Masyw Ślęży - poznaj szczyt górski w pobliżu Wrocławia!

Masyw Ślęży - poznaj szczyt górski w pobliżu Wrocławia!

Polacy kochają zdobywać popularne szczyty górskie. Widać to absolutnie na każdym kroku. Co prawda, to największe oblężenie przeżywają przede wszystkim te najpopularniejsze regiony górskie w Polsce, ale coraz częściej wybieramy również te nieodkryte miejsca. Do takiej kategorii, na pewno należy zaliczyć szczyt Ślęży, który jest dobrze znany mieszkańcom Wrocławia i regionu Dolnego Śląska. Ale czy również pozostałej grupie turystów z naszego kraju?

Planując swój wymarzony nocleg w górach, najczęściej decydujemy się na pobyt przynajmniej kilkudniowy. Oznacza to, że chcemy zobaczyć możliwie jak najwięcej i wykorzystać nasz wolny czas w ten najlepszy sposób. Okazuje się, że w góry można wybrać się nawet i na jeden dzień. Świetnym przykładem będzie tu Masyw Ślęży, w który przyjeżdżamy najchętniej podczas weekendów. Szczyt ten zdobywają i młodsi i starsi, ale pewne jest to, że pomimo niewielkiej wysokości, jego zdobycie wcale nie jest takie proste. Z myślą o osobach, które planują zdobyć Ślężę w najbliższym czasie, przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego popularnego szczyt górskiego na Dolnym Śląsku. Wizytę w tym regionie górskim, można śmiało połączyć z innymi wyprawami, np. odwiedzając malownicze Góry Sowie.

 

Masyw Ślęży - najważniejsze informacje

 

W ramach wyjaśnienia, na samym początku warto podkreślić, że szczyt Ślęży znajduje się w Masywie Ślęży, która z kolei stanowi najbardziej na północ wysunięty fragment Przedgórza Sudeckiego. Jeśli celem Twojej wyprawy są Sudety, to Masyw Ślęży powinien się znaleźć na liście tych miejsc, które warto zobaczyć. W czym tkwi jego wyjątkowość?

 

Zobacz również: Poznaj Dolny Śląsk! Wybierz dla siebie najlepsze miejsce noclegowe

 

 

fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

 

Przede wszystkim w tym, że można tu odkryć wszystko, co najpiękniejsze w polskich górach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że masyw ten jest fragmentem Przedgórza Sudeckiego, znajdującym się tuż za Równiną Świdnicką i Wzgórzami Strzegomskimi. Najwyższym szczytem Masywu Ślęży jest Ślęża o wysokości 718 m n.p.m. Przez turystów jest ona określana jako Śląski Olimp. Ciekawostką jest fakt, że w przypadku tego szczytu, mamy do czynienia z pewną anomalią grawitacyjną, której nieco lepiej przyjrzymy się w dalszej części tego artykułu.

 

Masyw, co warto podkreślić, znacząco przewyższa okalające go równiny. Ślęża jest wyższa od nich nawet o 500 metrów, dlatego też wygląda tak imponująco i ma się wrażenie, że jest dużo wyższa niż te podane 718 metrów.

 

Ślęża jest bardzo dobrze widoczna z różnych punktów Wrocławia i nie ma co się dziwić, bo jest stąd zaledwie 30 kilometrów. Dlatego też stosuje się tu określenie, że jest to najbardziej wysunięty na południe park Wrocławia. Mieszkańcy tego miasta, w związku z tym, stanowią grupę, która najliczniej przyjeżdża do Masywu Ślęży. Może nie jest to długi wypoczynek, ale najczęściej jest to weekend, niezależnie od pory roku.

 

Drugi najwyższy szczyt Masywu Ślęży stanowi Radunia, której wysokość to 573 m n.p.m.

 

Geologia i lokalizacja Masywu Ślęży

 

Jak powstał ten region górski i dlaczego akurat tu? Odpowiedź na tak postawione pytanie, na pewno jest ciekawa. Analizując geologię, należy podkreślić, że stanowi ona fragment bloku przedsudeckiego. Najstarszą skałą w Masywie Ślęży jest ciemnozielone gabro, które pochodzi z orogenezy kaledońskiej sprzed około 350 milionów lat. Zbudowane są z niego partie szczytowe, a także południowy i wschodni stok Ślęży. Z amfibolitów jest z kolei zbudowana północna część masywu w rejonie Wieżycy, Gozdnicy i Stolnej, natomiast część południowa – masyw Raduni, Wzgórza Oleszeńskie i Wzgórza Kiełczyńskie – z serpentynitów masywu Gogołów-Jordanów. W czasie następnej orogenezy hercyńskiej, przed około 250 milionami lat, wykrystalizowały jasnoszare granity, budujące północno-zachodnie zbocza Ślęży.

 

Dlaczego Przedgórze zostało oddzielone od Sudetów? Wpływ na taki rozwój wypadków miały najmłodsze alpejskie ruchy górotwórcze (sprzed 15–10 milionów lat), które to spowodowały wyodrębnienie się masywu, którego trzon zachował się dzięki dużej odporności budujących go skał. Stąd pochodzi wyspowatość masywu.

Położenie Masywu Ślęży nie jest w związku z tym przypadkowe. Warto podkreślić, że od zachodu przylega do niego Równina Świdnicka, od północy i wschodu Równina Wrocławska, natomiast od południowego zachodu Kotlina Dzierżoniowska.

 

Z jakich części składa się Masyw Ślęży?

 

Będąc nad Ślężą, czujne oko dostrzeże, że cały masyw ma kształt rozczłonkowanej i zdeformowanej litery Y.

 

Planujesz jesienną wyprawę w góry? Zobacz: Jesienne wyjście w góry. O czym warto pamiętać?

 

Można wyróżnić tu trzy podstawowe części, z których składa się cały masyw. A są to:


  • Ślęża z Wieżycą, Gozdnicą i Stolną - wznoszą się od północy ku południowi, pomiędzy Sobótką a przełęczą Tąpadła;

  • Radunia - drugi, co do wielkości szczyt, od którego na północny-wschód, od Przełęczy Słupickiej rozciągają się Wzgórza Oleszeńskie;

  • Czernica (481 m n.p.m.) - trzeci, co do wielkości szczyt, na zboczach której znajdziemy ślady szybów kopalni chromitu.


Roślinność występująca w Masywie Ślęży

 

Jak przystało na charakterystykę regionów górskich, dobrze jest zwrócić uwagę również na faunę i florę, którą możemy podziwiać w Masywie Ślęży. Jest ona typowa dla takich gór, dlatego też nic nie powinno tu być zaskoczeniem.

 

 

fot. jplenio / pixabay.com, CC0

 

Flora regla dolnego to przede wszystkim:


  • świerki

  • dęby

  • buki

  • jawory

  • lipy

  • jarzęby brekinie

  • grądy

  • olchy

  • jesiony.


Do flory terenów górskich należy zaliczyć:


  • kokoryczka okółkowa

  • przenęt purpurowy

  • dziki bez koralowy

  • lepiężnik biały

  • róża alpejska

  • marzanka wonna

  • zawilec gajowy

  • tojeść gajowa

  • borówczyska

  • liczne suchorośla

  • leniec alpejski

  • gorysz siny

  • pięciornik biały i skalny

  • cztery gatunki paproci: klinowata, kończysta, ciemna, zanokcicy serpentynowej.


W roku 1988 dla ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych Masywu Ślęży stworzono Ślężański Park Krajobrazowy, który swoim zasięgiem obejmuje rezerwaty: Góra Ślęża, Góra Radunia, Łąka Sulistrowicka, Skalna, a także rezerwat w Będkowicach. Celem jest ochrona wspomnianej wyżej flory, a także fauny, która żyje na terenie Masywu Ślęży.

 

Rozważasz rodzinny wyjazd? Sprawdź domki na Dolnym Śląsku:

 

 

 

 

Zwierzęta żyjące w Masywie Ślęży

 

 

fot. artellliii72 / pixabay.com, CC0

 

Skoro była flora, to czas najwyższy przyjrzeć się również zwierzętom, które żyją w tym regionie górskim. Żyją tu przede wszystkim drobne zwierzęta bezkręgowe. Stwierdzono tu występowanie 72 gatunków ślimaków, 70 gatunków motyli dziennych, 360 gatunków pająków. Na uwagę zasługuje również tu występowanie ssaków, w tym saren europejskich, lisów, dzików i jeleni, z mniejszych kuny leśne i tchórze, gryzonie reprezentują wiewiórki i popielice.

 

Ślęża - najwyższy szczyt Masywu Ślęży

 

Skoro zostały zaprezentowane najważniejsze informacje, związane z samym Masywem Ślęży, to warto przejść do tego, czym może pochwalić się ten wspaniały region górski. A na pewno będzie to Góra Ślęża, czyli najwyższy szczyt Masywu Ślęży, który jest chętnie zdobywany przez mieszkańców Dolnego Śląska, w tym pobliskiego Wrocławia, jak i turystów z całej Polski.

 

Ślęża jest najwyższym szczytem Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszącym się na wysokość 717,5 m n.p.m. Ślęża należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów.

 

Samo wejście na Ślężę wymaga odpowiedniego wysiłku. Warto podkreślić, że na szczyt nie prowadzi tylko i wyłącznie jeden szlak, ale kilka różnych, dzięki czemu możemy urozmaicać naszą wędrówkę i za każdym razem odkrywać coś zupełnie innego. Niezwykłym atutem tego miejsca jest fakt, że Ślężę możemy zdobywać praktycznie z każdej strony, jednak dwa najpopularniejsze punkty wyjściowe na szlaki znajdują się od strony Sobótki oraz na Przełęczy Tąpadła. I to właśnie z tej przełęczy prowadzi najbardziej malowniczy niebieski szlak. Istotne jest również to, że w to miejsce możemy wybrać się całą rodziną. Wrażenia z tego jednodniowego wyjazdu, na pewno będą niesamowite. A po dniu pełnym wrażeń, można będzie odwiedzić Góry Stołowe, które znajdują się w pobliżu i zachwycają swoim pięknem.

 

 

fot. fotozen / AdobeStock, CC0

 

Czy wiesz, że na Ślęży znajduje się miejsce z anomalią grawitacyjną?

 

Ślęża jest na tyle wyjątkowym szczytem, że zachwyca zarówno pięknymi widokami, piękną przyrodą, różnymi możliwościami zdobycia, jak i anomalią grawitacyjną, którą odczuwają turyści, którzy wejdą na upragniony szczyt. O co w tym dokładnie chodzi?

 

Wielu turystów, którzy decydują się na zdobycie tego szczytu, skarży się na senność, bóle głowy po jej osiągnięciu. W wielu przypadkach zdarza się czuć czyjąś obecność w pobliżu, pomimo że nikogo tu nie ma. Każdy, kto zdobywa ten szczyt, nie odczuwa zmęczenia, a po zejściu z tej góry, każdy jest pełen pozytywnej energii. Przypadek? Zdaniem naukowców, to właśnie tu krzyżują się tu potężne szlaki energetyczne, a promieniowanie z wnętrza Ziemi osiąga rzadko spotykane gdzie indziej poziomy. To między innymi dla tych powodów warto jest zdobyć Górę Ślężę!

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: 5 niezwykłych miejsc z anomalią grawitacyjną w Polsce. Co zobaczyć?

 

Góra Ślęża jak dojechać?

 

Odpowiedź na to pytanie, z pewnością zna każdy mieszkaniec Wrocławia, ale warto jest poinformować pozostałych turystów, gdzie należy się kierować, by wyruszyć wybranym szlakiem, aż na sam szczyt. To chętnie odwiedzany region górski w województwie. Turyści odkrywają również Kotlinę Kłodzką i inne wyjątkowe miejsca.

 

Od stolicy Dolnego Śląska jest tu zaledwie 30 km i to właśnie od strony Wrocławia najlepiej jest dojechać do Masywu Ślęży. Należy kierować się na miejscowość Sobótka. Jeśli nie podróżujesz swoim własnym samochodem, to z pomocą przychodzą tu środki komunikacji publicznej.

 

 

fot. TK_Office / AdobeStock, CC0

 

Z Wrocławia kursuje bowiem autobus o numerze 502, którym możemy dojechać nie tylko do Sobótki, ale również do przełęczy Tąpadła i Pod Wieżycę, czyli miejsca, z których rozpoczynają się te najpopularniejsze szlaki, które zaprowadzą nas na Ślężę.

 

Ruszamy w górę - który szlak na Ślężę wybrać?

 

To oczywiste, że w ten region górski przyjeżdżamy w jednym, najważniejszym celu. A jest nim zdobycie szczytu Ślęży, która jest najwyższym punktem w Masywie Ślęży. Do wyboru mamy aż 6 tras, jednak my postanowiliśmy zaprezentować te najpopularniejsze. Jako, że jest tu obecna anomalia grawitacyjna, to cel zdobędziemy stosunkowo miło, łatwo i przyjemnie. Suma podejść wynosi 339 metrów. Najkrótszy szlak ma 3,1 km długości, a czas potrzebny na wejście to około 90 minut.

 

Szlaki prowadzące na Ślężę to:


  • Szlak żółty: Dom Turysty pod Wieżycą - Wieżyca - Ślęża - trasa prowadzi przez malowniczą Przełęcz Dębową.

  • Szlak czerwony z Sobótki: Parking na ul. Armii Krajowej - Rozdroże pod Stolną - Panna z Rybą - Ślęża

  • Szlak niebieski: Góra Sobótka - Zamek Górka - Źródło Klasztorne - Ślęża

  • Czerwony szlak: Zalew Sulistrowicki - Sulistrowiczki - Rozdroże Holtei’a - Ślęża

  • Szlak żółty: Przełęcz Tąpadła - Polana z Dębami - Ślęża

  • Szlak żółty: Tąpadła - Pod Skalną - Kazalnica - Olbrzymki - Wieża Widokowa - Ślęża.


Żółty szlak z Sobótki na Ślężę - najchętniej wybierana trasa na szczyt

 

Rozpoczynamy od opcji trasy, która jest najpopularniejsza, nie tylko wśród mieszkańców Wrocławia, ale i wśród turystów z całej Polski. Do przejścia żółtym szlakiem, w tym przypadku (wliczając powrót) mamy łącznie 8,3 km, a cała wędrówka powinna nam zająć około 3 godzin. Suma przewyższeń w przypadku tej trasy wynosi 496 m. Samochód najlepiej zostawić na parkingu przy ulicy Armii Krajowej, który w sezonie jest płatny.

 

Wyruszamy szlakiem żółtym z Sobótki. Pierwszym celem spaceru tym szlakiem będzie Dom Turysty PTTK Pod Wieżycą. Stamtąd, przez Wieżę Bismarcka pomaszerujemy już na sam szczyt. Pozostanie nam tu dosłownie 10 minut - w tym czasie ukaże nam się Mnich, czyli drewniana figura, która znajduje się przy szlaku turystycznym. Będąc na Ślęży, warto jest zarezerwować sobie odrobinę czasu na podziwianie pięknych widoków. Po to, przecież tu wchodzimy. Jeśli chodzi o powrót to proponujemy zejście czerwonym szlakiem. Na pewno, będzie to przyjemniejsza opcja, od powrotu po naszych śladach. Na żółty szlak z powodzeniem wjedziemy wózkiem dziecięcym.

 

Czerwony szlak z Sobótki na Ślężę - opcja z jedną z bardziej intrygujących atrakcji na szlaku

 

Wspomnianym przez nas czerwonym szlakiem, możemy również wejść na upragniony szczyt Ślęży. Również i w tym przypadku, zalecamy pozostawić auto w Sobótce na parkingu, przy ulicy Armii Krajowej.

 

 

fot. Patryk / AdobeStock, CC0

 

Szlak czerwony ma 5,2 km długości, a jego pokonanie powinno nam zająć około 2 godzin. Trasa wiedzie przez Rozdroże pod Stolną i następnie Panna z Rybą. A w czym tkwi wyjątkowość właśnie tej trasy? Raz, że jest to stosunkowo płaski szlak, a dwa - po drodze znajdziemy klatkę z dwiema rzeźbami. Jest to ta intrygująca atrakcja na szlaku. Te rzeźby to Panna z rybą i Niedźwiedź. Związane są z nimi liczne legendy oraz historia. Będąc w tym miejscu, mamy jasny sygnał, że na szczyt pozostało nam jeszcze około 40 minut. Obecnie, klatki, w których znajdują się rzeźby, są w dość opłakanym stanie. Na samym rzeźbach, co warto podkreślić, odnajdziemy znak ukośnego krzyża.

 

Żółty szlak z Przełęczy Tąpadła - najkrótszy szlak na Ślężę

 

Teraz przyszła kolej na najkrótszą trasę, dzięki której możliwe stanie się zdobycie tego szczytu w Masywie Ślęży. Do przejścia będziemy mieć tu około 3 km, a sama wędrówka zajmie nam nieco ponad godzinę. Jest to ten najłatwiejszy szlak.

 

W tym przypadku, pokonujemy różnicę wysokości, która wynosi 330 metrów. Co ważne, szlak prowadzi lasem, w cieniu drzew. Jest ona szeroka i kamienista. Zmotoryzowani będą mogli pozostawić swój samochód na darmowym leśnym parkingu, który znajduje się tuż przy wejściu na szlak.

 

Nie ma tu zakazu wprowadzania psów, co na pewno ucieszy turystów, planujących wędrówki z czworonożnym przyjacielem.

 

Poznaj: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce

 

Ślęża atrakcje - czyli co nas czeka po wejściu na szczyt Ślęży?

 

Jak przystało na regiony górskie w Polsce, lubimy tu przyjeżdżać, by zdobywać popularne szczyty górskie w Polsce. Ślęża należy do kategorii tych przyjemnych, dlatego każdy, kto zdecyduje się go zdobyć, w ramach nagrody otrzyma atrakcje, które będzie można podziwiać po wejściu na szczyt. Oczywiście najważniejsze są widoki, ale znajdziemy tu również kilka dodatkowych punktów, które powinien zobaczyć każdy turysta. Co to takiego?

 

Do najważniejszych atrakcji, które znajdują się na Ślęży, należy zaliczyć przede wszystkim:


  • Ślęża wieża widokowa - skoro mają być najpiękniejsze widoki, to najlepiej jest je podziwiać z takich miejsc, które dają najlepsze możliwości w tym temacie; to jedna z trzech dostępnych tu wież widokowych (inne to Wieżyca i platforma na kościele) i co najważniejsze - bezpłatna; znajduje się za kościołem, nieopodal żelbetonowej wieży; wieża ma 12 metrów wysokości i składa się z trzech kondygnacji;

  • Kościół pw. Nawiedzenia NMP z 1852 roku - według badań, pod jego podłogą znajdują się średniowieczne mury zamku; istniał tu niegdyś, bo od XII wieku klasztor augustianów, jednak mnisi opuścili nieprzychylną im górę i w tym miejscu powstała warownia; losy zamku są burzliwe, a jego definitywny kres miał miejsce w 1543 roku, kiedy to nad Ślężę przyszła burza - podczas wichury zawaliła się wieża, a zamek opustoszał; na jego miejscu powstała najpierw drewniana świątynia, a później barokowy kościół; w 1834 roku, podczas kolejnej burzy, kościół spłonął; został on odbudowany i można go zwiedzać bezpłatnie po dziś dzień, w godzinach 11.00-17.00; opłata obejmuje jedynie wejście na wieżę widokową;

  • granitowy krzyż milenijny, który został postawiony tu w 2000 roku;

  • kultowe rzeźby na Ślęży - a jest to Niedźwiadek i tablica z napisem Starożytna Kultowa Rzeźba;

  • wiata turystyczna;

  • Dom Turysty im. Romana Zmorskiego z roku 1908;

  • Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze Ślęża – RTCN Ślęża z roku 1958 wraz z masztem anteny nadawczej z 1972 roku, wysokim na 136 metrów.


Lubisz odkrywać ciekawe miejsca? Zobacz atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku:

 

 

Uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju

Uzdrowisko w Szczawnie-Zdroju

Szczawno Zdrój, ul. Wojska Polskiego

Zabytki Szczawno Zdrój 9.2
Zamek Książ

Zamek Książ

Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich

Zamki Wałbrzych 9.4
Świątynia Wang

Świątynia Wang

Karpacz, ul. Na Śnieżkę

Kościoły Karpacz 9.2

 

 

Co jeszcze warto wiedzieć o Ślęży?

 

Oprócz dokładnych informacji, związanych z Masywem Ślęży i tym popularnym szczytem, warto jest się przyjrzeć pewnej legendzie, związanej z tym szczytem. Jest ich nawet kilka i jak to w przypadku legend bywa, również i tu toczyła się walka dobra ze złem.

 

Jedna z nich podkreśla, że Ślęża powstała podczas wojny aniołów z demonami – rzucając w siebie wielkimi głazami uformowali oni górę, która ukryła wrota do piekieł. Bardziej współczesna wersja kusi bogactwem, w podziemnych korytarzach ukryte mają być tony złota i innych kosztowności zrabowane przez Niemców z pobliskiego Wrocławia. Jak jest naprawdę tego nie wie nikt!

 

Ślęża - góra pełna tajemnic!

 

Okazuje się, że obok legend, mamy do czynienia z jeszcze kilkoma zaskakującymi i nieco przerażającymi faktami, związanymi z tym szczytem w Masywie Ślęży. Co dokładnie mamy na myśli?

 

Tajemnicze znaki X

 

To pozostałości po augustianach, którzy w XII wieku zamieszkiwali tę górę. W 1209 roku Ślęża została podzielona pomiędzy nich a księcia Henryka Brodatego. Do tego czasu to oni byli właścicielami, ale podpisano odpowiedni dekret. Należało w związku z tym wytyczyć granice, a najprościej było to zrobić toporami na drzewach. Wszystkie te znaki na Górze Ślęży, znajdowały się wzdłuż aneksowanej granicy.

 

Panna z Rybą, Mnich i drugi niedźwiedź

 

O co chodzi w tym przypadku? To kolejne kultowe rzeźby, które znajdują się na Ślęży. Panna z Rybą znajduje się na czerwonym szlaku z Sobótki. Jest to postać bez głowy i nóg, odziana w długą szatę i trzymająca rybę. Rzeźba, podobnie jak drzewa, została oznaczona znakiem X.

 

Mnich to rzeźba przy ulicy Armii Krajowej, między parkingiem a Domem Turysty pod Wieżycą. Na rzeźbie znajdziemy dwa znaki X.

Drugi niedźwiedź znajduje się z kolei tuż obok Panny z Rybą. Jest pozbawiony przednich łapek, a znak X widnieje na jego grzbiecie.

 

 

fot. Matt / AdobeStock, CC0

 

Ślęża to wygasły wulkan?

 

Czy czasem przechodzi Wam przez głowę taka myśl, że Ślęża swoim wyglądem przypomina wulkan? I faktycznie, warto podkreślić, że możemy się tu doszukiwać tych wulkanicznych dziejów. W czasach nowożytnych panowało przekonanie, że jest to zastygły wulkan.

 

Okazało się jednak, że to nie komin wulkaniczny, a enklawa skał głębinowych, wyniesionych podczas ruchów tektonicznych. Na dzisiejszy kształt Ślęży istotny wpływ miało lądolód, który panoszył się w tych okolicach ok. 700 tys. lat temu, w okresie zlodowaceń plejstoceńskich. Swoim zasięgiem okrył całą najbliższą okolicę. Na tym morzu lodowego pustkowia znajdowała się jedna, jedyna 200 metrowa wyspa. I była to właśnie Ślęża, która stała się pewnego rodzaju zaczątkiem życia na tych terenach. Fachowo, taki fragment określa się jako nunatak. Surowe warunki doprowadziły do znacznej erozji wystającej jej części, czego efektem są spotykane dziś wokół szczytu gołoborza.

 

Gdzie zarezerwować nocleg w okolicach Ślęży?

 

Nie ulega żadnej wątpliwości, że cały Dolny Śląsk, jak i okolice Wrocławia, mogą pochwalić się naprawdę świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Tak naprawdę znajdziemy tu rozmaite kategorie noclegów, dzięki czemu każdy powinien czerpać radość z pobytu w tym właśnie miejscu.

 

Skoro Ślęża, to oczywiste wydaje się być to, że turyści najchętniej wybierają Sobótkę. Większe grupy decydują się przede wszystkim na domki lub apartamenty Sobótka. Są i jednak tacy, którzy cenią sobie podstawowe potrzeby, dlatego też takie osoby preferują kwatery i pokoje.

 

Wiedz, że masz również możliwość przenocować na samym szczycie Ślęży. W takim przypadku należy wybrać Dom Turysty, który świadczy usługi noclegowe.

 

Jako, że Ślęża znajduje się w bardzo bliskiej odległości od Wrocławia, to sporo turystów decyduje się na hostel we Wrocławiu. Jest przede wszystkim tanio, wygodnie, a wypoczynek w górach można śmiało połączyć ze zwiedzaniem jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.

 

Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Sobótce:

 

 

Marina Mietków

Marina Mietków

Mietków, ul. Domanice

Domki Mietków
Noclegsobótka

Noclegsobótka

Sobótka, ul. ul. Krasińskiego

Kwatery i pokoje Sobótka 10
Maciejówka

Maciejówka

Sulistrowiczki, ul. ul. Sulistrowicka

Domy wakacyjne Sulistrowiczki

 

 

Wyprawa do regionu Masywu Ślęży będzie idealną propozycją dla każdego turysty, na dowolną porę roku. Najlepiej będzie, gdy przekonacie się sami, jak jest tu pięknie!

 

 

Następny artykuł Jak skutecznie promować...

Komentarze (1)

Jan

Wygląda pięknie :)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!