Miasto zabytków i zakochanych - Chełmno
Szukacie romantycznego miejsca, które przyciągnie Was wspaniałą atmosferą oraz malowniczymi zabytkami, od których nie sposób oderwać wzroku? Koniecznie wybierzcie się do Chełmna - urokliwego, dwudziestotysięcznego miasteczka, leżącego na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej, zwanego 'polską stolicą zakochanych'.
Chełmno znajduje się nad Wisłą, w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, porównywane do Krakowa, czy francuskiego Carcassone. Chętnie odwiedzają go zakochani, a to dzięki obecnym tutaj relikwiom św. Walentego, kryjących się w chełmińsiej farze.
Romantyczne atrakcje
Spacerując po chełmińskiej starówce, warto zatrzymać się na chwilę przy charakterystycznych dla miasta - ławeczkach dla zakochanych. Jedna z nich umieszczona została w Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera, w pobliżu małej fontanny. Drugą, z rzeźbą zakochanej pary, ustawiono w sąsiedztwie Bramy Grudziądzkiej. Ci, którzy pojawią się tutaj bez swojej drugiej połówki, będą mieli możliwość przesłania specjalnych pozdrowień swojej sympatii z ławeczki przy Urzędzie Miasta, uśmiechając się do znajdującej się naprzeciwko niej kamery. Pośród parkowych alejek zauważymy także liczne różane klomby, serduszkowe płoty, czy oryginalne dywany kwiatowe.
Starówka
Przemierzając ulice miasta, na każdym kroku natkniemy się na jakiś atrakcyjny zabytek, jednak nad chełmińską starówką króluje renesansowy ratusz, z którego w południe rozbrzmiewa hejnał. Obecnie, mieści się tam Muzeum Ziemi Chełmińskiej, gdzie poza eksponatami dotyczącymi historii miasteczka, prezentowane są oryginalne wnętrza, ich funkcje i wyposażenie. Do najstarszych zabytków starówki należy XIII-wieczny Zespół Klasztorny ss. Miłosierdzia, wybudowany w tym samym stuleciu Kościół pw. Ducha Świętego oraz dawne koszary korpusu kadetów z 1776 roku.
Ratusz, fot. tomasz przechlewski, źródło: Flickr.com, (CC BY 2.0)
Zespół obwarowań miejskich
Zachowane niemal w pełnym obwodzie mury obronne, stanowią prawdziwą dumę Chełmna, a także jeden z jego wyróżników. Mury miejskie obejmowały ponad 20 baszt, z których 17 zachowało się w pełni, a 6 we fragmentach. Dziś otaczają one prawie cały teren starego miasta. Do chwili obecnej przetrwały dwie bramy: Grudziądzka - pochodząca z XIV wieku, główna brama wjazdowa do Chełmna, będąca miejscem związanym z kultem Matki Bożej Bolesnej Chełmińskiej, a także Merseburska - zlokalizowana w obrębie zespołu klasztornego, przy Kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.
mury obronne, fot. tomasz przechlewski, źródło: Flickr.com, (CC BY 2.0)
Kościół Wniebowzięcia NMP
To monumentalna, trzynawowa budowla gotycka, która poza relikwiami św. Walentego odwiedzana jest ze względu na świecznik w kształcie głowy jelenia z XVII wieku, reagujący na zmianę wilgotności powietrza. Warto wspomnieć, że na ścianach prezbiterium oraz naw bocznych widoczne są fragmenty polichromii gotyckich, a przy filarach ustawiono gotyckie rzeźby Apostołów. Na szczególną uwagę zasługuje tu barokowy ołtarz główny, dzieło Macieja Rodte, z obrazem Wniebowzięcia NMP. Z tarasu widokowego wieży kościoła, turyści mogą podziwiać przepiękną panoramę Chełmna i okolic.
Park Miniatur Zamków
To miejsce stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Chełmna. Jest to powstały w 2008 roku Park Miniatur Zamków Krzyżackich, który zlokalizowany jest przy murach obronnych, w pobliżu Bramy Grudziądzkiej. Autorami mankiet są Państwo Bernadetta i Zenon Firyn ze Świecia. W parku odnajdziemy dziewięć miniatur zamków z: Radzynia Chełmińskiego, Bierzgłowa, Grudziądza, Papowa Biskupiego, Kurzętnika, Rogóźna, Torunia, Pokrzywna oraz zamku wysokiego z Malborka. Wszystkie wykonano w skali 1:30. Zamki posiadają opisy umieszczone tuż obok, aby zainteresowani mogli zapoznać się z historią ich budowy oraz często z bardzo ciekawymi dziejami.
Park Miniatur Zamków, fot. tomasz przechlewski, źródło: Flickr.com, (CC BY 2.0)
Neogotycka Wieża Cieśnień
Tę XIX-wieczną budowlę stworzono ze względu na rosnące zapotrzebowanie na wodę rozrastającego się Chełmna. Zabytek mieści się na rynku i liczy 30 metrów wysokości. Wieża spełniała swoją funkcję do połowy lat 80 ubiegłego wieku. W 1899 na jej szczycie odnaleziono akt erekcyjny zaopatrzony w pieczęć opłatkową miasta oraz monetę 10 fenigów. Owe 'pozostałości' przeniesiono do Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Dziś, obiekt jest własnością prywatną i nie został przeznaczony do zwiedzania.
Wieża Ciśnień, fot. tomasz przechlewski, źródło: Flickr.com, (CC BY 2.0)
Zespół klasztorny
Dawny cystersko-benedyktyński zespół klasztorny, usytuowany w północno-zachodniej części Chełmna jest mocno związany z dziejami miasta. Początkowo, była to siedziba zakonu Cystersów, później Sióstr Benedyktynek, a obecnie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Na terenie zajmowanym przez siostry można podziwiać jeszcze kilka zabytków takich jak: Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, czy Wieżę Mestwina. Z przyklasztornego ogródka doskonale widać dolinę Wisły i znajdujące się po drugiej stronie rzeki miasteczko - Świecie.
zdjęcie główne - fot. DzidekLasek, Pixabay.com, CC0 Creative Commons
Komentarze