Malownicze mgły i Niagara w Tatrach. Gdzie podziwiać te wyjątkowe zjawiska?

Malownicze mgły i Niagara w Tatrach. Gdzie podziwiać te wyjątkowe zjawiska?

Każdy turysta, który ostatnio miał okazję, by podziwiać naprawdę wyjątkowe zjawiska. Sam efekt na zdjęciach i filmach powoduje, że przecieramy oczy ze zdumienia. Na żywo, podczas górskich wędrówek, musi to wyglądać o wiele lepiej. Sprawdź, gdzie możesz podziwiać malownicze mgły i “Niagarę” w Tatrach.

Sezon jesienno-zimowy ma to do siebie, że robi się coraz chłodniej, a w wielu miejscach, również w miastach dominują mgły. Nie da się ukryć, że z jednej strony powodują one duże ograniczenie widoczności, a z drugiej strony potrafią być niezwykłe i malownicze. Mogli się o tym w ostatnim czasie przekonać turyści, którzy wypoczywają w Tatrach


Morze mgieł w Tatrach - gdzie je podziwiać?


Podczas każdego wypoczynku w górach, bardzo często decydujemy się na zdobywanie popularnych szczytów. Oczywiście, chyba każdy turysta marzy o tym, by podziwiać niezwykłą panoramą i odległe o wiele kilometrów miejsca, które również z powodzeniem można zaobserwować ze szczytów górskich. 



fot. Katarzyna Stępień / Nocowanie.pl


Czasem, w tym wszystkim, jedyną przeszkodą może okazać się mgła. Jednak tego typu zjawiska, z którymi mamy w ostatnim czasie do czynienia w Tatrach, potrafią wszystko wynagrodzić. Wędrując po malowniczych szlakach górskich, mamy wrażenie, że spacerujemy ponad chmurami - dosłownie i w przenośni.


Cały ten malowniczy efekt to tak naprawdę morze mgieł, które nie powstaje przypadkowo. Każdego roku, szczególnie o tej porze roku, turyści mogą podziwiać niezwykły spektakl, który powstaje właśnie o tej porze roku. Jest to spowodowane inwersją temperatury, kiedy to wartości zamiast spadać, to rosną, wraz ze wzrostem wysokości. 


To bajkowe zjawisko, możemy zaobserwować z wysokiego punktu wtedy, kiedy zetkną się dwie warstwy powietrza: z góry lżejsza, ogrzana i sucha; z dołu ciężka, wilgotna i zimna.


Na granicy tych dwóch warstw pojawia się mgła, która z góry przypomina powierzchnię osobliwego, falującego morza. Stąd, też pochodzi nazwa tego zjawiska, czyli “morze mgieł”.



fot. Katarzyna Stępień / Nocowanie.pl


Podczas minionego weekendu, można je było zaobserwować na wielu tatrzańskich szczytach, np. na Wołowcu i na szlaku, prowadzącym na Jarząbczy Wierch.


Poznaj: 6 najpiękniejszych widoków w polskich górach


“Niagara” w Tatrach?


Morze mgieł nie jest jedynym wyjątkowym zjawiskiem, które można było zaobserwować w Tatrach w ostatnim czasie. Warto jednak podkreślić, że prezentowana “Niagara” ma jednak ścisły związek z prezentowanym wcześniej “morzem mgieł”.


Podczas górskich wędrówek w wyższych partiach Tatr, odbywających się ponad chmurami, turyści mogli zaobserwować efektowne “przelewanie się” chmur przez tatrzańskie granie, co tworzyło naprawdę wyjątkowy spektakl. Zostało to określone mianem “tatrzańskiej Niagary”. Dlaczego? Miało się wrażenie, że mamy tu do czynienia z wodospadem, rozmiarami porównywalnym do słynnej Niagary. 


Najbardziej malowniczy spektakl można było podziwiać z Niżnych Rysów. Tatrzańska Niagara powstaje na skutek napotkania przeszkody w postaci masywu Tatr. W tej sytuacji masa powietrza, wędrująca od strony Słowacji, podnosi się na południowych zboczach i ochładza o około 0,6 stopnia na każde 100 metrów wysokości. Wał chmur tworzy się z pary wodnej, która ulega skraplaniu podczas tego zjawiska.


Pomimo tego, że zjawisko jest niezwykłe, to może okazać się niebezpieczne, przed czym ostrzega Tatrzański Park Narodowy. Takie zjawisko powstaje na skutek niezwykle silnego wiatru halnego. Przy jego silnych podmuchach, niezwykle trudne może być poruszanie się, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu.


Zobacz: Bezpieczeństwo w górach. Na co warto uważać?


Noclegi w Tatrach


Najliczniej reprezentowaną kategorią w regionie są kwatery i pokoje – chętnie wybierają je pary oraz rodziny ze względu na atrakcyjną cenę. Można znaleźć ofertę, w której usługa kosztuje już 40 zł! W tej kwocie zawarty jest nocleg w przytulnym pokoju czy też możliwość korzystania z kuchni. Często właściciele zakopiańskich kwater i pokoi proponują swoim gościom stołowanie się na miejscu.


Alternatywą dla kwater są apartamenty, gdzie pobyt zapewnia więcej przestrzeni i prywatności. Obiekty tego typu zlokalizowane są bliżej centrum tutejszych miejscowości, a przy tym spełniają warunki urlopowych mieszkań. 


Średnia cena noclegu w Tatrach to koszt około 160 zł, ale najkorzystniejszą opcją jest wybór oferty z kategorii kwatery i pokoje. Wtedy za nocleg można zapłacić nawet 40 zł. Trzeba jednak pamiętać, że ceny są ustalane indywidualnie przez właściciela obiektu, zależą też od oferowanych udogodnień, standardu oraz lokalizacji. Do tego mogą obowiązywać ceny weekendowe.






Sprawdź popularne oferty noclegów w Tatrach


Magiczne zjawiska w Tatrach powinny się utrzymywać jeszcze przez jakiś czas. Warto jednak w tym wszystkim pamiętać o swoim bezpieczeństwie, zwłaszcza podczas silnych wiatrów i niesprzyjających warunków pogodowych.



Następny artykuł Babia Góra vs. Giewont....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!