Mazowsze nie jest nudne! TOP 6 atrakcji poza Warszawą

Mazowsze nie jest nudne! TOP 6 atrakcji poza Warszawą

Większość turystów, którzy odwiedzają Mazowsze, decyduje się na pozostanie w obrębie Warszawa. Miasto ma tyle do zaoferowania, że niektórzy nawet nie myślą o tym, by w obrębie regionu szukać innych atrakcji. Warto to zmienić, gdyż do zobaczenia jest wiele wspaniałych miejsc – niżej przedstawiamy kilka z nich.

Mazowsze ma w sobie wiele uroku, który zawdzięcza malowniczym wsiom, miasteczkom i przyrodzie. Do jego atrakcji należy nie tylko stolica, ale i słynne równiny z nieregulowanymi rzekami i pochylonymi nad nimi wierzbami płaczącymi, Płock z cennymi zabytkami, zamki przed wiekami zamieszkane przez książąt mazowieckich czy też Kampinoski Park Narodowy.

To wszystko powinno się znaleźć na liście turystycznych hitów Mazowsza, które trzeba zobaczyć. Oczywiście takich miejsc jest jeszcze więcej – oto kilka wybranych przez nas najbardziej interesujących lokalizacji.

Zamki w Czersku i Ciechanowie


Polskie zamki zawsze cieszą się zainteresowaniem turystów. Mury monumentalnych budowli do dzisiaj kryją wiele tajemnic, które rozpalają wyobraźnię zwiedzających. Najsłynniejsze tego typu zabytki znajdują się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ale i Mazowsze nie jest ich pozbawione. Aby zwiedzić mazowieckie zamki, wystarczy pojechać do Ciechanowa albo do Czerska.

Czersk jest niedużą miejscowością położoną tuż obok Góry Kalwarii, klimatycznego miasteczka oddalonego od Warszawy o około 30 kilometrów. Najważniejszym obiektem, górującym nad całą zabudową, są tam ruiny średniowiecznego zamku, który kiedyś był rezydencją książąt mazowieckich. Do dzisiaj zachowały się tylko gotyckie mury, kwadratowa wieża z bramą oraz dwie baszty – można stamtąd podziwiać widok na zamek i jego okolicę. W czasach świetności rezydował tam Konrad Mazowiecki, a później królowa Bona, która założyła ogrody i winnice. Upadek zamku rozpoczął się wraz z potopem szwedzkim, późniejsze powstania dopełniły jego zniszczenia. Teraz zamkowe ruiny są chętnie odwiedzane przez turystów, przyciągają ich zwłaszcza rekonstrukcje historyczne, przedstawiające dzieje warowni, oraz turnieje rycerskie.

Warto wybrać się również do Ciechanowa i tam odwiedzić dawny zamek książąt mazowieckich. Wybudowano go na mokradłach, w zakolu rzeki Łydni, więc nie góruje nad miastem i wcale nie tak łatwo go znaleźć, jednak trud się opłaci! Zamek powstał w połowie XIV wieku, by chronić miejscową ludność przed wrogimi najazdami – co ciekawe, nigdy nie został zdobyty! Drugi z kolei władca zamku, książę Janusz I, postawił w zamku okazały budynek mieszkalny i zmienił go w swoją rezydencję. Kiedy Mazowsze zostało włączone do Korony budowla straciła na znaczeniu i rozpoczął się proces niszczenia… Niedawno zamek został zrewitalizowany, a zwiedzający mogą z bliska przyjrzeć się zabytkowym murom i artefaktom odkrytym podczas prac.

fot. krzysztofdoroszko / Pixabay.com CC0

Zielona Puszcza Kampinoska


W bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy leży drugi co do wielkości polski park narodowy – Kampinoski Park Narodowy. Chroniony obszar znajduje się w pradolinie Wisły, w jego krajobrazie dominują wydmy, porośnięte sosnowym borem, oraz bagna. Ich mieszkańcami są duże zwierzęta, takie jak będący symbolem parku łoś, a poza tym sarny, jelenie oraz listy. Ze względu na podmokłe tereny podczas spaceru turystom mogą dokuczać komary, dlatego warto mieć przy sobie środek odstraszający.

Wejście na teren parku narodowego znajduje się w miejscowości Granica, gdzie powstał parking dla turystów. Znajduje się tam również pole biwakowe oraz punkt gastronomiczny, niedaleko znajduje się Muzeum Parku Narodowego, przybliżające miejscową faunę i florę, oraz skansen budownictwa puszczańskiego. Szlaki turystyczne, które zostały wytyczone na terenie Puszczy Kampinoskiej, prowadzą do najcenniejszych przyrodniczo miejsc. Należy do nich na przykład obszar ochrony ścisłej „Granica”, utworzony na pasie wydmowym – rośnie tam bór sosnowy z domieszką drzew liściastych. Warte uwagi są również pamiątki historyczne: mogiły żołnierzy walczących w postaniu styczniowym, kampanii wrześniowej oraz żołnierzy Armii Krajowej. Ciekawostkę stanowią też ślady XIII-wiecznego grodziska, dzisiaj niemal zupełnie porośniętego lasem.

Krajobraz Puszczy Kampinoskiej jest niesamowity, a wycieczka po lesie pozwala zapomnieć o bliskości dużego miasta.

fot. kasiaplanbfotostudio / Pixabay.com CC0

Klimatyczny Płock


Płock jest jednym z najstarszych miast w Polsce, więc turyści mają tam co zwiedzać. Najbardziej charakterystycznym budynkiem, który determinuje płocką panoramę, jest katedra z dwiema wieżami. Obecna świątynia powstała w duchu renesansu w miejscu wcześniejszego kościoła, zniszczonego podczas pożaru, jaki miał miejsce w XVI wieku. Co jeszcze można zwiedzić w Płocku?

Na pewno miejscowe muzea – Muzeum Żydów Mazowieckich oraz najstarsze w Polsce Muzeum Mazowieckie. Powstało w 1821 roku, a na jego ekspozycję składają się przede wszystkim zbiory historyczne, archeologiczne, numizmatyczne i artystyczne. Koniecznie trzeba wybrać się na Wzgórze Tumskie, z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na Wisłę, oraz na położone u jego stóp bulwary. Latem można zrelaksować się na płockiej plaży, skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego albo wybrać się na rowerową wycieczkę wzdłuż rzeki. Turyści chętnie korzystają również z Ciuchci Tumskiej – kolejka kursuje w weekendy, a jej trasa biegnie w pobliżu najciekawszych miejsc w Płocku. Wycieczka rozpoczyna się przy miejskim ogrodzie zoologiczny, a kończy na Starym Rynku.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w mieście jest plenerowy festiwal muzyki elektronicznej Audioriver. Miasteczko festiwalowe zajmuje plażę i tam wieczorem odbywają się główne biletowane koncerty. W ciągu dnia festiwalowicze spędzają czas na Starym Rynku, gdzie odbywają się targi muzyczne, panele dyskusyjne i darmowe występy muzyków. Audioriver zwykle organizowany jest na przełomie czerwca i lipca, jest to czas, gdy Płock wypełnia się muzyką, a przede wszystkim młodymi ludźmi, którzy przyjeżdżają tam z całej Polski.


Zwiedzanie Twierdzy Modlin


Pozostajemy w sąsiedztwie Warszawy, przenosimy się jednak do Modlina, a dokładnie do twierdzy położonej nad brzegiem Narwi. Dogodne położenie i ukształtowanie terenu wykorzystali w XVII wieku Szwedzi, jednak pomysłodawcą i inicjatorem budowy Twierdzy Modlin był Napoleon Bonaparte. Prace prowadzone były pomiędzy 1806 a 1812 rokiem, przerwano je jednak po upadku Księstwa Warszawskiego. Po stłumieniu powstania listopadowego Rosjanie zainteresowali się dokończeniem twierdzy, rozpoczęli rozbudowę i modernizację, dodając między innymi nowe umocnienia. Twierdza Modlin odgrywała ważną rolę w każdej wojnie – podczas pierwszej Rosjanie bronili się przed Niemcami, w 1920 roku Polacy odpierali armię sowiecką, a w 1939 roku twierdza poddała się dopiero po upadku Warszawy.

Twierdza Modlin dzieli się na forty zewnętrzne i wewnętrzne, a do ciekawych budowli, które warto tam zobaczyć, zaliczają się między innymi działobitnia gen. Dehna, elewator (czyli wieża artyleryjska z 1900 roku) wchodzący w skład ciągu aprowizacyjnego, neogotycka wieża ciśnień wzniesiona na dziedzińcu koszarowym czy w końcu Reduta Napoleona, jeden z najstarszych budynków twierdzy. Warto wiedzieć, że Twierdzę Modlin turyści indywidualni mogą zwiedzać zarówno samodzielnie, jak też w towarzystwie przewodnika. Do obowiązkowych punktów każdej wycieczki powinny należeć wejście na wieżę widokową przy ulicy Bema 200, wizyta w Muzeum Kampanii Wrześniowej oraz wędrówka podziemnymi przejściami Frontu Modlin.

fot. PiotrZakrzewski / Pixabay.com CC0

Żelazowa Wola i Muzeum Fryderyka Chopina


Zwiedzając Mazowsze nie można pominąć miejsca, w którym urodził się największy polski kompozytor. Żelazowa Wola należała wtedy do rodu Skarbków, a ojciec Fryderyka był guwernerem ich dzieci. Tam poznał swoją przyszłą żonę i powitał na świecie syna, małżeństwo wkrótce przeprowadziło się do stolicy, ale przyszły kompozytor często odwiedzał Żelazową Wolę. Do naszych czasów zachowała się tylko oficyna dworu Skarbków (właśnie tam urodził się Fryderyk Chopin), muzeum urządzono tam na początku lat 30. XX wieku.

Muzeum Chopina ma właściwie tylko znaczenie sentymentalne. Wnętrza z epoki mają wprowadzać turystów w ówczesny klimat i przywoływać atmosferę dawnych czasów. Na ekspozycjach można zobaczyć stylowe meble, kopie portretów artysty, a także rodzinne pamiątki Chopinów. Uroku temu miejscu dodaje także zadbany park, w którym rosną rzadkie gatunki drzew. Przy alejkach ustawiono głośniki, więc spacerowi towarzyszy subtelna muzyka kompozytora. W letnie weekendy w Żelazowej Woli organizowane są również Recitale Chopinowskie z udziałem młodych pianistów. Koncerty odbywają się w plenerze, a do udziału uprawnia bilet wstępu do muzeum.

fot. Biedronka102 / Pixabay.com CC0

Warka i jej malownicze okolice


Jakie mazowieckie miasto warto zwiedzić? Na pewno należy pomyśleć o Warce, którą od Warszawy dzieli tylko 40 kilometrów. Turyści mogą zwiedzać tam barokowe kościoły – w podziemiach pofranciszkańskiej świątyni złożone są prochy książąt mazowieckich, natomiast w kościele św. Mikołaja można zobaczyć przepiękny późnorenesansowy ołtarz główny. Centralny punkt miasta stanowi rynek z zabytkowym klasycystycznym ratuszem.

Kolejny ważny punkt wycieczki po Warce stanowi muzeum Kazimierza Pułaskiego, utworzone w dworku, w którym się urodził. Ekspozycje przedstawiają poszczególne epizody z jego życia – konfederację barską czy udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest prezentacja amerykańskich losów między innymi Heleny Modrzejewskiej, Henryka Sienkiewicza i innych znanych Polaków, którzy również przez pewien przebywali za oceanem. Warka kojarzy się jednak z jednym – znanym piwem. Tradycje piwowarskie Warki sięgają XV wieku, według legendy miejscowy trunek wyleczył z choroby papieża Klemensa VIII! Są kontynuowane również współcześnie, a piwo z Warki dostępne jest w całym kraju.

Wycieczkę do Warki warto połączyć ze zwiedzaniem okolic miasteczka. Jedną z możliwości jest spływ kajakowy Pilicą, który można rozpocząć w miejscowej przystani rzecznej. Turyści, którzy jednak wolą trzymać się lądu, powinni natomiast wybrać się do sanktuarium w Lewiczynie, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej. Miejsce to odwiedzali nawet królowie!

Następny artykuł Zaplanuj sierpień z kinem...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!