Makarska Riwiera
Jakkolwiek podchodzimy do pobrzeża Makarskiego, przed nami pojawiasię wspaniały dar przyrody - monumentalna góra Biokovo w wszelkiej swojej impresywnej wielkości i urodzie, która unosi się nad Makarską Riwierę jak niepokonany stróż wszystkich osad w jej podnóżu oraz miejscowości turystycznych na wybrzeżu, które są jak błyszczący naszyjnik perłowy w jej podnóżu.
Przybycie statkiem do Makarskiej Riwiery jest zdarzeniem niezapomnianym. W ten sposób do początku lat 60-tych przychodzili podróżni i turyści i, zbliżając się wybrzeżu i przystaniom, cieszyli się krajobrazem. Od budowy adriatyckiej drogi turystycznej w roku 1965., szczególnie w ciągu ostatnich lat, przyjemność w przybyciu z morza coraz więcej znajdują turyści - żeglarze, którzy wypoczywają w starych portach, małych portach zwanych .mandrač' lub w nowobudowanych małych portach i marinach.
Lądem się do Makarskiej Riwiery z południowego wschodu wchodzi od Ploče przechodząc Bačinskie jeziora i po 12 km przybywa się do pierwsze miejscowości Makarskiej Riwiery, to Gradac. Z północnego zachodu się do Makarskiej Riwiery przybywa z kierunku Omisa przy przełęczy Dubci, gdzie przez Prisik (305 m) prowadzi droga z wnętrza kraju, od Sestanovac. Przybycie przez Biokovo z kierunku Vrgorac jest zwłaszcza impresywnym i niepowtarzalnym widokiem, kiedy wyłania się horyzont i wspaniały widok na Riwierę w jej pełnej urodzie, od Drasnice, przez Podgorę, Tučepi, Makarskę, Brela aż do Splitu, na wyspy Brač, Hvar, Korčula i półwyspu Peljesac.
Jakkolwiek podchodzimy do Makarskiej Riwiery, wciąż widzimy stare osady pod klifami i zboczami góry Biokovo, jeszcze zachowaną architekturę wiejską, stare domy i konoby, a wzdłuż wybrzeża miejscowości turystyczne z nowymi hotelami, domami, willami, harmonijnie włączone w rybackie i rolnicze osady, w których pulsuje nowe, nowoczesne życie w harmonii z dziedzictwem przodków.
Źródło: www.makarskainfo.com
Komentarze