Mauzoleum generała Józefa Bema znajduje się na środku stawu w parku miejskim, dawnym Ogrodzie Strzeleckim Bractwa Kurkowego.
J. Bem urodził się w Tarnowie w 1794 roku, a zmarł w dalekim, syryjskim Aleppo w 1850 r. i tam pierwotnie spoczął na muzułmańskim cmentarzu.
Generał J. Bem został bohaterem walk o niepodległość narodów: polskiego i węgierskiego, podczas Powstania Listopadowego i Wiosny Ludów 1848 – 1849. W 1926 r. zawiązano „Komitet dla sprowadzenia zwłok gen. J. Bema", który uzyskał poparcie m.in. prezydenta Polski Ignacego Mościckiego oraz marszałka Józefa Piłsudskiego. Ekshumacji dokonano 20 czerwca 1929 r. jednak trumna, zanim dotarła do Tarnowa, została wystawiona na widok publiczny w Muzeum Narodowym w Budapeszcie, a potem na Wawelu w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe generała Józefa Bema w Tarnowie odbyły się 30 czerwca 1929 r. z udziałem wojska i zagranicznych delegacji. Pochówek na cmentarzu katolickim nie był możliwy z uwagi na przejście J. Bema na islam.
Mauzoleum wzniesione w 1927 r., jest sarkofagiem, spoczywającym na sześciu kolumnach otoczonych kulami, nawiązującymi do macierzystego rodzaju broni generała, artylerii. Łączące je łańcuchy wykonano z przetopionych armat.
Na ścianach grobowca znajdują się:
- Daty: 1794 (urodzin), 1850 (śmierci) i 1929 (sprowadzenia prochów generała do Tarnowa).
- Napisy: w języku polskim: Józef Bem, węgierskim: (w tłumaczeniu) Ojczulek Bem, węgierskiej wolności największy obrońca 1848-1849, oraz tureckim, zapisanym arabskim alfabetem: Ferik Murad Pasza (słowo ferik znaczy generał, Murad Pasza – tureckie nazwisko Bema).