Małopolska to nie tylko Kraków i Zakopane - 4 miejscowości warte odwiedzenia

Małopolska to nie tylko Kraków i Zakopane - 4 miejscowości warte odwiedzenia

Zdaniem wielu turystów najbardziej atrakcyjnymi miejscami w Małopolsce są Kraków, Zakopane i Koplania Soli w Wieliczce. Patrząc na niezwykłą panoramę Krakowa, piękne szczyty Tatr czy tajemnicze głębiny kopalni w Wieliczce trudno się z tym nie zgodzić. Małopolska to jednak region, który skrywa znacznie więcej miejsc wartych zobaczenia. Długi majowy weekend zbliża się wielkimi krokami, warto więc może wykorzystać go i poznać bliżej, nieznane nam dotąd, miejsca w Małopolsce?

Dobrzyce

 

Na początek...

Wycieczkę po nieznanych miejscach w Małopolsce zacznijmy od Dobrzyc. Na początek proponujemy małą wspinaczkę. Specjalnie oznakowany żółty szlak, stromą ścieżką, zaprowadzi nas do ruin zamku z XIV wieku. W zrekonstruowanych pomieszczeniach mieści się obecnie Muzeum Regionalne im. Władysława Kowalskiego. Obok znajduje się Skansen. Największą atrakcją na wzgórzu są jednak niesamowite widoki na Jezioro Dobrzyckie i pobliską okolicę. Nasz wzrok z pewnością przykuje również niezwykła zapora na rzece Rabie. Jezioro stanowi doskonałe miejsce relaksu i odpoczynku. Dla mieszkańców przygotowano również liczne alejki spacerowe!

 

Uroki Dobrzyc

Wędrując uliczkami Dobrzyc niejednokrotnie natkniemy się na ciekawe zabytki, z których słynie to miasto. Kamienne schody zaprowadzą nas na teren dawnego Starego Miasta, gdzie mieści się warty uwagi Kościół  św. Jana Chrzciciela oraz słynna lipa Marysieńka. Po całym dniu zwiedzania polecamy wybrać się na dobrzycki Rynek. Tam, w otoczeniu drewnianych domów, odpoczniemy i z pewnością poczujemy niezwykły klimat tego małego małopolskiego miasteczka. Pamiętajmy, że Dobrzyce to nie tylko ciekawe zabytki i niezwykłe krajobrazy, to również doskonała baza wypadowa do Krakowa czy pobliskiej Wieliczki.

 

Zobacz również:

 

Kalwaria Zebrzydowska

 

Pora na Kalwarię!

Dwa wydarzenia szczególnie przyciągają do Kalwarii tłumy turystów. Jakie? Mowa o Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny oraz odbywającym się tam Misterium Pańskim, które przedstawia ostatnie dni z życia Chrystusa. Kalwaria nie bez powodu słynnie z kultu religijnego. To miejsce wielu pielgrzymek głównie ze względu na słyne Sanktuarium Maryjne, liczne urokliwe kościółki, kapliczki i figury. Cennym zabytkiem sakralnym w Kalwarii jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej w kaplicy Zebrzydowskich. Warto zobaczyć również: Grób Chrystusa, Domek Matki Bożej oraz Bramę Zachodnią. 

 

Czego nie wiesz o Kalwarii?

Oprócz licznych zabytków znajdziemy tu również przepiękną przyrodę oraz wiele tras turystycznych: rowerowych i pieszych. Warto wybrać się również na pobliskie szlaki Beskidu Małego, zwiedzić niezwykła Lanckoronę oraz górę Żar. Kalwaria znana jest również dzięki znakomitemu rzemiosłu, zwłaszcza w branży stolarskiej i szewskiej. Zaplanuj również wizytę w pobliskich sklepach i zobacz piękne meble, z których to miasto słynie. Co ciekawe, co roku wiosną w miasteczku odbywają się Targi Meblowe.

 

Sprawdź koniecznie:

 

Wierchomla Mała


Mała miejscowość, wiele atrakcji!

Miłośnicy aktywnego wypoczynku w Wierchomli nie będą się nudzić! Na spragnionych wrażeń turystów czeka tu pole do gry w paintball, skałki do wspinania, liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe, basen kryty, park linowy ze ścianką wspinaczkową. Co jeszcze? Trasa piesza i rowerowa na Jaworzynę Krynicką, skąd można zjechać koleją gondolową do Krynicy. Zimą narciarze mogą przemieszczać się systemem wyciągów do Muszyny – Szczawnika. Wierchomla Mała znana jest również ze starych połemkowskich chat, licznych źródełek oraz jaskiń pod górą Pusta Wielka.

 

Obowiązkowy punkt wycieczki?

Na to pytanie bez trudu znajdziemy odpowiedź! Jedną z największych atrakcji w miejscowości jest bowiem nowoczesna stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla. Czym się wyróżnia? Licznymi wyciągami, w tym najdłuższym wyciągiem krzesełkowym, który czynny jest również latem. Miejsce to znane jest również z odbywających się tam cyklicznie imprez sportowo - narciarskich, rowerowych oraz wyścigów psich zaprzęgów.

 

Zobacz także:

 

Trybsz

 

Cichy i spokojny wypoczynek

Warto wiedzieć, iż Trybsz to miejscowość przepełniona szlakami konnymi, rowerowymi oraz pieszymi, między innymi do Przełomu Białki, Dursztyna, Niedzicy. Niewątpliwym walorem turystycznym Trybsza jest, mieszczący się nieopodal, Przełom Białki - rezerwat przyrody. Co ciekawe, to właśnie tam nagrywano zdjęcia do filmu Janosik i Karol - człowiek który został papieżem. Obowiązkowym punktem pobytu w Trybszu jest także Góra Litwinka, gdzie oprócz podziwiania pięknych widoków, mamy możliwość skorzystać z kompleksu narciarskiego - Grapa Litwinka.

 

Duża dawka historii

Trybsz to miejscowość idealna na cichy, spokojny wypoczynek, a jednocześnie znakomita baza wypadowa do pobliskich atrakcji turystycznych. Najcenniejszym zabytkiem w Trybszu jest drewniany kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej z 1567 roku, a w nim pierwsza malowana panorama Tatr. Nieopodal mieści się Zagroda Korkoszów - skansen kultury spiskiej. Będąc w Trybszu nie zapomnij odwiedzić tych miejsc! 

 

Szukasz noclegu w Trybszu? Sprawdź nasze propozycje:

 

źródło zdjęć:

fot.jinpal song, pixabay.com, (CC BY 2.0)

fot.mikolajn, fotolia.com

Następny artykuł Pogoda na kwiecień 2017 w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!