Miasto Zlin i jego atrakcje

Miasto Zlin i jego atrakcje

Gdy myślimy o Czechach, od razu nasuwa nam się Praga, dobry wojak Szwejk, znakomite knedle czy nie do końca pojęta czeska kinematografia. Warto mieć na uwadze także „złote czeskie ręce”, czyli pracowitość i dbałość o każdy szczegół, dzięki czemu cały świat korzysta ze znakomitych wyrobów. Niektóre z nich powstają właśnie w Zlinie.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że na co dzień korzystamy z udogodnień, które dała światu czeska przedsiębiorczość XX wieku. Miasto Zlin było jej centralnym punktem.

Zlin leży na malowniczych Morawach, które podzielone są na kilka części. Sprawdź oferty noclegowe w każdej z nich, zobacz:
Noclegi na Morawach Północnych
Noclegi na Morawach Południowych
Noclegi na Morawach Wschodnich
Noclegi na Morawach Środkowych

 

Fenomen Tomasza Baty


Zlin wiele zawdzięcza braciom Bata, którzy mieli bardzo duży wpływ na wygląd miasta i życie jego mieszkańców. Rozwój zakładów obuwniczych pociągnął za sobą olbrzymi wzrost całego miasta, które pod wieloma względami przewyższało nawet stolicę.

W okresie międzywojennym Tomasz Bata stworzył tu koncern na światowym poziomie, który oparty był na nowej idei zarządzania. Stworzył dla swych pracowników niezwykły, jak na ówczesne czasy, program socjalny, kulturalny i edukacyjny. Idea Baty opierała się na kapitalizmie z ludzką twarzą, tanich i dobrej jakości wyrobach wraz z zapewnieniem godziwych warunków pracy i płacy oraz życia pracowników przez tworzenie dla nich całej infrastruktury komunalnej, budując cale nowe miasta. Projektował je słynny architekt Le Corbusier.

Model macierzystych zakładów w Zlinie przenoszono do wielu miejsc na świecie i rodzina Baty zbudowała tak cale nowe miasta ze specyficzną architekturą domków ceglanych oraz prostokątnych układów dzielnic na całym świecie, między innymi w Czechach, Słowacji, Francji, Holandii, Kanadzie, Brazylii, Pakistanie, Indiach oraz Chile.

 

Co zwiedzić w Zlinie


Aby upamiętnić złote czasy lokalne Muzeum Moraw Wschodnich zdecydowały się stworzyć wystawę o nazwie „Pantofelek Bata kluczem do szczęścia”. Wystawa będzie dostępna codziennie, oprócz poniedziałków, aż do 16 listopada. Dodatkową atrakcją będą wielkoformatowe zdjęcia dokumentujące prywatne życie dobroczyńcy Zlinu prezentowane w atrium Uniwersytetu Tomasza Baty.

W tym roku Czesi świętują 120 rocznicę założenia firmy przez przedsiębiorcę. Zlin dosłownie żyje tym wydarzeniem, okazji którego tworzy kolejne wystawy oraz warsztaty powiązane z danym tematem. Ekspozycję „Idea Baty – dziś fantazja, jutro rzeczywistość” można obejrzeć w budynku nr 14 na terenie miasteczka Baty. Zgromadzonych jest tu ponad tysiąc eksponatów prezentujących dzieje zlińskich zakładów oraz historię rzemiosła obuwniczego.

Warto odwiedzić także słynny wieżowiec Baty. Został zbudowany pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku, do dziś uznawany jest wśród architektów za skarb architektury industrialnej. Ewenementem na skalę światową jest biuro Baty, które znajdowało się w jednej z wind mierzącej 6 x 6 metrów i mieszczącej cały mobilny gabinet szefa firmy wraz z klimatyzacją, telefonem oraz ciepłą i zimną wodą. Cały budynek został niedawno starannie wyremontowany. Można tu zobaczyć szereg elementów wyposażenia pochodzących z tamtych czasów, na najwyższym 16 piętrze budynku znajduje się dostępny przez cały rok taras, z którego rozpościera się panoramiczny widok na kolonię batowskich ceglanych domków.

Następny artykuł Noclegi za połowę ceny w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!