Mało znane pałace w Polsce! Poznaj miejsca, które Cię zachwycą!

Mało znane pałace w Polsce! Poznaj miejsca, które Cię zachwycą!

Elegancko urządzone wnętrza, zachwycające fasady, dzieła sztuki w złotych ramach oraz urokliwe widoki za oknem! Życie w pałacu musiało być naprawdę przyjemne! Ci, którzy pragną poczuć namiastkę takiej sielanki, powinni odwiedzić najpiękniejsze pałace w Polsce – także te mało znane!

Pałac to nic innego jak reprezentacyjna rezydencja pozbawiona cech obronnych, w których zwykli odpoczywać władcy czy przedstawiciele wyższych warstw społecznych. Podczas gdy każdy szanujący się zamek musi posiadać własnego ducha dzwoniącego łańcuchami, tak każdy pałac winien czarować odwiedzających przepychem, dziełami sztuki, niezwykłymi kolekcjami, jasnymi wnętrzami oraz – także obowiązkowo – przestronnym ogrodem lub parkiem krajobrazowym. Im dłuższy spacer możemy zorganizować po popołudniowej herbatce, tym lepiej! 


Każdy miłośnik historii, a szczególnie tej związanej z arystokracją z pewnością odwiedził już takie perły jak: Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich, Pałac Branickich w Białymstoku, Raczyńskich w Rogalinie, Królewski w Wilanowie, Zamoyskich w Kozłówce czy Radziwiłów w Nieborowie. To jednak nadal nie wszystko! Poznajcie mniej znane pałace, o których mogliście nie słyszeć! I dajcie się oczarować!


Mało znany pałac na Podlasiu! Pałac Buchholtzów w Supraślu


Na poszukiwanie mniej znanych zabytków powinniśmy wyruszyć przede wszystkim na Podlasie! To tam czekają na nas wyjątkowe kolorowe cerkwie, Zamek w Tykocinie, charakterystyczny meczet w Kruszynianach. Odkrywając uroki Podlasia, warto zajrzeć także do klimatycznego Supraśla. To spokojne i klimatyczne miasto oferuje turystom ciszę i spokój, szlaki Puszczy Knyszyńskiej oraz cenny prawosławny monaster. Tutaj także możemy zobaczyć mniej znany pałac! Charakterystyczny secesyjny Pałac Buchholtzów został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku i pełnił funkcję rezydencji najsłynniejszej rodziny lokalnych fabrykantów. Piękny budynek będący jedną z architektonicznych perełek Podlasia łączy w sobie cechy renesansu francuskiego i włoskiego oraz elementów klasycystycznych i secesyjnych. Niezwykła mieszanka zachwyca i już z daleka przyciąga spojrzenia turystów. Jeżeli będziemy mieli okazję, warto zobaczyć także wnętrze pałacu, w którym zachowały się polichromie, meble oraz sztukateria. W międzyczasie będziemy mogli udać się na spacer po pałacowym parku, będącym jedynym secesyjnym ogrodem w całym województwie!


Atrakcyjne noclegi w Supraślu i okolicy


Dom Przy Puszczy

Dom Przy Puszczy

Supraśl, ul. Kodeksu Supraskiego

Domki Supraśl 10
Ptasie Radio

Ptasie Radio

Czarna Wieś Kościelna, ul. Wierzbowa

Kwatery i pokoje Czarna Wieś Kościelna 8.8


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy 


Zobacz także: 5 pomysłów na nieoczywiste wakacje w Polsce oraz 4 spokojne miasta idealne na wakacyjny weekend


Mało znany pałac w Wielkopolsce! Pałac Myśliwski w Antoninie


Pięknie i zaskakujące zabytki znajdziemy także w Wielkopolsce! Wśród nich warto zobaczyć między innymi magiczny i klimatycznych Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów znajdujący się w Antoninie – 79 kilometrów od Wrocławia. Piękny pałacyk został wybudowany w latach 1822-24 jako letnia rezydencja księcia Antoniego Henryka Radziwiłła oraz jego żony Luizy Hohenzollern. Jest on bezapelacyjnie jednym z najpiękniejszych drewnianych budowli w regionie oraz całym kraju. Pałac myśliwski składa się z geometrycznych modułów i swoim wyglądem nawiązuje do zamków myśliwskich wznoszonych dla królów niemieckich. We wnętrzu budynku znajduje się wielka sala wznosząca się na wysokość trzech kondygnacji. Tutaj spojrzenia turystów w pierwszej kolejności przykuwa ośmioboczny komin ozdobiony trofeami myśliwskimi. Obecnie w Pałacu znajduje się hotel, restauracja oraz Dom Pracy Twórczej. Odbywają się tu także koncerty oraz imprezy kulturalne. 


Czy wiesz, że...: W miejscu tym swego czasu gościł młody Fryderyk Chopin zaproszony przez samego księcia. Grał on na fortepianie, dawał lekcje księżniczce Wandzie, a także tworzył tu swoje dzieła. W Pałacyku Myśliwskim Książąt Radziwiłów powstały między innymi Introdukcja oraz Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Mało znane pałace na Śląsku. Pałac w Brynku


Jeden z mniej znanych pałaców w Polsce znajdziemy w okolicy Tarnowskich Gór. W niewielkiej miejscowości Brynek znajdziemy piękny i charakterystyczny zespół pałacowo-parkowy położony w klimatycznym parku krajobrazowym. Pałac został wybudowany w XIX wieku przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia. Następnie został on rozbudowany w 1872 roku, a w 1905 roku przebudowany zgodnie z projektem wrocławskiego architekta Karola Grossera – zyskując w ten sposób styl eklektyczny. Obok budynku znajduje się kaplica pałacowa wybudowana w XIX wieku. Podczas spaceru po parku zobaczymy także inne ciekawe zabudowania, jak m.in.: dom ogrodnika, wartownię, wozownię, wieżę ciśnień z zegarem, stajnie z ujeżdżalniami oraz oranżerię z cegły.


Sprawdź atrakcyjne noclegi w okolicy


Mało znane pałace na Śląsku. Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach


Na Śląsku znajdziemy jeszcze jeden mało znany pałac. W Pławniowicach – niewielkiej i urokliwej miejscowości położonej w okolicy Gliwic – znajdziemy przepiękny Zespół Pałacowo-Parkowy! Miejscowy zabytek jest prawdziwą architektoniczną perełką oraz jednym z najpiękniejszych pałaców w okolicy, ale w całym kraju! Zachwycająca budowla została zaprojektowana w latach 80. XIX wieku na polecenie hrabiego Franciszka II Ballastrema. Pałac w Pławniowicach robi wrażenie przede wszystkim za sprawą swojego nietypowego stylu. Zabytkowy obiekt prezentuje neoromantyzm niderlandzki z elementami neogotyckimi. Charakterystyczne zdobienia w połączeniu z ciekawą kolorystyką sprawiają, że pałac wydaje się pochodzić z zupełnie innej bajki!


Na czarującą atmosferę tego miejsca wpływa klimatyczny zabytkowy park otaczający pałac. Zielony las z licznymi unikatowymi gatunkami drzew i krzewów stanowi świetne miejsce na długie wiosenne i letnie spacery.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najpiękniejsze zamki i pałace Dolnego Śląska oraz Zaskakujące i mało znane zabytki w Polsce. Czy znacie je wszystkie?


Mało znane pałace w Wielkopolsce. Pałac w Kobylnikach


W Kobylnikach – uroczej wsi położonej na skraju Puszczy Noteckiej, około 7 kilometrów od Szamotuł  – znajdziemy urokliwy i mało znany pałac. Neobarokowy zabytek został wzniesiony w latach 1886-1887 z inicjatywy Tadeusza Twardowskiego. Pałac znajdował się w posiadaniu rodziny Twardowskich do 1939 roku, natomiast po zakończeniu wojny stał się częścią skarbu państwa. Po gruntownym remoncie w 1990 roku we wnętrzu pałacu zaczął funkcjonować luksusowy hotel wraz z restauracją. 


Pałac Twardowskich w Kobylnikach za sprawą ceglanej elewacji oraz obramowaniom z piaskowa zyskał charakterystyczny wygląd, który dodatkowo podkreślają liczne ozdobne wieżyczki, wykusze, balkony oraz tarasy ze stylowymi balustradami. Wewnątrz pałacu znajdują się zachowane XIX-wieczne kominki, sztukaterie, żyrandole oraz olbrzymie lustro. Pałac otoczony jest pięknym i klimatycznym parkiem. Podczas spaceru znajdziemy w nim kapliczkę neogotycką, cmentarz z grobami rodziny Twardowskich oraz płynącą leniwie rzekę Sama.


Atrakcyjne noclegi w okolicy:

 


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Następny artykuł Gdzie się wybrać na rower w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!