Majówkowy wyjazd krok po kroku
Co roku obiecujemy sobie porządnie przygotować się do wyjazdu, lecz finał jest taki, że mamy zwyczaj zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. W rezultacie, w naszej walizce brakuje ulubionej książki, gier planszowych dla dzieci, czy cieplejszej bluzy, która mogłaby przydać się podczas chodniejszych wieczorów. Najbliższą okazją do wypoczynku będzie długi weekend majowy. Co zrobić, aby był on w pełni udany? Zobaczcie sami!
Tegoroczna majówka będzie doskonałą okazją do zaplanowania sobie krótkiego wyjazdu w towarzystwie rodziny, czy znajomych. 1 maja przypada we wtorek, zaś 3-ci w czwartek. Jak wynika z kalendarza - biorąc zaledwie 3 dni wolnego - nasz urlop majowy może potrwać nawet 9 dni. Jak zatem przygotować się do wiosennego wypadu, aby uniknąć niepotrzebnego stresu?
1. Miejsce zakwaterowania
Aby nasze plany wyjazdowe mogły zostać zrealizowane, będziemy potrzebować noclegu. Na początek zastanówmy się, jaki rodzaj obiektu okaże się dla nas najbardziej odpowiedni. Jeśli wolimy samodzielnie przygotowywać posiłki - wybierzmy apartament wyposażony w aneks kuchenny. W przypadku kiedy nie przeszkadza nam uzależnienie się od pory wydawanych dań - lepiej sprawdzi się hotel. Przy wyborze noclegu, ważną kwestię będzie stanowiła lokalizacja obiektu. Wybieramy się nad morze? Zdecydujmy się na takie miejsce, które będzie zlokalizowane w pobliżu plaży, dzięki czemu skorzystamy z uroków nadmorskiego klimatu. Wybierając nocleg w górach, poszukajmy takiego z widokiem na Giewont, który umili nam każdy spędzony w nim poranek.
2. Środek transportu
Dojazd nad morze we własnym zakresie? Taka opcja kusi turystów niezależnością w trasie oraz możliwością zabrania ze sobą większej ilości bagażu. Zanim jednak zdecydujemy się na tę formę transportu, powinniśmy sprawdzić kilka istotnych rzeczy. Na pierwszy plan wysuwa się stan techniczny pojazdu. Nie zapominajmy także o podstawowym wyposażeniu auta jak: trójkąt, gaśnica, czy apteczka. Aby uniknąć nadrabiania drogi z powodu remontów, warto zaplanować sobie dokładną trasę przejazdu, z uwzględnieniem stacji benzynowych, a także miejsc, w których można zatrzymać się na postój lub ciepły posiłek. Pamiętajmy też, że w czasie długiego weekendu majowego, ruch na drogach może być wzmożony, dlatego starajmy się zachować jak najwiekszą ostrożność.
Urlop na Mazurach? Czemu nie! Przejrzyj oferty w kilku miejscowościach:
3. Prognoza pogody
Przed urlopem, koniecznie przejrzyjcie majówkową pogodę, co w znacznym stopniu ułatwi Wam pakowanie walizek. Co prawda, na upały nie ma co liczyć, jednak z pewnością przydadzą się swetry i kurtki przeciwdeszczowe. Długoterminową prognozę należy traktować z przymrużeniem oka, ale warto być na bieżąco, by w dzień wyjazdu móc jeszcze włożyć lub wyciągnąć coś z naszej walizki.
4. Pakowanie bagażu
Oprócz pogody, ważne jest również to, z kim wyjeżdżamy. To, co przyda się podczas majówki z dziećmi, okaże się zbędne gdy będziemy odpoczywać w towarzystwie znajomych. Każdy, kto planuje jakiś urlop, powinien wiedzieć, jak dobrze spakować walizkę. Jeśli chcemy np. zaoszczędzić miejsca w torbie podróżnej, zamiast półlitrowych płynów do kąpieli, lepiej kupić kilka mniejszych buteleczek. Płyny najlepiej jest zapakować w osobną torebkę foliową, która ochroni resztę rzeczy przed ich ewentualnym zalaniem. Ubrania dobrze jest rolować i układać ciasno obok siebie, a ważne dokumenty - trzymać w łatwo dostępnym miejscu. Dodatkowo, buty i cięższe rzeczy należy układać na dnie walizki lub od razu zakładać na siebie w dniu wyjazdu, natomiast mniejsze przedmioty pakować do bocznych przegródek walizki.
5. Sprawdzenie atrakcji
Niezależnie od tego, gdzie udamy się na urlop, warto wcześniej ustalić dostępność wszystkich atrakcji znajdujących się w pobliżu naszego miejsca zakwaterowania. Planując zwiedzanie okolicznych muzeów lub obiektów sportowych, powinniśmy sprawdzić godziny otwarcia poszczególnych placówek, co pozwoli nam uniknąć wielu rozczarowań.
Chcecie spędzić kilka dni nad morzem? Spacerowanie prawie pustymi plażami wcale nie musi być nudne, gdyż właśnie w weekend majowy, swoje podwoje zaczynają otwierać lokale gastronomiczne, które zawiesiły swoją działalność na okres zimowy. Udając się w góry, warto zaś poszukać miejsc, w których spotkamy zdecydowanie mniej turystów i będziemy mogli w pełni skorzystać z uroków otaczającego nas krajobrazu. I tak, zamiast przepychania się przez zatłoczone o każdej porze roku Krupówki, lepiej przejść się najstarszą ulicą Zakopanego - Kościeliską.
Zapoznaj się z innymi atrakcjami w Zakopanem.
6. Wydanie opinii
Po powrocie z majówki, rozpakowaniu wszystkich bagaży i stopniowym powrocie do codziennych obowiązków, przychodzi czas na podsumowanie wyjazdu. Pobyt w obiekcie noclegowym upłynął nam w bardzo miłej atmosferze, a życzliwi gospodarze zorganizowali dla nas ognisko wraz z kilkoma atrakcjami dla naszych maluchów? Najlepszą formą podziękowania za gościnę będą nasze rekomendacje, pozostawione w Internecie, a także pośród znajomych.
Komentarze (1)