Mazurskie miasta, które oczarowały filmowców
Mazurskie plenery od zawsze inspirują artystów. Nic więc dziwnego, że region jest wybierany przez filmowców, którzy chętnie kręcą tu plenery. Jesteście ciekawi, jakie miejsca z naszego regionu można było zobaczyć w kinie?
Giżycko
W tym mieście powstał jeden ze słynnych filmów Romana Polańskiego „Nóż w wodzie” (1961 r.). Był to reżyserski debiut, który przyniósł autorowi nie tylko uznanie, ale również nominację do Oscara! Akcja filmu dzieje się na jachcie pływającym po mazurskich akwenach – sceny kręcono głównie na jeziorze Kisajno oraz Śniardwy. Widzowie mogą obserwować dramat, jaki rozgrywa się między trzema osobami: Andrzejem (Leon Niemczyk), Krystyną – jego żoną oraz towarzyszącym im przypadkowym młodym człowiekiem. Warto wspomnieć, że „Nóż w wodzie” do dzisiaj budzi duże emocje i można go obejrzeć nie tylko ze względu na mazurskie krajobrazy.
Giżycko jeszcze nie raz pojawiało się na ekranie – ostatnio w serialu TVP zatytułowanym „Przystań”. Jest to historia młodych ludzi, którzy chcą zostać ratownikami WOPR i pracować na Mazurach.
Chcecie poszukać miejsc z filmu lub serialu? Zapraszamy do Giżycka! Sprawdźcie noclegi w mieście: Noclegi w Giżycku
Olsztynek
Jaki film powstawał właśnie w tym miasteczku? Myślimy oczywiście i „Kołysance” Juliusza Machulskiego. Jest to historia rodziny Makarewiczów – wampirów, które pewnego dnia zjawiają się w mazurskiej miejscowości. Wraz z ich przybyciem w okolicy zaczynają się dziać niewyjaśnione rzeczy… W komedii „zagrały” nie tylko mazurskie krajobrazy. Reżyser wiele scen nakręcił w skansenie w Olsztynku. Osoby, które zwiedzały muzeum, na pewno będą w stanie rozpoznać te miejsca.
Ostróda i okolice
Serialowa adaptacja powieści Małgorzaty Kalicińskiej „Dom nad rozlewiskiem” przez kilka lat cieszyła się dużą popularnością wśród widzów telewizji. Wspaniale przedstawione mazurskie krajobrazy były jednym z mocnych punktów serialu. Mając trochę czasu warto wybrać się na poszukiwanie miejsc, które odwiedziła ekipa.
Orneta
Miasteczko położone jest w warmińskiej części województwa. Turystów zachwyca zabytkami oraz malowniczymi krajobrazami. Nic więc dziwnego, że przyciąga też filmowców – i to tych z pierwszej ligi! W Ornecie sceny do „Róży” nagrywał Wojtek Smarzowski, który pracował także w innych miastach regionu, między innymi w Olsztynie, Szczytnie i Pęglitach. Film przedstawia losy Mazurów w latach 40. XX wieku oraz poruszającą historię trudnej miłości… W rolach głównych wystąpili Agata Kulesza, Kinga Preis oraz Marcin Dorociński.
W okolicach Ornety powstał też inny ważny film, czyli „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krazue. Opowieść o cygańskiej poetce jest doskonale wkomponowana w warmińsko-mazurski krajobraz. Osoby, które tworzyły scenografię do filmu, były zachwycone tym, że wiele miejsc w regionie wydaje się niezmienione, co daje wrażenie podróży do czasów, gdy nie tylko po mazurskich drogach wędrowały cygańskie tabory.
Szymbark
Nasz region inspiruje nie tylko rodzimych twórców. W okolicach Iławy – a dokładnie w Szymbarku – gościła zagraniczna ekipa filmowa, której przewodził Volker Schlöndorff. Niemiecki reżyser zrealizował tam część scen „Króla Olch”, między innymi zdobycie twierdzy przez wojska radzieckie. W roli tytułowej wystąpił John Malkovich.
Komentarze