Mazowsze i jego turystyczne hity
Mazowsze kojarzy się nam przede wszystkim z Warszawą, ale poza stolicą istnieje wiele miejsc, które warto odwiedzić. Gdzie warto pojechać i co zobaczyć? Przygotowaliśmy kilka propozycji dla osób chcących lepiej poznać tę krainę.
Mazowsze to nie tylko stolica – chociaż Warszawa jest niezwykle ciekawym miastem – poza nią region może pochwalić się przepiękną przyrodą, uroczymi dworkami i zaskakującymi smakami. Oferowanych tu atrakcji starczy nie tylko na weekend, ale na o wiele dłuższą wyprawę.
Co zwiedzić na Mazowszu?
Warszawa
Warszawy nie mogło zabraknąć na liście polecanych przez nas miast i to nie tylko ze względu na to, że jest stolicą naszego kraju. To idealne miejsce dla osób, które chcą poczuć dynamiczne wibracje wielkomiejskiego organizmu, doświadczyć różnorodności i cieszyć się ogromem możliwości. W Warszawie tradycja i nowoczesność świetnie ze sobą współgrają, co uwidacznia się w chwalonych na świecie instytucjach. Muzeum Postania Warszawskiego oraz POLIN cieszą się ogromną popularnością i przyciągają wielu turystów, a dużą ich część stanową młodzi ludzie. Wśród miejsc, z których słynie stolica, warto wyróżnić przepiękny Zamek Królewski oraz symbol miasta, jakim na pewno jest Pałac Kultury i Nauki. Chwilę wytchnienia, zwłaszcza latem, znajdziemy w Łazienkach Królewskich, ale aby poczuć o wiele mniej zobowiązującą atmosferę, polecamy wizytę na Bulwarach Wiślanych.
Płock
Czy Płock to ciekawe miasto? Latem na pewno, bo właśnie wtedy organizowany jest znany w całym kraju festiwal Audioriver. Impreza odbywa się na plaży nad Wisłą i przyciąga tysiące fanów muzyki elektronicznej. Osoby, które cenią bardziej kameralną atmosferę także polubią to miasto urzekające malowniczymi widokami – najpiękniejsze rozciągają się od strony nadwiślańskiej skarpy. Poza tym Płock słynie ze swoich zabytków: klimatycznego Starego Rynku, bazyliki katedralnej i kolegiaty św. Michała, po tej części miasta można poruszać się Ciuchcią Tumską, docierającą również do płockiego zoo. Warto wybrać się też nad Wisłę, gdzie znajduje się przepiękne molo, jego konstrukcja wchodzi łukiem w nurt rzeki. Na końcu znajduje się przeszklona kawiarnia – wypicie kawy w tym miejscu to nie tylko przyjemność, ale jeden z „obowiązków” wszystkich turystów, którzy odwiedzają miasto!
Ostrołęka i Kurpie
Warto wybrać się również na Kurpie, gdzie dominują zielone lasy poprzecinane błękitnymi wstęgami rzek. Tworzą one prawdziwy raj dla amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury: kajaki, rowery, piesze wędrówki – z tego wszystkiego można korzystać na rozległym terenie Puszczy Kurpiowskiej. Jednym z największych miast na Kurpiach jest Ostrołęka, stanowiąca świetną bazę do zwiedzania regionu. Słynie on bowiem nie tylko z przyrody ale i znanego w Polsce folkloru – ludowe pieśni z tych okolic rozpropagował zespół Mazowsze. W Ostrołęce znajduje się Muzeum Kultury Kurpiowskiej, w którym można zapoznać się z dawnymi tradycjami. Warto wybrać się też kilkanaście kilometrów za Ostrołękę do miejscowości Kadzidło i tamtejszego Skansenu Kurpiowskiego. W czerwcu to miejsce ożywa dzięki dwudniowemu widowisku „Wesele Kurpiowskie”, podczas którego wiernie odtwarzane są tradycje i obrzędy weselne tej części Mazowsza.
Szydłowiec
Miasteczko położone jest niedaleko Radomia (ok. 30 kilometrów), na granicy województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Mimo że niewielkie, to na turystów czeka tam sporo interesujących miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć – najważniejszy to oczywiście szydłowiecki zamek. Jest to przykład wczesnorenesansowej magnackiej rezydencji, chociaż wygląd jaki znamy dzisiaj zawdzięcza rodowi Radziwiłłów. Zachwycająca jest nie tylko architektura zamku, ale i jego położenie: wybudowano go na sztucznej wyspie pośrodku pięknego parku. W słoneczne dni gmach odbija się w tafli otaczającej go wody. Urokliwym miejscem jest również miejski rynek z okazałym renesansowym ratuszem – obok niego stoi miejski pręgierz – oraz kościołem farnym wybudowanym w początkach XV wieku. Jedną z atrakcji miasta stanowi również Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych, mieszczące się w szydłowieckim zamku.
Żelazowa Wola
Podczas podróży po Mazowszu nie można pominąć Żelazowej Woli, miejsca urodzenia Fryderyka Chopina. Wizytę najlepiej planować wiosną, latem lub jesienią, gdy park otaczający dworek zachwyca soczystymi kolorami. Wewnątrz znajduje się muzeum poświęcone kompozytorowi – pokoje starej oficyny, którą zajmowali rodzice Chopina, zostały zaaranżowane tak, jak w czasach, gdy stanowiły ich dom. Co ważne, w dworku panuje atmosfera, która przenosi nas w czasie, aż do początków XIX wieku. Być może jest to zasługa subtelnej muzyki Chopina, płynącej z głośników umieszczonych w ławeczkach na szlaku spacerowym.
Czersk
W Czersku znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, którego historia sięga czasów piastowskich. Była to potężna warownia usytuowana na wzniesieniu w pobliżu Wisły, siedziba książąt mazowieckich. Warto tu przyjechać spędzając weekend w stolicy, gdyż Czersk położony jest tylko 30 kilometrów od Warszawy. Zamek w Czersku wybudowano pod koniec XIV wieku, później unowocześniono jego fortyfikacje, które jednak nie zdołały powstrzymać szwedzkich wojsk. Podczas potopu został zdobyty i zniszczony, do czasów nam współczesnych dotrwały malownicze ruiny z całkiem dobrze zachowanymi basztami: Bramną, Zachodnią i Południową. Zamek w Czersku najlepiej odwiedzać latem, gdy można bez przeszkód podziwiać piękne widoki oraz gdy organizowane są imprezy, takie jak Turniej Rycerski na Dworze Konrada Mazowieckiego.
Twierdza Modlin
Twierdza Modlin to kolejne miejsce blisko Warszawy, które dawniej miało ważne militarne znaczenie dla obronności. Budowę nakazał cesarz Napoleon Bonaparte, doceniając topografię terenu. Modlin leży bowiem w widłach Wisły, Wkry i Narwi, rzeki te stanowią więc naturalną fosę, chroniącą przed atakami z zewnątrz. Najstarszą część tworzą cytadela i koszary, warto wiedzieć, że jest to budynek rekordowy – ma ponad 2 kilometry długości! Ta liczba robi wrażenie. Twierdza Modlin była wykorzystywana przez wojsko do 2000 roku, stacjonowało tam 15 tysięcy żołnierzy. Ale miejsce to służyło również filmowcom, to właśnie tutaj znajdował się austriacki garnizon, z którego uciekli bohaterowie filmu „CK Dezerterzy”.
Przyrodnicze atrakcje Mazowsza
Za turystyczny hit Mazowsza na pewno uznamy przyrodę – mamy tu na myśli zarówno gęste puszcze, jak i inne naturalne walory. Nie wszyscy wiedzą na przykład, że skarbem regionu są gorące źródła oraz sąsiadujące ze stolicą uzdrowisko!
Puszcza Kampinoska
Puszcza Kampinoska ma status parku narodowego, a dzięki temu, że leży tuż za granicami Warszawy, mieszkańcy stolicy mają szansę na kontakt z nieskażoną przyrodą. Na turystów czekają ścieżki przyrodnicze, jak chociażby „Skrajem Puszczy”. Biegnie ona przez naprawdę urozmaicony teren – po drodze można zobaczyć gęste lasy, łąki, bagna i wydmy. Na trasie znajdują się wieża widokowa i skansen budownictwa puszczańskiego. Po wyznaczonych trasach Puszczy Kampinoskiej można nie tylko spacerować, ale także jeździć rowerem, konno, a zimą na nartach biegowych.
Gorące źródła – Termy Mszczonów
W Mszczonowie znajdują się jedyne na Mazowszu źródła wody termalnej, która wydobywa się z głębokości ponad 1,5 kilometra. Jest bogata w wapń i magnes, a jej temperatura wynosi 42 stopnie Celsjusza. Dlaczego warto odwiedzić Termy Mszczonów? Taka wizyta przynosi same korzyści: odpręża, regeneruje obolałe stawy i mięśnie, a poza tym doskonale wpływa na skórę. To świetny patent na kilkugodzinny relaks, tym bardziej, że w kompleksie poza basenami dostępne są sauny i groty solne oraz mnóstwo innych atrakcji.
Konstancin-Jeziorna – uzdrowisko w sąsiedztwie stolicy
Jeśli nie mamy czasu na dłuższy wyjazd do kurortu, można wybrać się do mazowieckiego uzdrowiska, jakim jest Konstancin-Jeziorna. To niezwykle urokliwe miejsce, w którym przez chwilę poczujemy się jak w Ciechocinku – takich wrażeń dostarczy wizyta w Parku Zdrojowym, gdzie zlokalizowane są tężnie solankowe. Unoszący się wokół nich aerozol doskonale wpływa na drogi oddechowe i wzmacnia organizm. Poza tym polecamy też spacer po miasteczku, warte uwagi są wille z przełomu XIX i XX wieku – dzięki bogato zdobionym werandom przypominają alpejskie schroniska.
Mazowsze dla aktywnych: kajaki na Pilicy
Na Mazowszu dobrze czują się także amatorzy wypoczynku na wodzie. Tutaj znajduje się jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w kraju – rzeka Pilica. Aby pokonać całą trasę, która liczy 250 kilometrów, trzeba poświęcić nawet dwa tygodnie. Jej mazowiecka część jest jednak trochę krótsza (wynosi około 100 kilometrów). Warto podjąć ten wysiłek, gdyż przeprawa jest niezwykle malownicza zarówno pod względem przyrody, jak i atrakcji czekających na brzegu. Spływ zazwyczaj rozpoczyna się w Nowym Mieście nad Pilicą, a kończy się w Mniszewie. Po drodze mijamy więc Warkę i Ostrołękę, gdzie warto zrobić przystanek na zwiedzanie.
Pilica nie jest trudną rzeką, nawet początkujący nie powinni napotkać większych trudności podczas spływu. Wszystko zależy oczywiście od wysokości wody – im jest niżej, tym więcej płycizn, które mogą sprawić trudności. Warto również skorzystać z oferty profesjonalnych firm zajmujących się organizacją spływów i wypożyczaniem kajaków.
Mazowieckie smaki
Kuchnia mazowiecka czerpie wiele z kuchni kurpiowskiej, gdzie dominują przede wszystkim dary lasu. Potrawy charakterystyczne dla regionu powstają z grzybów, jagód i warzyw. Obecna jest też dziczyzna, drób oraz miód. Czego nie można sobie odmówić na Mazowszu?
Mając ku temu okazję, warto próbować nowych smaków, więc podczas zwiedzania regionu zachęcamy do tego, by odwiedzać regionalne restauracje, karczmy i agroturystyki. W miarę możliwości wybierajmy te, skupione wokół Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza oraz innych stowarzyszeń promujących mazowieckie tradycje.
Czego więc trzeba tam spróbować? Przede wszystkim zup: rybnej, parzybrody – to zupa z kapustą i ziemniakami, która jest tak dobra, że nikt nie czeka aż wystygnie – i zupy grzybowej. Na stołach królują także potrawy z wszelkiego rodzaju ryb z mazowieckich rzek. Poza tym na Mazowszu warto spróbować dań z ziemniaków: pieczonych z farszem, rejbaka ostrołęckiego, klusek ziemniaczanych z twarogiem i skwarkami, kiszki ziemniaczanej i baby ziemniaczanej po siedlecku.
Turyści poszukujący nowych smaków na Mazowszu na pewno zatrzymają się na dłużej!
fot. TomasSereda / Fotolia.com
Komentarze