Mazury Garbate - to trzeba zobaczyć!
Mazury Garbate to jeden z ciekawszych zakątków naszego regionu. Wyróżnia go nie tylko bogactwo przyrody, ale też wyjątkowe dziedzictwo kulturalne. Zobaczcie, dlaczego powinniście odwiedzić to miejsce.
Mazury Garbate są krainą, którą powinien odwiedzić każdy, kto chce poznać region. Warto więc porzucić utarte szlaki i wybrać się na wędrówkę – poczynione podczas niej odkrycia niewtajemniczonych mogą wprawić w zdumienie…
Dlaczego Mazury są Garbate?
Odpowiedź jest prosta – krajobraz tej części regionu został ukształtowany przez lodowiec. Stąd tak charakterystyczne wzgórza morenowe, wśród których leżą jeziora. Cieszą oko turystów szukających tu odpoczynku i miejsca do wyciszenia. O takie zresztą nietrudno, bo wystarczy zagłębić się w tutejsze puszcze, aby poczuć się jak jedyny człowiek w okolicy.
Miasta, które warto odwiedzić
Za nieoficjalną stolicę Mazur Garbatych uważa się Olecko. Jest to wyjątkowo urokliwe miasteczko, którego centralnym punktem jest rynek – oficjalnie największy w Polsce. Pełni on rolę głównego placu oraz parku, gdzie w ciepłe dni można wypocząć i cieszyć się cieniem. Chociaż my radzimy wypoczynek nad Jeziorem Oleckim Wielkim, gdzie znajduje się kąpielisko, plaża oraz drewniane zabytkowe molo ze skocznią. W leżącym nieopodal jeziora parku warto odnaleźć pomnik upamiętniający żołnierzy pierwszej wojny światowej. Trudno go nie dostrzec, gdyż kamienna półrotunda kszwyraźnie odcina się na tle zieleni drzew. Także w okolicach Olecka znajdzie się wiele ciekawych miejsc – dawne grodziska, dworki i kościoły to świadectwo bogatej historii regionu…
Kolejnym wartym odwiedzenia miastem, które leży na terenie Mazur Garbatych, jest Ełk. Turyści koniecznie powinni wybrać się na spacer promenadą ciągnącą się wzdłuż brzegu Jeziora Ełckiego. Atrakcją jest umieszczona na jeziorze fontanna – jej strumień wody po zmroku podświetlają reflektory. Warto zobaczyć też ruiny zamku krzyżackiego, którego budowę nadzorował ówczesny komtur Ulrich von Jungingen. Warownia powstała na wyspie, w miejscu jaćwieskiej strażnicy. W Ełku polecamy również wizytę w skansenie Ełckiej Kolejki Wąskotorowej.
Oprócz Olecka i Ełku ważnym miastem Mazur Garbatych jest Gołdap. Miasto jest uznanym uzdrowiskiem, w dodatku jedynym w regionie. Można tu skorzystać z dobrodziejstw wód mineralnych oraz tężni solankowych.
Atrakcje Mazur Garbatych
Mazury Garbate to również miejsce, gdzie przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Warto odwiedzić chociaż jeden z licznych jej rezerwatów – my polecamy Puszczę Borecką. Jest to wyjątkowo malownicze miejsce z mieszanym, kilkusetletnim drzewostanem. Las przetykany jest łęgami oraz mokradłami. Warto też uważnie się rozglądać, bo można przegapić żubra, który w Puszczy Boreckiej może cieszyć się swobodą.
Warto odwiedzić też okolice miejscowości Stańczyki, gdzie znajdują się mazurskie akwedukty. Są to tak naprawdę nieczynne wiadukty kolejowe, które jednak nasuwają myśl o słonecznej Italii. To również świetny punkt widokowy na całą okolicę!
Dowiedz się więcej o tym miejscu, wejdź i zobacz: Wiadukty w Stańczykach
Smaki Mazur Garbatych
Kraina ta leży w miejscu, gdzie spotykają się różne kultury. Nie mogło to więc pozostać bez wpływu na zwyczaje regionu, a w szczególności smaki. To właśnie tutaj można zjeść znakomite potrawy, gdzie główną rolę grają ryby z okolicznych jezior oraz dary lasu. Na Mazurach Garbatych można zjeść też dania z ziemniaków, jakich próżno szukać gdzie indziej – na stołach królują babki i ziemniaczane kiszki, kartacze i bliny. Tutaj też produkowane są wyjątkowo smaczne sery.
Restauracje i gospodarstwa, w których można spróbować oryginalnych przysmaków, są skupione na szlaku Przystanków Kulinarnych Suwalszczyzny i Mazur.
Komentarze (1)
Maciek