe miejsce dla wędkarzy, gdyż w jego wodach żyją szczupaki, sandacze, okonie oraz wiele innych gatunków ryb. Poza tym okoliczne miejscowości przygotowały bogatą infrastrukturę wypoczynkową, obejmującą plaże i kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz bazę noclegową.

Popularnym miejscem Pojezierza Lubuskiego jest wspomniany już Łagów Lubuski, leżący pomiędzy jeziorami Łagowskim oraz Ciecz. Działają tam kąpieliska i wypożyczalnie sprzętu wodnego z kajakami i rowerami wodnymi. Panują także doskonałe warunki dla kajakarzy – popularna wodna trasa biegnie z Łagowa, przez jezioro Ciecz na Trześniowskie. Spływ kajakowy można zorganizować również w innym miejscu, na przykład w miejscowości Długie nad jeziorem Lipie. To propozycja na jednodniową wycieczkę, z którą poradzą sobie nawet początkujący. Trasa prowadzi przez jezioro Lipie, Słowa i Osiek, a na kajakarzy czekają malownicze, urozmaicone widoki akwenów, lasów oraz mokradeł. Tam jest naprawdę pięknie!

fot. ©kabat / AdobeStock

Następny artykuł 12 najciekawszych skansenów...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!