Małopolska dla aktywnych - 8 pomysłów na udany weekend w ruchu!
Uwielbiacie spędzać czas na świeżym powietrzu? Aktywny wypoczynek to jedyna słuszna forma relaksu, jaka was interesuje? Słowo „urlop” jest dla was synonimem górskich wypraw, spływów kajakowych oraz rowerowych wycieczek? Jeżeli poszukujecie interesujących pomysłów na spędzenie aktywnego weekendu w klimatycznych zakątkach i pięknych okoliczności przyrody koniecznie sprawdźcie, co oferuje dla was Małopolska! Oto kilka najciekawszych pomysłów na udany weekend dla aktywnych!
Małopolska to przepiękny zakątek naszego kraju. Znajdziemy tu wiele klimatycznych miejsc, zachwycających zabytków znanych na całym świecie oraz atrakcje gwarantujące naprawdę świetną zabawę. Region ten kojarzy się przede wszystkim z Krakowem, Zakopanem oraz kilkoma romantycznymi miejscami. Co jednak z osobami stawiającymi na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu? Czeka tu na nich naprawdę wiele świetnych miejsc! Sprawdźcie sami, gdzie się wybrać i jak spędzić aktywnie czas!
Poniżej znajdziesz ciekawe trasy w okolicy: Ojcowa, Niepołomic, Ciężkowic, Wadowic, Wieliczki, Tarnowa, a także w Pieninach i Babiej Górze.
Ojców i Ojcowski Park Narodowy
Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać na swoją bazę wypadową Ojców - położony zaledwie 26 kilometrów od Krakowa. Niewielka miejscowość to prawdziwa turystyczna perełka oferująca wiele możliwości - znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego oraz na trasach Szlaku Orlich Gniazd i Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Dzięki temu czemu mamy tu naprawdę wiele możliwości ciekawego spędzenia wolnego czasu!
Ojcowski Park Narodowy - najciekawsze szlaki piesze:
-
Dolinami Prądnika i Sąspówki (pieszy) - trasa od długości około 18 kilometrów przebiega przez Ojców, Grodzisko, Pieskową Skałę, Kalinów i Sąspów, by następnie powrócić do Ojcowa. Po drodze zobaczymy wiele atrakcyjny zakątków regionu, między innymi słynne ruiny zamku ojcowskiego, piękną drewnianą Kaplicę św. Jana Robotnika (zwaną Kaplicą na Wodzie), a także najbardziej znany ostaniec w kraju, czyli Maczugę Herculesa. Na koniec przemierzymy las i zejdziemy do Doliny Sąspowskiej. Pokonanie trasy powinno zająć nam około 5 godzin. Po drobnych modyfikacjach można ją pokonać także rowerem.
-
Pętla ojcowska (pieszy) - trasa o długości około 9 kilometrów. Rozpoczyna się w Ojcowie, a następnie przebiega przez Złotą Górę i Bramę Krakowską, a następnie wraca do Ojcowa. Po drodze miniemy ruiny zamku, a następnie przez las dotrzemy do Doliny Sąspowskiej. Następnie trasa zabierze nas do udostępnionej dla turystów Groty Łokietka, poprowadzi przez wąwóz Ciasne Skałki, aż do przepięknej skalnej Bramy Krakowskiej. Tam będziemy mogli podziwiać malownicze skały doliny. Prądnika. Do Ojcowa wrócimy, wchodząc na czerwony Szlak Orlich Gniazd. Podróż powinna zająć nam około 3 godzin.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Niepołomice i Puszcza Niepołomicka
Ciekawym miejscem na bazę wypadową dla aktywnych turystów będą Niepołomice. Historyczne miasto położone około 25 kilometrów od Krakowa, na granicy Puszczy Niepołomickiej jest interesującym miejscem. Znajdziemy tu przepiękny gotycki zamek z XIV wieku oraz znajdujący się w nim Muzeum Niepołomickie. W okolicy natomiast czeka piękna puszcza, którą trzeba odwiedzić!
fot. Tygrys s Kotem / zdjecia.nocowanie.pl
Puszcza Niepołomicka - najciekawsze szlaki:
-
Puszczańskie uroczyska (pieszy) - trasa o długości 18 kilometrów rozpoczyna się w Niepołomicach. Podróż możemy zacząć od zwiedzania renesansowego zamku królewskiego oraz gotyckiego kościoła z barkowym wyposażeniem. Następnie szlak poprowadzi nas przez las do Drogi Królewskiej - trasy wykorzystywanej przez władców podczas polowań. Po drodze mijamy cmentarz żołnierski z czasów I wojny światowej oraz Dąb Augusta. Następnie zdobywamy Kobylą Głowę i udajemy się na cmentarz na uroczysku Osikówka. Wędrówka zajmie nam około 4,5 godziny.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Ciężkowice i Skamieniałe Miasto
Pomiędzy Tarnowem a Nowym Sączem, które słynie przede wszystkim ze znajdującego się niedaleko Skamieniałego Miasta. Intrygujące formacje skalne rozrzucone na wzniesieniu przybierają fantazyjne kształty, a każdy z nich posiada swoją własna, niekiedy tajemniczą nazwę. Miejsce to zachwyca turystów nie tylko ze względu na charakterystyczny wygląd, ale także dzięki niezwykłemu klimat oraz licznym legendom związane z zakątkiem i niemal każdą znajdującą się tu skałą.
fot. z_sabat / zdjecia.nocowanie.pl
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach - najciekawsze szlaki:
-
Przez Skamieniałe Miasto (pieszy) - trasa o długości 11 kilometrów rozpoczyna się na przystanku kolejowym Bogoniowice-Ciężkowice, a następnie prowadzi przez centrum miejscowości, wieś Kąśna Dolna oraz stację kolejową Pławna. Po drodze przejdziemy przez rynek Ciężkowice otoczony kamieniczkami z XVIII i XI wieku, a następnie udamy się Górę Skała, gdzie wejdziemy na szlak schodzący do rezerwatu Skamieniałe Miasto. Po opuszczeniu rezerwatu trafimy do wsi Kąśna Dolna, gdzie warto odwiedzić dworek Ignacego Paderewskiego. Na koniec trasa zabierze nas do jeszcze jednej ciekawej skałki zwanej Diable Boisko. Spacer zajmie nam około 3,5 godziny.
Okolice Wadowic dla aktywnych
Wadowice to niewielka i spokojna miejscowość leżąca u stóp Beskidu Małego Zyskała na popularności za sprawą Karola Wojtyły, który właśnie tutaj przyszedł na świat oraz spędził swoje dzieciństwo. Wzrostu turystycznego znaczenie Wadowic sprawił, że odrestaurowano znajdujące się tu zabytki, a także odnowiony rynek główny. Warto zobaczyć tu piękną Bazylikę z końca XVIII wieku, a także Dom Rodzinny Wojtyły, w którym mieści się muzeum. Miejscowość jest także świetnym punktem wypadowym w Beskid Mały.
fot. Siej-ka Michał / zdjecia.nocowanie.pl
Beskid Mały - najciekawsze szlaki:
-
Na Groń Jana Pawła II (pieszy) - trasa o długości 21 kilometrów ma swój początek w Wadowicach. Podróżując szlakiem niebieskim trafimy na przełęcz Panczakiewicza, a następnie do wsi Ponikiew. Później trasa zabierze nas zalesioną doliną na Przełęcz pod Gancarzem. Następnym przystankiem będzie groń Jana Pawła II. Tutaj znajdziemy schronisko PTTK oraz kaplicę, a także będziemy mogli podziwiać przepiękne widoki. Na zakończenie możemy zdobyć Laskowiec (922 m n.p.m). Wracamy również szlakiem niebieskim. Cała podróż zajmie nam około 7 godzin.
-
Między Szlaki i Wzgórza (rowerowy) - szlak o długości 40 kilometrów zabierze nas z Wadowic do Inwałdu, gdzie będziemy mogli odwiedzić popularny park miniatur z najważniejszymi budowlami z całego świata oraz park dinozaurów. Po sporej dawce dobrej zabawy wyruszymy do Andrychowa, skąd już niedaleko do malowniczych stawów w dolinie Wieprzówki. Następnie możemy wjechać na niebieski szlak rowerowych do Wadowic. Po drodze miniemy stawy Frydrychowice.
Atrakcyjne noclegi w Wadowicach:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Okolice Wieliczki dla aktywnych
Wieliczka jest jednym z najciekawszych zakątków znajdujących się na mapie Małopolski. Główną atrakcją jest tu oczywiście najstarsze w kraju przedsiębiorstwo solne udostępnione dla zwiedzających. To w nim zobaczymy między innymi zachwycającą kaplicę św. Kingi. Warto zajrzeć tu także do Muzeum Żup Krakowskich, gdzie znajdziemy wystawę archeologiczną, historii miasta, Salę Gotycką oraz Kolekcję Solniczek. Osoby liczące na aktywny wypoczynek także znajdą coś dla siebie!
fot. Tygrys s Kotem / zdjecia.nocowanie.pl
Okolice Wieliczki - najciekawsze szlaki:
-
Przez Pogórze do Dobczyc (pieszy) - trasa o długości 22 kilometrów ma swój początek w Wieliczce. Pierwszym ciekawym przystankiem będzie drewniany kościół św. Sebastiana. Następnie zdobędziemy najwyższy szczyt w okolicy, czyli Chorągwice, a później wyruszamy do Huciska. Tam czeka na nas dom Tadeusza Kantora z pomnikiem ogromnego krzesła! Warto zatrzymać się na chwilę w Dziekanowicach, gdzie czeka zabytkowy kościół z XII wieku. Trasa kończy się w Dobczycach, a w nich zobaczymy ruiny zamku, niewielki skansen, mury miejskie oraz urokliwe kościółki. Wycieczka powinna zająć nam około 7 godzin.
-
Grzbietami Pogórza Wielickiego (rowerowy) - trasa licząca 25,5 kilometra pozwoli nam podziwiać piękne widoki na malownicze Pogórze Wielickie. Podróż rozpoczynamy w Wieliczce, przejeżdżamy obok Zamku Żupnego oraz wejście do zabytkowej kopalni soli. Później podjeżdżamy do Sierczy, przejeżdżamy przez Pawlikowice i Koźmice Małe, by zjechać do doliny Wilgi. Docierając do Biskupic, warto zajrzeć do pobliskiego gotyckiego kościoła na wzgórzu. Następnie możemy wracać do Wieliczki. Po drodze pokonamy kilka grzbietów, miniemy Lednicę Górną, a przed końcem trasy miniemy jeszcze kościół św. Sebastiana.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Okolice Tarnowa dla aktywnych:
Tarnów jest pięknym, zabytkowym oraz jednym z najbardziej klimatycznych miast w Małopolsce. W miejscu tym będziemy mogli cieszyć się przyjemną atmosferę, a także podziwiać zachwycającą architekturę, dzięki której miasto uznawane jest za „Perłę Renesansu”. Zobaczymy tu średniowieczny układ urbanistyczny, ruiny zamku oraz zabytkowe kamienice. Przede wszystkim należy zobaczyć piękny Tarnowski ratusz! Warto jednak także wyruszyć na wycieczkę po okolicy.
fot. cynamonka / zdjecia.nocowanie.pl
Okolice Tarnowa - najciekawsze szlaki:
-
Krawędzią pogórza (rowerowy) - trasa o długości 70 kilometrów zabierze nas w podróż po pięknych okolicach Pogórza Wiśnickiego oraz Kotliny Sandomierskiej. Podróż zaczynamy od stacji kolejowej w Tarnowie, następnie pokonujemy Zbilitowską Górę i most na Dunajcu. W Porąbce Uszewskiej będziemy mogli zobaczyć sanktuarium maryjne, natomiast w Dębnie znajdziemy późnogotycki zamek. Kolejnym punktem podróży będzie wzgórze Bocheniec z kolejną gotycką świątynią. Na koniec docieramy do Szczepanowa z sanktuarium św. Stanisława i wracamy do Tarnowa. Podróż zajmie nam od 6 do 7 godzin.
-
Z Tarnowem w tle (rowerowy) - trasa o długości 65 kilometrów rozpoczyna się na stacji kolejowej Tarnów-Mościce i przebiega przez Radłów, Dołęgę, Borzęcin i Wierzchosławice. Na koniec wracamy do Tarnowa. Po drodze będziemy mogli zobaczyć między innymi drewniany dwór polski z XIX wieku. Dalej trasa zabierze nas przez Lasy Radłowskie do Wierzchosławic, gdzie możemy odwiedzić muzeum poświęcone Wincentemu Witosowi. Wyprawa powinna zająć nam od 5 do 6 godzin.
Atrakcyjne noclegi w Tarnowie:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Pieniny dla aktywnych
Pieniny są zachwycającym i niezwykle atrakcyjnym pasmem górskim. Decydując się na wczasy w tym miejscu, możemy liczyć na piękne widoki, świeże powietrze oraz wiele atrakcji. Czas wolny w okolicy możemy spędzić naprawdę na wiele sposobów, a większość z nich to okazja do aktywnego wypoczynku. Oto kilka propozycji na odkrywanie Pienin w ruchu!
fot. Karol Wiak
Najciekawsze szlaki w Pieninach i okolicy:
-
Dwa zamki (pieszy) - trasa o długości 13 kilometrów pozwoli nam zobaczyć kilka najciekawszych miejsc w okolicy. Na szlaku czekają na nas malownicze widoki na dwa zamki górujące nad Jeziorem Czorsztyńskim, a także fragment Pienińskiego Parku Narodowego. Wędrówkę możemy zacząć od wizyty w ruinach zamku w Czorsztynie, następnie podążamy grzbietem Majerza oraz przełęczą Osice. Dalej trasa zabierze nas od Sromowców Wyżnych. Następnie przechodzimy przez przełęcz Trzy Kopce, przystań flisacką nad Dunajcem, niską zaporę Jeziora Sromowskiego oraz mijamy zaporę Jeziora Czorsztyńskiego. Następnym przystankiem będzie Zamek Dunajca. Podróż powinna zająć nam około 5 godzin.
-
Sokolą Percią (pieszy) - trasa o długości 12 kilometrów zabierze nas w najbardziej atrakcyjne zakątki Pienin. Wyruszam z Krościenka, by dostać się na słynną Sokolicę, z której rozciągają się przepiękne widoki na Pieniny, Dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Magurę Spiską, Gorce i Tatry. Następnie trafiamy w okolice Zamkowej Góry, gdzie zobaczymy ruiny zamku Pienińskiego. Później czeka nas zdobycie najwyższego okolicznego szczytu, czyli Trzech Koron. Do Krościenka wracamy niebieskim szlakiem na przełęcz Szopka, a potem szlakiem żółtym. Spacer potrwa około 5,5 godziny.
-
Wysoka i Wąwóz Homole (pieszy) - 13-kilometrowa trasa poprowadzi nas do jednego z najpiękniejszych miejsc w Pieninach. Podróż możemy rozpocząć w Szczawnicy skąd od razu wyruszamy na Wysoką - najwyższy szczyt Pienin (1050 m n.p.m.) - po drodze podziwiając piękne rozległe łąki. Schodząc z Wysokiej, wybieramy niebieski szlak, a następnie przechodzimy na szlak zielony, który prowadzi do wąwozu Homole - jednego z najpiękniejszych wąwozów w Polsce.
-
Wokół pienińskiego parku (rowerowy) - co najmniej 8-godzinna podróż po najciekawszych zakątkach Pienin. Na trasie o długości 65 kilometrów zobaczymy liczne okoliczne perełki. Trasa wygodna prowadzi w większości asfaltowymi drogami. Podróż rozpoczynamy pod zamkiem w Niedzicy i wyruszamy brzegiem malowniczego Jeziora Czorsztyńskiego, aż docieramy do wsi Frydman, gdzie zobaczymy gotycki kościół i renesansowy kasztel. Następny przystanek to Dębno Podhalańskie, w którym znajdziemy jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce. Później przejeżdżamy przez wsie Maniowy, Mizerna i Kluszkowce (po drodze zabytkowa Osada Czorsztyn) i podjeżdżamy pod ruiny zamku w Czorsztynie. Dalej trasa zabierze nas do Krościenka. Przekraczamy Dunajec i podziwiamy krajobraz pienińskiego przełomu. W Czerwonym Klasztorze (po stronie słowackiej) czeka piękny Klasztor. Następnie wracamy kładką na stronę polską i jedziemy do Sromoców Niżnych, przejeżdżamy przez Sromowce Wyżne-Kąty i Sromowce Wyżne i wracamy do Niedzicy.
Atrakcyjne noclegi w Pieninach:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Pieninach
Babia Góra dla aktywnych
Babia Góra jest niezwykle atrakcyjnym masywem górskim należącym do Beskidu Żywieckiego. Miejsce to chociaż jest dość wymagająca, oferuje także niesamowite widoki. Świetną bazę wypadową do okrywania uroków Babiogórskiego Parku Narodowego będzie stanowiła Zawoja - będącego także najdłuższą wsią w Polsce! Oto atrakcyjne propozycje dla aktywnych poszukujących atrakcji w Małopolsce!
fot. Nocowanie.pl
Najciekawsze szlaki w Zawoi i okolicy:
-
Na Diablak (pieszy) - trasa o długości 13,5 kilometrów rozpoczyna się na przełęczy Krowiarki. Czeka nas krótkie, chociaż dość strome podejście na Diablak - najwyższy szczyt masywu - w drodze na szczyt miniemy Sokolicę ze świetnym punktem widokowy. Część trasy wiedzie przez bardzo klimatyczny las. Z Diablaka rozciąga się piękna panorama okolicy. Ze szczytu schodzimy czerwonym szlakiem na przełęcz Brona. Następnie znów wchodzimy w las i docieramy do schroniska na Markowych Szczawinach. Z tego miejsca szlak niebieski zabierze nas z powrotem na przełęcz Krowiarki.
-
Wokół Babiej Góry (rowerowy) - 56-kilometrowa trasa wokół masywu Babiej Góry należy do bardzo trudnych i wymagających. Rozpoczyna się w Zawoi i prowadzi początkowo drogami asfaltowymi przez przełęcz w Krowiarki, a następnie podnóżami Babiej Góry. Następnie przejeżdżamy na Słowację, by kierować się na Przełęcz Jałowiecką. Kolejny odcinek trasy to stromy podjazd na Mędralową. Następnie kamienistym traktem dojedziemy na przełęcz Klekociny, by szutrową drogą dotrzeć do Zawoi.
Atrakcyjne noclegi w Zawoi:
Sprawdź inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Źródło: visitmalopolska.pl
Komentarze