Mazury mniej znane: Lidzbark

Mazury mniej znane: Lidzbark

Chcesz spędzić urlop na Mazurach w miejscu, które nie zostało jeszcze odkryte przez innych turystów? Zobacz więc, co oferuje Lidzbark – miasteczko położone pośród lasów Welskiego Parku Krajobrazowego, nad malowniczym Jeziorem Lidzbarskim.

Poznaj Lidzbark, miasto jednorożca


Symbolem miasta jest jednorożec ukazany na niebieskim tle. Czy sugeruje to, że podczas urlopu poczujesz się jak w bajce?

Lidzbark to nieduże miasteczko o długiej historii, liczącej ponad 700 lat. Wiadomo, że znajdował się na ziemiach należących do Krzyżaków, którzy zbudowali zamek wraz z fortyfikacjami. W końcu Lidzbark leżał na granicy z Mazowszem, należał więc do systemu obronnego granic Państwa Zakonnego. Później wiele razy zmieniał przynależność państwową, leżał w granicach Polski, Prus, by po odzyskaniu niepodległości ponownie stać się „naszym” miastem.

Obecnie Lidzbark jest miasteczkiem o dużym potencjale turystycznym i bramą wjazdową na Warmię i Mazury. Po jej przekroczeniu przed turystami otwiera się kraina pełne lasów, jezior i nieskończonych możliwości wypoczynku. Tutaj każdy znajdzie propozycję dla siebie – również ty!

Gdzie nocować w Lidzbarku? Sprawdź oferty w mieście, wejdź: Noclegi w Lidzbarku

Slow travel – odpocznij w Lidzbarku


Lidzbark od kilku lat należy do sieci miast Cittaslow, do której przyjmowane są miejscowości przyjazne mieszkańcom i turystom, gdzie duży nacisk kładzie się na jakość życia, zamiast na wyścig szczurów. Skorzystaj z panującego w Lidzbarku klimatu i wypróbuj trend slow travel, według którego nic nie musisz, a możesz wszystko. Zatem – co możesz w Lidzbarku?

Posiedzieć na plaży…
Lidzbark leży bezpośrednio nad Jeziorem Lidzbarskim, dlatego jedną z propozycji wypoczynku w mieście jest spędzenie dnia na plaży. Została ona przystosowana do potrzeb urlopowiczów, wyznaczono między innymi trzy zamknięte kąpieliska, ustawiono wieżę do bezpiecznych skoków do wody oraz zjeżdżalnię. Przy plaży działa także wypożyczalnia sprzętu wodnego, dzięki czemu możesz odpocząć od plażowania na kajaku lub rowerze wodnym.

…i pójść na promenadę
Dołącz do grona spacerowiczów na miejskiej promenadzie, która biegnie od plaży miejskiej przy Jeziorze Lidzbarskim aż do Małego Jeziorka. Trasa jest bardzo malowniczo zlokalizowana, bo będziesz spacerować wzdłuż brzegu akwenu. Po drodze nacieszysz oczy soczystą zielenią oraz rzeźbami mazurskich artystów, które zostały ustawione przy ścieżce.

…albo wybrać się do Welskiego Parku Krajobrazowego
Masz ochotę na kontakt z naturą? Lidzbark to świetne miejsce dla osób, które szukają bliskości przyrody. Niedaleko od miasta leży Welski Par Krajobrazowy, utworzony na środkowym odcinku doliny rzeki Wel. W jego granicach znalazły się też malownicze jeziora, gęste lasy i porośnięte drzewami wzgórza morenowe. Przecinają je ścieżki i szlaki spacerowe, którymi można błądzić długie godziny. Jeśli zechcesz, odszukaj pomnik przyrody Dąb Rzeczypospolitej. Drzewo liczy sobie 500 lat!

Park krajobrazowy możesz również obejrzeć od tej drugiej, wodnej strony. Spływ kajakowy rzeką Wel jest jedną z atrakcji Lidzbarka – możesz jej spróbować, nawet jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z kajakami. Szlak obejmuje trzy odcinki: od łatwego do bardzo trudnego, wyprawę możesz więc przerwać w dowolnym momencie. Szczególnie wymagający jest fragment obejmujący tzw. „Piekiełko”, gdzie rzeka przypomina rwący górski potok. W tym miejscu warto zabezpieczyć kajak i sprzęt przed wywrotką. Jeśli spływ chcesz zacząć w Lidzbarku, masz dwie możliwości – płynąć do miejscowości Szczupliny (łatwy wariant) albo Bratiany, ale tu trzeba będzie pokonać rezerwat „Piekiełko”.

…lub wybrać wycieczkę rowerową
W okolicy Lidzbarka znajdziesz kilka ciekawych tras rowerowych. Jedna z nich biegnie pętlą wokół miasta – po drodze masz szansę zobaczyć wieś Wąpiersk z zabytkowymi zabudowaniami, malowniczo zlokalizowane nad jeziorem Grądy Tarczyny oraz Wlewsk, Piaseczno, Klonowo i Bryńsk Kolonię, założoną przez niemieckich kolonistów. Ale prawdziwe wyzwanie stanowić będzie szlak Grunwaldzki – słynne pole bitwy oddalone jest od Lidzbarka o 75 kilometrów. Podejmiesz wyzwanie?

fot. ilustracyjne MabelAmber (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Pogoda na wakacje 2018

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!