Lubuskie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?

Lubuskie dla turystów. Gdzie warto się wybrać?

Chyba każdy dobrze wie, że podróżując po Polsce, w każdym regionie natkniemy się na wyjątkowe miejsca, dzięki którym nasz urlop będzie należał do tych z kategorii udanych. Zwiedzanie zabytków, wspaniała przyroda, wypoczynek nad wodą lub w aktywny sposób - możliwości jest wiele, a wszystko to będzie możliwe w kolejnym regionie, który mamy przyjemność zaprezentować. Mowa tu oczywiście o województwie lubuskim, które stanowi doskonałe miejsce na krótszy lub dłuższy wyjazd. Warto podkreślić, że jest to region nie do końca odkryty, a mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli co nieco przybliżyć najważniejsze miejsca, dzięki czemu już dziś możliwe stanie się zaplanowanie wypoczynku w tym regionie. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Na wstępie warto podkreślić, że region województwa lubuskiego, może nie jest tak bardzo oblegany, jak to ma chociażby miejsce w przypadku gór, morza, czy Mazur. Pomimo tego, ma w sobie to coś, co przyciąga coraz większe grupy turystów. To przede wszystkim bliskość Niemiec i poniemieckie zabudowania w miejscowościach pełnych klimatu, wspaniałe zabytki oraz wiele możliwości wypoczynku na łonie przyrody, czy nad wodą. Pobyt w województwie lubuskim stanowi doskonałą propozycję wypoczynku praktycznie dla każdego - na pewno nie będą się tu nudzić rodziny z dziećmi, osoby starsze, czy grupy znajomych. Odkrywanie Polski warto rozpocząć od miejsc naprawdę wyjątkowych, a Lubuskie z powodzeniem można zaliczyć właśnie do tej kategorii. 


Warto zaznaczyć, że praktycznie każda miejscowość w województwie lubuskim stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu. Jeśli przyjechaliśmy tu swoim prywatnym samochodem, to aż grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam cały ten region. Aktywni, młodzi, osoby starsze, rodziny z dziećmi - tu na pewno każdy znajdzie się coś dla siebie i to zarówno podczas krótkich, weekendowych wyjazdów, jak i podczas długich urlopów. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się nad tym, co województwo lubuskie ma niezwykłego do zaoferowania, to spieszymy z podpowiedzią.


Sprawdź również: Lubuskie dla zakochanych - 10 pomysłów na romantyczny weekend we dwoje


Co warto wiedzieć o województwie lubuskim?


Analizując miejsca i możliwości, jakie daje nam województwo lubuskie, warto nieco bliżej przyjrzeć się najważniejszym informacjom z nim związanym. A naprawdę ma się czym pochwalić. Województwo lubuskie jest województwem w zachodniej Polsce o powierzchni 13 988 km2, zamieszkiwanym przez nieco ponad milion mieszkańców. Z turystycznego punktu widzenia, warto podkreślić, że region Ziemi Lubuskiej cieszy się dużą popularnością praktycznie przez cały rok. Gorzów Wielkopolski oraz Zielona Góra - te miejscowości zna chyba każdy, bo to właśnie w dużej mierze właśnie one są najchętniej wybierane na wakacyjny wyjazd lub urlop w pozostałych miesiącach. Do tego wszystkiego należy podkreślić wspaniały klimat, ciszę i spokój, otoczenie lasów, które zajmują w tym regionie powierzchnię aż 710,2 tys. hektarów, co czyni je najbardziej zalesionym województwem w Polsce, niezliczoną ilość tras spacerowych, zabytki i miejsca z bogatą historią, doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną - m.in. dla tych powodów, każdego roku tysiące turystów wybiera właśnie ten region na miejsce swojego wypoczynku. Są to zarówno krótkie, weekendowe wyjazdy, jak i długie - tygodniowe urlopy. Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze sprzyjającą aurę, to otrzymamy naprawdę wyjątkowe miejsce na wakacje lub wypoczynek w innym miesiącu.


Warto również podkreślić przyrodnicze walory tego regionu. Przede wszystkim Ziemia Lubuska kusi turystów licznymi walorami przyrodniczymi. Malownicza kraina pokryta jest gęstymi lasami, pofalowana wzgórzami oraz ozdobiona licznymi jeziorami. Stanowi po prostu idealny zakątek dla wszystkich miłośników obcowania z piękną i dziką przyrodą. Jeżeli kiedykolwiek zamarzy nam się ucieczka na łono natury z dala od miastowego zgiełku, to chyba nie znajdziemy nic lepszego. Na obszarze województwa lubuskiego znajdują się 2 parki narodowe oraz 8 parków krajobrazowych. Piękna przyroda to jednak nie wszystko. Ziemia Lubuska to także kraina wina i miodu, romantyczne miasta oraz wiele naprawdę ciekawych miejsce, które tylko czekają, aż całkiem się w nich zakochamy. Oprócz tego warto podkreślić doskonale rozwiniętą infrastrukturę, gospodarkę, czy możliwość kontynuowania edukacji na wyższym poziomie. W tym regionie dobrze się żyje, jak i wypoczywa o każdej porze roku.


Przeczytaj koniecznie: Lubuskie na weekend - co warto zobaczyć?


Co warto zobaczyć w województwie lubuskim?


Jeśli mamy do dyspozycji tydzień lub dwa, to podczas wypoczynku na Ziemi Lubuskiej, powinniśmy zobaczyć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze. Jeśli mamy do dyspozycji swój prywatny samochód, to tym lepiej. Wiele atrakcji jest od siebie oddalonych, a przemieszczanie się w ten właśnie sposób, pozwoli odkryć jak najwięcej. Możemy być pewni tego, że na Ziemi Lubuskiej nikt nie powinien się nudzić - po mile spędzonym czasie na łonie przyrody, będziemy mieć okazję do podziwiania i poznawania wielu niezwykłych miejsc. Co w związku z tym warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!


Ziemię Lubuską dobrze jest zwiedzać z perspektywy roweru. Sprawdź również: Rowerem przez Lubuskie


  • Wizyta w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze


Poznawanie i odkrywanie regionu najlepiej jest rozpocząć od najpopularniejszych miejscowości w tym regionie. W przypadku województwa lubuskiego są to Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra. To miasta z klimatem, które kryją w sobie wiele tajemnic, dzięki czemu ich zwiedzanie powinno być tylko i wyłącznie przyjemnością.


Z pewnością mało osób wie, że Gorzów Wielkopolski w granicach Polski znajduje się od końca II wojny światowej. Duża część atrakcji i zabytków się tu znajdujących ma w związku z tym charakter poniemiecki. Wśród zabytków i miejsc, które każdy powinien zobaczyć, niezależnie od pory roku, znajdują się przede wszystkim: kościół farny Wniebowzięcia NMP, pochodzący z XIV wieku, mury miejskie, Rynek, deptak nad Wartą, pajączek w Gorzowie, na szczycie którego znajduje się platforma widokowa, bimba w Gorzowie – replika zabytkowego tramwaju z końca XIX wieku, Studnia Czarownic, pomnik Jancarza, czy też pomnik Kloszarda. Śmiało można stwierdzić, że Gorzów jest dobrym miejscem na wyjazd, niezależnie od pory roku. Turystów można tu spotkać praktycznie przez cały rok. Przyczyniają się do tego m.in. liczne atrakcje, dobre warunki do rozwoju biznesu, jak i bliskość granicy zachodniej. Często się zdarza, że osoby powracające z Niemiec zatrzymują się tu na krótszą lub dłuższą chwilę.

 

 

 

 


Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Gorzowie Wielkopolskim


Podobną popularnością cieszy się kolejna z miejscowości, czyli Zielona Góra. Również i tu nikt nie powinien się nudzić. Jest miastem zabytkowym, z racji niewielkich zniszczeń wojennych w mieście ocalała cała przedwojenna zabudowa. Stare Miasto jest przepiękne, podobnie jak przedwojenne wille umiejscowione wzdłuż alei Niepodległości - reprezentacyjnego traktu miejskiego. Na tym atrakcje i punkty obowiązkowe jednak się nie kończą. Warto tu zobaczyć przede wszystkim: Stary Rynek, Wieżę Braniborską, Wieżę Łazienną, Muzeum Ziemi Lubuskiej, liczne szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, o różnej długości i stopniu trudności. W tym miejscu warto również podkreślić fakt, że Zielona Góra słynie z niezwykłych tradycji winiarskich - to właśnie głównie z tego regionu pochodzą polskie wina. Dlatego też każdego roku odbywa się tu Winobranie, na początku września. Jest to duża impreza plenerowa, podczas której centrum miasta zapełnia się mieszkańcami i turystami. Do Zielonej Góry z powodzeniem można przyjechać o każdej porze roku. Z racji Winobrania, najwięcej osób możemy tu spotkać we wrześniu. 

 

 

NOCLEGI NA PLACU SłOWIAŃSKIM

NOCLEGI NA PLACU SłOWIAŃSKIM

Zielona Góra, ul. Plac Słowiański

Apartamenty Zielona Góra 9.9
Luna

Luna

Zielona Góra, ul. Plac Słowiański

Hotele Zielona Góra 9.9
Gościniec Słoneczny

Gościniec Słoneczny

Drzonków, ul. DRZONKÓW- SŁONECZNA

Kwatery i pokoje Drzonków 9.8

 

 


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Zielonej Górze


  • Wizyta w Parku Narodowym Ujście Warty


Kontynuujemy dalsze poznawanie regionu Ziemi Lubuskiej i szybko przenosimy się z miast na łono przyrody. Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, w województwie lubuskim znajdują się 2 parki narodowe. Obowiązkowym punktem będzie wizyta w Parku Narodowym Ujście Warty. Obszar parku to aż 8 ha przestrzeni. Na przybywających tu turystów czeka bajeczna mozaika mokradeł, trzęsawisk, łąk i pastwisk. Do tego wszystkiego liczne trasy spacerowe, możliwość wypoczynku w ciszy i spokoju oraz wiele rzadkich gatunków chronionych ptaków, które przebywający tu turyści mogą podziwiać. To na pewno jeden z punktów obowiązkowych podczas urlopu na Ziemi Lubuskiej.


  • Wizyta na Pojezierzu Lubuskim


Chyba każdy lubi wypoczynek nad wodą, szczególnie w sezonie letnim. W województwie lubuskim znajdziemy kilka ciekawych propozycji wypoczynku nad wodą, idealnych dla każdej grupy wiekowej. Większość tutejszych zbiorników wodnych gwarantuje mile spędzony czas. Warto również zaznaczyć, że większość z nich znajduje się w niewielkiej odległości od dużych miast, co jest chętnie wykorzystywane przez ich mieszkańców. Tego typu wyjazdy cieszą się największym zainteresowaniem głównie wśród rodzin, par, czy grup znajomych. Wypoczywające tu osoby korzystają z uroków plażowania, uprawiają sporty wodne, czy spędzają czas aktywnie w zupełnie inny sposób. Występują tu liczne jeziora rynnowe. Do największych należą: Niesłysz i Błędno. Najgłębsze jest Jezioro Trześniowskie. Pamiętajmy również o tym, że na tutejszym pojezierzu znajdują się duże obszary leśne z udziałem buka - tj. Buczyna Łagowsko-Sulęcińska, a także bory sosnowe: Puszcza Rzepińska i Bory Postomskie. Pojezierze Lubuskie to gwarancja mile spędzonego czasu, zarówno dla miłośników wypoczynku nad wodą, jak i miłośników przyrody.


Poznaj: 5 najlepszych kąpielisk w województwie lubuskim


  • Spacer po Parku Mużakowskim


To kolejne wyjątkowe miejsce, szczególnie jesienną porą. Jego wyjątkowość tkwi przede wszystkim w tym, że znajduje się na granicy polsko-niemieckiej, a powierzchnia parku rozciąga się zarówno po stronie Polski, jak i Niemiec. Spacer w tym miejscu dostarczy wielu wspaniałych wrażeń. Park Mużakowski ma niezwykle bogatą historię. Pierwsze założenie parkowe zostało stworzone w XIX wieku przez pruskiego artystokaratę. Miejsce to przeszło niezwykłą rewitalizację, dzięki czemu w 2004 roku trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Było to możliwe dzięki wielkim wysiłkom Polski i Niemiec. Część parku, która znajduje się po niemieckiej stronie łączy się z polską stroną poprzez 2 mosty: Parkowy oraz Angielski. Park Mużakowski to punkt obowiązkowy podczas urlopu na Ziemi Lubuskiej.

 

 

Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Łęknicy


  • Wizyta w Geoparku Łuk Mużakowa


Przed nami kolejna z niezwykłych atrakcji przyrodniczych na Ziemi Lubuskiej. W czym tkwi wyjątkowość Geoparku Łuk Mużakowa? To wyjątkowy, przyrodniczy unikat, który otrzymał status światowego geoparku UNESCO. Jest to spiętrzona morena czołowa, rozciągająca się na granicy Polski i Niemiec – od Tuplic, Trzebieli i Łęknicy po stronie polskiej, do Weißwasser, Dőbern po stronie niemieckiej. Geopark podzielony jest doliną Nysy, która wyznacza jednocześnie granicę pomiędzy państwami. Warto zaznaczyć, że niegdyś znajdowała się kopalnia węgla brunatnego. Dawne kopalniane wyrobiska wypełniła woda, dzięki czemu sztuczne jeziorka mienią się różnymi barwami tęczy. Pięciokilometrowa trasa prowadzi przez obszary, gdzie wydobywano węgiel brunatny oraz ił ceramiczny. Na turystów czeka tu dobrze przygotowana ścieżka geoturystyczna z platformami, tarasem widokowym oraz tablicami informacyjnymi, na których przedstawiono szczegółową historię Geoparku Łuk Mużakowa. Wrażenia z pobytu w tym miejscu na pewno będą niesamowite.


  • Poznaj Zespół Poaugustiański w Żaganiu


Ta propozycja powinna szczególnie zainteresować miłośników historii. Cały kompleks, który możemy podziwiać podczas pobytu w Żaganiu zachwyca wielkością i rozwiązaniami architektonicznymi. Wśród miejsc i zabytków, które możemy odwiedzić podczas wizyty w kompleksie, należy zaliczyć przede wszystkim: gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor, konwikt i spichlerz. Cały kompleks, co warto zaznaczyć, idealnie wkomponował się w panoramę miasta. Pomimo zniszczeń wojennych, które nawiedziły Żagań, podczas II wojny światowej, kompleks pozostał w niemal nienaruszonym stanie. Jego barokowy charakter powinien zachwycić każdego. Jako ciekawostkę należy podkreślić fakt, że w Zespole Poaugustiańskim znajduje się biblioteka klasztorna z freskami Neunhertza, w której akustyka pozwala na rozmowę osób stojących w dwóch końcach pomieszczenia. Jest to bez wątpienia ewenement na skalę światową.



Stary Folwark Pietrzyków

Stary Folwark Pietrzyków

Lipinki Łużyckie, ul. Pietrzyków

Apartamenty Lipinki Łużyckie 4.8
Hostel Arena

Hostel Arena

Żagań, ul. Jana Kochanowskiego

Hostele Żagań 9.8
Ranczo

Ranczo

Małomice, ul. Śliwnik

Agroturystyka Małomice 9.3




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Żaganiu


  • Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie


To stosunkowo nowa atrakcja regionu, jednak na pewno największa, jeśli chodzi o jej rozmiar. To najwyższa obecnie figura Jezusa Chrystusa na świecie. Swoim wyglądem i rozwiązaniami architektonicznymi przypomina słynną rzeźbę, która to znajduje się w brazylijskim Rio de Janeiro. Pomnik ustawiony jest na wzniesieniu a jego całkowita wysokość wynosi 36 m (z tego 33 m na figurę Jezusa a 3 m na pozłacaną koronę). Dzięki ustawieniu figury na 16,5 metrowym sztucznie usypanym kopcu łączna wysokość pomnika i kopca wynosi 52,5 m. Koszt budowy szacowany jest na około 6 milionów złotych a waga konstrukcji  na ponad 440 ton. Pomnik został ufundowany  przez parafian, Polonię amerykańską oraz lokalnych przedsiębiorców. 

 

 

 

 


Oto najlepsze oferty noclegowe w Świebodzinie


  • Wizyta w Łagowie


Na sam koniec zostawiliśmy kolejne z miast, które w całym województwie stanowi prawdziwą perełkę. Niewielka i niezwykle urokliwa miejscowość położona jest między dwoma pięknymi jeziorami – Łagowski i Ciecz. Jednak na atrakcyjny klimat miasteczka wpływa także jego historyczny charakter. Zwiedzając Łagów, będziemy mogli zobaczyć warownię Joannitów, średniowieczną bramę gotycką z czerwonej cegły oraz kościół św. Jana Chrzciciela wzniesiony w 1726 roku. Można śmiało rzec, że wizyta w Łagowie dostarczy wielu pozytywnych wrażeń, związanych z odkrywaniem, poznawaniem historii i po prostu wypoczynkiem w miejscu z klimatem.






Poznaj oferty noclegowe w Łagowie


Mamy nadzieję, że wizyta na Ziemi Lubuskiej będzie pełna niezwykłych przeżyć. Region obfituje w wiele fantastycznych miejsc, które warto odkrywać nie tylko letnią porą. Pewne jest to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wspaniała przyroda, niezliczone szlaki turystyczne w lasach to prawdziwy raj dla miłośników wypoczynku w ciszy i spokoju. Charakter wielu miejsc podkreślają poniemieckie zabudowania. Klimat tu panujący pozwoli spędzić urlop w wyjątkowej atmosferze. Przekonaj się osobiście, jak wyjątkowe dla turystów potrafi być województwo lubuskie.


Następny artykuł Obiekt noclegowy przyjazny...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!